"אני רואה עצמי כתומך של ישראל"

פרופסור נועם חומסקי הגיע לביקור במזרח התיכון, וכחלק ממנו רצה לבקר ולהרצות גם באוניברסיטת ביר-זית בשטחים. משרד הפנים אסר עליו להיכנס לישראל והוא נאלץ להישאר בירדן עד לנסיעתו לביירות. הוא ידוע כאחד המבקרים הגדולים של ישראל שאף מערער על זכותה להתקיים כמדינה יהודית ובראיון מציג עצמו דווקא כתומך

בביקורו הנוכחי במזרח התיכון נאסר על פרופסור נועם חומסקי להיכנס לתחומי מדינת ישראל. חומסקי ידוע בביקורת הקשה שלו כלפי מדינת ישראל, בתמיכתו בחופש הביטוי למכחישי שואה ובמפגשיו עם אויביה הגדולים של ישראל - כמו השייח נסראללה. משרד הפנים החליט לאסור עליו להיכנס ולהרצות באוניברסיטת ביר-זית שבשטחים.

דנה ויס נסעה השבוע לעמאן כדי לערוך ראיון עם פרופסור חומסקי ולבדוק מה מסתתר מאחורי הדברים הקשים שהוא נוהג להטיח במדיניות האמריקנית והישראלית. פרופסור חומסקי, מגדולי הבלשנים בעולם, טוען שהוא רק מנסה לעזור וטובת ישראל חשובה לו - לכן הוא פועל בדרך זו.

"זה לא אני זה אתם – ישראל היא הסכנה הגדולה ביותר לעצמה", כך מבהיר פרופ' חומסקי בראיון בלעדי שהעניק לתכניתנו "פגוש את העיתונות".

אוניברסיטת ביר זית חייבת תודה גדולה לישראל, על יחסי הציבור שנעשו עבורה לאחר שפרופ' חומסקי לא הורשה להיכנס לישראל. לאחר מכן משרד הפנים התנצל ואמר שמדובר בטעות ובאי-הבנה, על כך אומר לנו חומסקי שזה שקר מוחלט: "הפקיד במעבר הגבול היה בקשר רציף עם משרד הפנים. הוא לא היה מעורב בתהליך, הוא בסך הכול הפנה אליי שאלות והערות ממשרד הפנים. הם הבינו הכול, והסיבות שלהם היו ברורות ומפורשות".

"הפקיד אמר 'אתה יודע שבממשלה לא אוהבים את הדעות שלך, אמרתי: כן, תנסה למצוא ממשלה אחת בעולם שכן אוהבת את הדעות שלי", הוסיף חומסקי. ישראל מתברר, אינה המדינה היחידה שאסרה עליו להיכנס לתחומה. קדמה לה צ'כוסלובקיה תחת שלטון ברית המועצות ב-1968.

פרופ' חומסקי דובר וקורא עברית שמגיע ממשפחה יהודית. כבר בצעירותו דיבר על אנטישמיות, גר בקיבוץ ואפילו שקל לגור בישראל. מצד שני, הוא גם המבקר הנחרץ ביותר של ישראל ואף מערער על זכותה להתקיים. על הקביעה הזאת הוא מערער בתוקף:

"אני לא רואה בעצמי מבקר של ישראל אלא תומך של ישראל. האנשים שפוגעים בישראל, לדעתי, וזה מה שאמרתי פעמים רבות, הם אלה שטוענים שהם תומכים בה. הם עוזרים להוליך את ישראל לעבר הידרדרות מוסרית, ובסופו של דבר, ייתכן שגם לאבדון", אומר חומסקי ומוסיף, כי "תמיכה בישראל צריכה להיות תמיכה במדיניות שתועיל לה, לא להפך".
 
והנה מה שהיה לו להגיד על התנגדותו למדינת ישראל כמדינה יהודית: "כן, אני חושב שארצות הברית
לא צריכה להתקיים כמדינה נוצרית. אני חושב שפקיסטן לא צריכה להתקיים כמדינה מוסלמית". ההבדל הוא שאין מדינות שקוראות להשמיד את המדינות שחומסקי מזכיר, בעוד שאירן קוראת להשמדת ישראל. גם עם זה חומסקי לא מסכים וטוען שאלו ציטוטים שמופיעים בתקשורת הישראלית.
 
חומסקי לא מוותר גם לפרופ' דרשוביץ שהתראיין בתכנית לפני שבועיים וכינה את חומסקי "המתנה הכי טובה לאוייבנו. על כך אומר חומסקי: "אם את רוצה את האמת, הוא פשוט שקרן מושבע שנחשף במערומיו פעם אחר פעם.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק