האם משרד האוצר מעודד השתמטות?

גיל הפטור לחרדים משירות צבאי ממשיך לרדת ועל פי הצעה חדשה של משרד האוצר הוא צפוי לעמוד בקרוב על 22. הרעיון שמאחורי ההצעה המהפכנית הוא לעודד את יציאת החרדים לשוק העבודה, לחסוך את הקצבאות ולהרוויח מס הכנסה. במערכת הביטחון, כצפוי, מתנגדים ומאשימים את האוצר בעידוד ההשתמטות. מי צודק?

לא משרתים - עובדים (חדשות 2)

משרד האוצר מציע לפטור חרדים מחובת השירות הצבאי כבר בגיל 22 ולאפשר להם לצאת לשוק העבודה מוקדם יותר מהיום, גם אם כלל לא שירתו בצה"ל, כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". ההצעה, כצפוי, מעוררת התנגדות עזה במערכת הביטחון.

נכון לכללים שנמצאים בתוקף היום, בחור ישיבה שלא מתגייס מקבל פטור מהשירות הצבאי רק בהגיעו לגיל 31 (אם יש לו חמישה ילדים) או בגיל 35 (אם יש לו ארבעה ילדים). מגיל 18 ועד לגיל הפטור מחויב החרדי ללמוד בישיבה, אחרת הוא מגויס לשירות צבאי.

לפי ההצעה החדשה, שלדברי גורמים באוצר אמורה לעודד את המוטיבציה של החרדים להשתלב בשוק העבודה, יזכו לפטור משירות חרדים שיגיעו לגיל 22 ולהם שני ילדים.

לטענת שר האוצר יובל שטייניץ, במצב הנוכחי החרדים לא עושים צבא ולא עובדים ולכן ההפסד למדינה הוא כפול. לדבריו, אם החרדים ייצאו לעבוד, תרוויח המדינה פעמיים - גם מס הכנסה וגם הפסקת תשלום הקצבאות, שיכולות להגיע עד ל-1,800 שקלים בחודש. "כך לפחות אנחנו מגדילים את מעגל העבודה", אמר שטייניץ.

רה"מ: "צריך לקבל החלטות"

ההצעה החדשה צפויה לחסוך לקופת האוצר מיליוני שקלים בשנה, כאשר על פי ההערכות יצטרפו בשנה הבאה כ-3,000 עד 5,000 חרדים לשוק העבודה ומספרם עוד צפוי לגדול בשנת 2012. "אם הציבור החרדי לא ייצא לעבודה, לא ניתן יהיה לקיים לאורך זמן את כלכלת ישראל", הסביר גורם כלכלי בכיר ל"ידיעות אחרונות".

"אם ההצעה שלהם תעבור, אנחנו יכולים לוותר על צה"ל כצבא העם", אמר שר התמ"ת בנימין בן אליעזר בדיון על הנושא בישיבת הממשלה. גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי, שר הביטחון אהוד ברק וראש אכ"א האלוף אבי זמיר תקפו את ההצעה. "אתם מכשירים את ההשתמטות", האשים אשכנזי.

"אי אפשר לחכות. צריך לקבל החלטות", אמר בתגובה ראש הממשלה בנימין נתניהו. לדבריו, הוא צפוי להיפגש בקרוב עם ראשי הציבור החרדי כדי לשמוע את דעתם ולאחר מכן יישב עם מנכ"ל משרדו אייל גבאי ועם ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל ויגבש הצעה מוסכמת.