המבקר: ברק חוגג על חשבון המשרד

דוח מבקר המדינה קובע כי בתקופת כהונת שר הביטחון ברק, תפחו ההוצאות טקס יום עצמאות המסורתי והגיעו ל-1.5 מיליון שקלים. הדוח מצא שיותר משליש מהמוזמנים היו אורחים אישיים של השר כגון אנשי עסקים, עיתונאים, סופרים וחברי מפלגה שלטענת המבקר חשיבותם לאירוע אינה ברורה. שר הביטחון ברק בתגובה: נתקן את הליקויים

פרשת הסוויטות הופכת לפרשת הברביקיו: כשליש מהאורחים המוזמנים באירוע הרשמי של משרד הביטחון ביום העצמאות האחרון שעלותו הסתכמה ב-1.5 מיליון שקלים, היו אורחיו האישיים של שר הביטחון, כך קובע מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס בדוח מיוחד שבדק את הוצאות משרד הביטחון, כפי שפורסם באתר גלובס.

בדיקה של רשימת האורחים מגלה כי 6,063 הזמנות נשלחו לאירוע קבלת הפנים שנערך מדי שנה במוצאי יום העצמאות במשרד הביטחון, בהם אנשי עסקים, עיתונאים, סופרים וחברי מפלגה, מהן 1,443 הזמנות לאנשי מערכת הביטחון ו-2,187 לאורחי שר הביטחון. בדיקת מבקר המדינה גילתה כי ברשימת אורחי השר, שנערכה על ידי ברק, בת זוגו נילי פריאל, עוזריו ויועציו, קיים מספר רב של אורחים ללא קשר ברור לאירוע.

סקירה של ההזמנות שנשלחו לקבלת הפנים המסורתית של שרי הביטחון שפורסמה בדוח, גילתה כי בין השנים 2004 ל-2009, חל גידול של כ-60% במספר הכולל של ההזמנות שנשלחו. מספר ההזמנות שנשלחו לאורחי שר הביטחון גדל ב-230%, בשעה שמספר ההזמנות שנשלחו לצה"ל ירד בכ-20% בשנים 2007-2009, בעת כהונתם של עמיר פרץ וברק כשרי ביטחון.

אחוזי הגידול והרכב האורחים מראים שהתהליך לקביעת רשימת המוזמנים "התנהל באופן לקוי ביסודו, ללא יד מכוונת וללא שליטה מרכזית", כתב המבקר. "התנהלות שכזו, הנעשית שלא בהתאם לכללי מינהל תקין היא ליקוי מהותי, במיוחד כשמדובר במספר רב של אורחים, שלא ברורה החשיבות והרלוונטיות שלהם לאירוע. הדבר חמור במיוחד כשמדובר באירוע ממלכתי מרכזי של מערכת הביטחון, הקבוע וידוע מראש ושיש לו נראות ציבורית בולטת", קובע לינדנשטראוס.

המבקר דורש: נוהל ברור

המבקר דרש כי הנושא יתוקן לפני קבלת הפנים הקרובה שתתקיים השנה על-ידי קביעת כללים לארגון האירוע, ובהם תמהיל המוזמנים, מספרם הכולל ומספר האורחים שיזמין שר הביטחון. כמו כן, על המשרד לקבוע מי הם בעלי התפקידים המופקדים על הכנת רשימת המוזמנים, ומי הגורם הנושא באחריות הכוללת לנושא ולריכוזו.

לפני כחודש הודיע שר הביטחון למבקר המדינה כי הערות הביקורת מקובלות, וכי בעקבותיהן "בימים אלה אנו פועלים ליישום הלקחים על מנת ששליחת ההזמנות לקבלת הפנים במוצאי יום העצמאות התש"ע-2010, תבוצע בהתאם לכללים ברורים, תוך התייחסות לקבוצות המוזמנים, לתמהיל הנכון ולהיקפים השונים". עוד הוסיף שר הביטחון כי "הוקמה ועדה מייעצת העוסקת במכלול הסוגיות הנוגעות להיערכות לקבלת הפנים, כך שהאירוע המתקיים ברחבת משרד הביטחון במוצאי יום העצמאות, יוסיף להיות אירוע ממלכתי, מרכזי מכובד".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק