צפו בראיון המלא של רה"מ לחדשות ערוץ 2

בראיון מיוחד לחדשות ערוץ 2, מדגיש רה"מ: "לא תהיה הקפאה בירושלים". על היחסים עם אובמה: "יש עליות ומורדות". בהתייחסו לנושא האירני הדגיש נתניהו: "להטיל סנקציות - בלי האו"ם". צפו בראיון המלא

"לא תהיה הקפאה בירושלים. כולם יודעים זאת, וגם יש הבנה מלאה שצריך לרדת מהתנאים המוקדמים למשא ומתן", כך אומר ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון מיוחד לחדשות ערוץ 2. "ארה"ב לא מסכימה איתנו אמנם בכל דבר, יש עליות ומורדות, יש דברים קשים והיו דברים קשים. אך יש רקמת יחסים חזקה מאוד שמביאה אותנו לגבור על הבעיות האלה".

הראיון שודר הערב במהדורה המרכזית, ובמהלכו התייחס ראש הממשלה לשלל הסוגיות העומדות בראש סדר היום - ובהן גם פרשות השחיתות שנחשפות כאן בזו אחר זו. "אנחנו חיים במדינה שצריך לעשות בה הרבה תיקונים אך היא לא מדינה מושחתת. יש הרבה דברים שצריך לתקן – ונתקן. יש בירוקרטיה גדולה שצריך לפשט את פעילותה. אם נעשה ההיפך – זה יהיה לא טוב.

נתניהו התייחס גם להאשמות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואמר: "הדבר האחרון שאני אעשה זה לשפוט אדם אחר שנמצא בחקירה, לא כל שכן מי שהיה ראש ממשלה. אנחנו מדינת חוק, לאדם יש את הזכות להגן על עצמו, ואני בוודאי שלא מתכוון לשפוט מישהו. עוד אמר ראש הממשלה כי מעולם לא הציעו לו שוחד. "כשאני הייתי בתפקיד – אף פעם לא פנו".

איננו מרגיזים את ארה"ב

"איננו מתריסים או מרגיזים את ארה"ב. אנחנו צריכים לדעת לעמוד על האינטרנסים שלנו", אמר ראש הממשלה כשנשאל מדוע פגישתו עם אובמה הייתה חשאית ללא עיתונאים וצילומים. "חלק מזה מדווח – חלק מזה לא נכון".

נתניהו הוסיף כי "נשיא ארה"ב לא משפיל אותי, וזוהי הפרזה עצומה. הדיווחים על הפגישות זה הפרזות קיצוניות. אנחנו אמנם לא מסכימים על כל דבר, אבל השיחות מאוד טובות, מאוד פתוחות, אני מאוד מעריך את זה שהנשיא אובמה בשיחות איתי אומר לי דברים אמיתיים, וגם אני אומר לו את הדברים. יש דברים שאני אומר לו שאני מוכן לעשות. איני נכנס לפרטי השיחות ביני לבין אובמה, אבל לא צריך ללכת לפגישה האחרונה אלא לראשונה – בה כבר אז הזהרתי, לרבות בשיחות דיפלומטיות, כי המדיניות שלנו בירושלים לא תשתנה. זו לא המדיניות שלי בלבד, זו המדיניות של כל קודמיי מאז מלחמת ששת הימים".

ראש הממשלה התייחס גם לטענות על כך שפעמים רבות הוא מקבל החלטה ואז משנה אותה: "איני מזגזג, אני קשוב לצרכים. התפילה שלי היא שבשנה הבאה נוכל להתקדם לשלום. מה שיקבע את השלום – לא יהיה רק על ידי רצוננו, כי אם גם על ידי רצונם של שכנינו. אלה שרוצים בזה ימצאו את הדרך לעשות שלום. התקווה שלי היא שנהיה שם"

מטיל ספק ביכולת האו"ם להתמודד עם אירן

"אני סומך על כך שאובמה מבין את הבעיה האירנית", אמר נתניהו. "המבחן להבנת הבעיה הזו הוא פתרון האתגר, שכולם יהיו צריכים לעמוד בו".

נתניהו הטיל ספק ביכולת האו"ם להתמודד עם האיום האירני. "אני סבור כי ארצות הברית יכולה להטיל סנקציות על אירן, לאוו דווקא באמצעות מועצת הביטחון - משום שאני מסופק אם מועצת הביטחון תעשה זאת", אמר ראש הממשלה. "עצמאותו של העם היהודי היא בראש ובראשונה ביכולת שלנו לשמור על עצמנו".

ואיך אפשר בלי להתייחס לחידון התנ"ך העולמי, בו השתתף אבנר, בנו של ראש הממשלה, שהגיע למקום השלישי: "אף אחד לא האמין שאבנר יגיע בתוך ארבעה חודשים למעמד הזה. הוא לומד בבית ספר חילוני. אני מאוד גאה בו".