יוזמה חשאית לשינוי שיטת הממשל בישראל

בשקט בשקט נרקמת בחודשים האחרונים תוכנית לשינוי שיטת הממשל בתמיכת בכירי המשק ובכירי הפוליטיקאים. נציגים מהאופוזיציה ומהקואליציה ישבו הערב זה לצד זה בביתו של איש העסקים מיכאל שטראוס, בניסיון לגבש הצעת חוק שתהיה מוסכמת על כולם. ומה חושב על כך רה"מ?

בכירי המשק והפוליטיקאים נאספו הערב לפגישה סגורה בביתו של איש העסקים מיכאל שטראוס בתל אביב. מטרת הכינוס היא גיבוש הצעת חוק מוסכמת על כל הצדדים על מנת לשנות את שיטת הממשל בישראל.

בין הנוכחים בפגישה היו גם יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני, חברה לשעבר למפלגת קדימה חיים רמון, דודו רותם שהגיע כנציגו האישי של אביגדור ליברמן לפגישות מטעם ישראל ביתנו, האסטרטג חיים אסא, ואיש העסקים יצחק נזריאן שעומד בראש הפורום לייצוב הממשל, שהוא גם האיש שגיבש את היוזמה הזו.

נציגים מהאופוזיציה ומהקואליציה

הנוכחות של לבני בפגישה נובעת ככל הנראה כדי להבטיח שבטיוטה יוסכם שראש המפלגה הגדולה יכהן כראש הממשלה, שלא כמו שקרה בבחירות האחרונות, שבהן הפסידה את ראשות הממשלה לראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו.

כל הנוכחים מספרים שהרקע לכינוס הוא התחושה הרווחת שכוחן של המפלגות הקטנות עולה יותר מדי, במקביל לחולשתה של הכנסת אל מול הממשלה. בסופו של דבר נראה שהמטרה היא להגדיל את הרוב שדרוש להפלת הממשלה מצד הכנסת ולגבש עוד שורת סעיפים בתוך המסמך לשינוי שיטת הממשל.

החשיבות של הפורום שהתכנס הערב נובע מהעובדה שבניגוד לארגונים חד צדדיים שקראו לשינוי שיטת הממשל בעבר, כאן מדובר בנציגים מהקואליציה ומהאופוזיציה שיושבים יחד עם בכירי המשק. מי שיצטרך לגבש דעה על ההסכמה הקבוצתי שתתקבל שם, הוא מי שיושב היום בראשות הממשלה - בנימין נתניהו.