המשבר עם ארה"ב - הכל בגלל שתיל

הבוקר חושף מעריב את אחת הסיבות שהובילו, ככל הנראה, למשבר עם ארה"ב סביב הקפאת ההתנחלויות - נטיעת עץ בט"ו בשבט. למעריב נודע כי כאשר בלשכת ראש הממשלה ביקשו לתאם ביקור של נתניהו במקום במסגרתו ייטע עץ לכבוד ט"ו בשבט, המקומיים דרשו כי בתמורה תופשר הקפאת הבנייה באזור. בלשכת ראש הממשלה לא יכלו לסרב - ואישרו

כשראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לנטוע עץ בט"ו בשבט בקיבוץ כפר עציון שבשומרון, הציבו לו המתיישבים במקום תנאי וחוללו דרמה של ממש, כך חושף הבוקר עמיחי אתאלי ממעריב - אם לא תפשיר את בנייתם של 20 בתים שמוקפאים כעת, לא נאפשר לך לציין אצלנו את חגיגת הנטיעות.

הסיפור, כך מתברר, החל מספר חודשים קודם לכן לאחר ההכרזה על הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. בעקבות אותה הכרזה שהרגיזה את המתנחלים, ארגנה מועצת יש"ע הפגנת מחאה גדולה מול בית ראש הממשלה. במקביל להפגנה, התכנסו חברי סיעת הליכוד לישיבה שגרתית בכנסת.

כשח"כ דני דנון ביקש לדון בסוגיית ההקפאה, ענה לו אז נתניהו: "אל תדאג דני, אני אסיים את הישיבה מוקדם כדי שתוכל לצאת להפגין נגדי. אני עוד אבוא איתך לנטוע עצים באריאל ובכפר עציון.

התושבים זעמו - בלשכת נתניהו הציעו פשרה

כשבלשכת ראש הממשלה החלו לארגן את אירועי הנטיעות של ט"ו בשבט, הם בחרו בכפר עציון כיעד המועדף לכך ופנו למועצה המקומית בבקשה לארגן את האירוע. תושבי הקיבוץ ששמעו על הבקשה שהגיעה ממשרד ראש הממשלה זעמו - כיצד אמור נתניהו להגיע לנטוע עץ במקום כאשר הממשלה מקדמת את תוכנית ההקפאה שפוגעת באזור?

כשנודע לראש מועצת גוש עציון שאול גולדשטיין כי הביקור של ראש הממשלה במקום צפוי להיתקל בהתנגדות עזה, הוא העלה רעיון בפני לשכתו של נתניהו - בואו לקראת התושבים וצננו את כעסם. עבור ראש המועצה הייתה זו הזדמנות טובה להציג הישג פוליטי בפני תושביו.

לאחר שהפעיל לחץ כבד על לשכת נתניהו, ואף ציין כי מנהג מקומי במקום קובע שכאשר מגיע אורח עליו להביא מתנה, פנה גורם בלשכה אל ראש המועצה והודיע לו כי "העניין ייבדק בחיוב". וכך, יום אחרי שנתניהו זכה לתמונה המיוחלת שבה הוא נוטע עץ יחד עם ילדי הקיבוץ, הועבר מסר בעל פה מלשכתו - הקפאת הבנייה לא תחול על קיבוץ כפר עציון ועשרים הבתים המוקפאים יופשרו לבנייה.

שבועיים לאחר מכן הגיעו גם המסמכים הרשמיים מהמנהל האזרחי וממתאם הפעולות בשטחים ואנשי כפר עציון החלו באופן מיידי לעבוד - הטרקטורים פעלו באופן נמרץ בשטח ובתוך חודשים ספורים צפויות המשפחות החדשות בקיבוץ לאכלס את ביתם החדש.

האחריות מועברת מאחד לשני

מלשכת ראש הממשלה נמסר למעריב: "בכל שאלה בנושא יישום צו ההקפאה, החרגתו ומתן היתרים לבנייה - יש לפנות למתאם הפעולות בשטחים.

בתגובה להודעה זו, אמר גורם ביטחוני למעריב כי מדובר בהוראה שנמסרה על ידי הדרג המדיני וכי מתאם הפעולות בשטחים הוא דרג מבצע הכפוף להוראת משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון. "מוזר שלשכת ראש הממשלה מפילה את האחריות על הדרגים שמתחתיה", אמר אותו גורם. במשרד הביטחון אישרו כי הבנייה אושרה באופן חריג.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק