מסתמן: כתב אישום נגד ליברמן

חקירת פרשת ההדלפות לכאורה של שגריר בלרוס לשעבר זאב בן אריה מסתיימת בהמלצה להגיש שני כתבי אישום נגד השניים. בהתאם לתוצאות שר החוץ יואשם בהפרת אמונים. נגד בן אריה יוגש כתב אישום על שיבוש הליכי חקירה והפרת אמונים

החקירה שהתנהלה נגד שר החוץ אביגדור ליברמן תסתיים בכתב אישום, כך הודיעה הערב המשטרה בעקבות הממצאים נגד ליברמן ומי שכיהן בעבר כשגריר בלרוס, זאב בן אריה.

החשדות נגד בן אריה הן שבזמן שירותו כשגריר ישראל, קיבל מעטפה ממשרד המשפטים שיועדה לשלטונו בבלרוס. באותה מעטפה היו נימוקי המדינה לסיבות שבגללן יש לבצע חיקורי דין נגד ליברמן במסגרת החקירה הגדולה נגד ליברמן.

החשד הוא שבן אריה פתח את המעטפה, קרא את תוכנה והעביר אותו ליכאורה לידיעתו של ליברמן. בעקבות הממצאים המשטרה ממליצה להגיש כתב אישום נגד ליברמן בגין הפרת אמונים. נגד בן אריה יוגש ככל הנראה כתב אישום ובו סעיפים של הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה.

זאב בן אריה, שגריר ישראל לשעבר בבלרוס, הודה כי הדליף לשר החוץ הישראלי אביגדור ליברמן מידע מסווג על חקירתו בחודש אוקטובר 2008. כעת מעריכים במשטרה כי המשך החקירה יהיה קל לבדיקה, על אף החשדות החמורים.

בפעם הראשונה - נחצה הקו העדין

החשדות נגד ליברמן בפרשה הנוכחית נחשבים חמורים מאחר שזו הפעם הראשונה בה קיבל שר החוץ מידע רשמי ומפורט על החשדות נגדו במשטרה בפרשיות האחרות. כאמור החקירה מסתיימת כבר בהמלצה להעמיד לדין את השגריר לשעבר ואת שר החוץ הנוכחי.

הקשר בין השגריר לשעבר לליברמן התגלה כבר בשנת 2004, אז לחץ ליברמן על ראש הממשלה אריאל שרון לפתוח מחדש את השגרירות במינסק. בן אריה מונה אז לתפקיד, בהמשך קודם וכעת מיועד לקידום נוסף. מדובר בפעם הראשונה שבה נחצה הקו העדין שבין החקירות שמלוות את ליברמן לאורך תקופת כהונתו לבין תפקודו כשר החוץ של מדינת ישראל - קו שטרם נחצה עד היום.