ח"כ טיבי: "אנחנו עושים היסטוריה בלוב"

39 חברי כנסת ונציגי ציבור ערבים-ישראלים נחתו אתמול אחוזי התרגשות בטריפולי בירת לוב והיום הם ייפגשו עם מועמר קדאפי, זאת לאחר הזמנה אישית שהעביר מנהיג לוב לפני כשבועיים. ח"כ טיבי: "זה כבוד גדול לנחות כאן". במערכת הביטחון טוענים: מדובר במדינת אויב, כולם צריכים להיאסר

בשליחות המדינה - במדינת אויב: משלחת של חברי כנסת ערביים נחתה אמש בלוב, וצפויה להיפגש היום עם השליט מועמר קדאפי בבירה טריפולי. המשלחת, המונה 39 חברי כנסת מהסיעות והמפלגות השונות בכנסת ישראל, תירשום היסטוריה ותהיה למשלחת הראשונה שיוצאת מישראל ונפגשת עם השליט הלובי.

קדאפי העביר לפני כשבועיים הזמנה מיוחדת לנציגים הערביים-ישראליים, בה קרא להם להגיע ולהיוועד עמו. זאת, כחלק מקידום שיתוף הפעולה בין הציבור הערבי בארץ לממשל בלוב. חברי המשלחת נראו אמש נרגשים ונלהבים לקראת היציאה לביקור הרשמי.

בין חברי המשלחת ניתן למנות גם את הח"כים אחמד טיבי, טאלב א-סנע ומוחמד ברכה. כמו כן התלוו אליהם ראש הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית ראאד סלאח וראשי רשויות ערביים. "הייתה קבלת פנים יוצאת מן הכלל", סיפר ח"כ א-סאנע לעיתון "ידיעות אחרונות". "המתינו לנו שרי ממשלה ומנהיגים מהממשל הלובי, שליוו אותנו עד לבית המלון".

"כבוד גדול לנחות כאן"

אמש השתתפו חברי המשלחת בארוחת ערב חגיגית שנערכה לכבודם, והיום בצהריים הם צפויים להיפגש עם קדאפי. "זה כבוד גדול לנחות כאן", אמר ח"כ טיבי. "זה ביקור היסטורי ואנחנו מצפים לפגישה החשובה עם המנהיג קדאפי".

הביקור ההיסטורי משהו, גורם גם לסערה במערכת הביטחון. "מדובר במדינת אויב מהמעלה הראשונה, ועל פי חוק העונשין מי שמבקר במדינת אויב צפוי למאסר", אמרו גורמי ביטחון. זאת ועוד, בכנסת הקודמת אושר חוק האוסר על ח"כים המבקרים במדינות אויב לשוב ולהיבחר לכנסת.

ואולם, הח"כים הערביים טוענים מצידם כי לוב אינה מדינת אויב. ח"כ טיבי אף טען כי בידיו חוות דעת משפטית הקובעת מפורשות כי לוב אינה מוגדת ככזו.

גם במערכת הפוליטית נשמעה היום ביקורת חריפה על יציאת המשלחת ללוב. "לוב ומנהיגה, קדאפי, אינם משתייכים לחובבי ציון הגדולים", אמר הבוקר יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו). "נסיעתם של ח"כים ערבים למדינה המזדהה עם אויביה הגדולים של ישראל מהווה סתירת לחי לאזרחי ישראל, ומגלה שוב את חוסר נאמנותם לערכי היסוד של מדינת ישראל. הגיע הזמן כי הח"כים הערבים יחליטו למי נאמנותם".