החרדים מאיימים: נצא בהפגנת ענק מול ביה"ח ברזילי ביום הזיכרון

ראשי העדה החרדית לא מתכוונים לעבור לסדר היום: אחרי החלטת רה"מ נתניהו לא להעביר את חדר המיון בביה"ח ברזילי, הם מאיימים: נצא בהפגנת ענק מול ביה"ח ביום הזיכרון. בהפגנה צפויים להשתתף רבנים רבים ובראשם גאב"ד העדה החרדית

החרדים מתכוננים לצאת שוב לרחובות: רק אתמול נדמה היה כי פרשת הקברים בבית החולים ברזילי הגיע לסיומה, והערב מחליטה העדה החרדית לא לעבור על כך לסדר היום. כמחאה נגד החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לא להעתיק את חדר המיון - מודיעים החרדים כי יקיימו הפגנת ענק מול בית - החולים באשקלון ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

בתום אסיפת חירום שקיימו היום בשעות הערב, החליטו ראשי העדה בהם גם ראש 'אתרא קדישא', הרב דוד שמידל, לצאת במחאה קולנית ולערוך את ההפגנה הגדולה ביום שני. בהמשך צפויים החרדים להמשיך במחאותיהם במקביל לתחילת העבודות בשטח, ולהפריע לדחפורים ולפועלים בעבודת העברת הקברים.

כבר החל ממחר יופצו בריכוזים החרדיים בירושלים, בני ברק, בית שמש ועוד מודעות ענק, תחת הכותרת הדרמטית: "הארץ והגולה יבערו כמדורת אש". בכרזות מצויין כי אין כוונה לוותר בקלות בנושא העתקת הקברים ממקומם. "אנו קוראים לכל מי שבידו למחות בארץ ובתפוצות למנוע את חילול העברת הקברים ממקומם", נכתב בכרזה. בהפגנה צפויים להשתתף כל חברי הבד"צ ובראשם גאב"ד העדה החרדית, רבי טוביה וייס.

החלטת רה"מ חוסכת כסף לקופת המדינה

ההחלטה באה בעקבות הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי חדר המיון הממוגן ייבנה כמתוכנן ומאות קברים יוזזו ממקומם. "ראש הממשלה קיבל את ההחלטה בהסתמך על בחינה מקצועית, שבוצעה על ידי צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה", נמסר אתמול מלשכתו של נתניהו.

בין השיקולים המרכזיים שהובילו את ראש הממשלה להחלטה שחדר המיון ייבנה במיקום המקורי, נמצאים טיעונים לפיהם ישנה עדיפות למיגון תת-קרקעי על פני מיגון עילי, העובדה כי חדר המיון הממוגן צריך להיבנות במקום קרוב ככל האפשר לבית החולים והעובדה שהאתר המקורי מאפשר העברת פצועים בדרך תת-קרקעית אל בית החולים.

בנוסף לשיקולים הללו, נמסר בהודעה מטעם משרד ראש הממשלה כי לאתר הבנייה המקורי הומצא כבר אישור בנייה - דבר שיקצר באופן משמעותי את זמן ההקמה. עוד שיקול מרכזי לפיו קיבל נתניהו את ההחלטה היה סעיף תקציבי. בנייתו של חדר המיון הממוגן ביעדו המקורי תחסוך לקופת המדינה סכום כסף משמעותי כ-135 מיליוני שקלים על פי ההערכות.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק