אבו מאזן יגיד: מוכנים לויתורים

היום יגיע לאזור סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן מתכוון להיפגש עם השליח האמריקני למזה"ת ג'ורג' מיטשל ולהודיע לו כי בכוונת הפלסטינית להסכים לחילופי שטחים עם ישראל בהיקף של 1.9% משטחי יו"ש ולהקפאת התנחלויות

השארת ההתנחלויות בהסכם עתידי וסיפוח 1.9% מיהודה ושומרון תמורת קבלת שטח בגודל זהה שתעביר ישראל לידיים פלסטיניות - אלו רק חלק מהדברים שמתכוון להציע היום נשיא הרשות הפלסטינית אבו-מאזן לשליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל. היום יגיע לישראל גם סגן נשיא ארה"ב ג'ורג' ביידן.

הבוקר מפרסם מעריב כי תנאי הכרחי לפתיחת משא ומתן ישיר מבחינת הפלסטינים הוא הסכמה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעקרונות אלו. לטענת הפלסטינים, מדובר בעיקרון עליו הסכימו כבר ממשלות ישראליות קודמות וגם הממשל האמריקני והקהילה הבינלאומית כולה.

בקרוב עשוי אבו-מאזן או נציג אחר מטעם הרשות הפלסטינית להציג את עיקרי הסדר הקבע בעיניים פלסטיניות: קבלת שטח הדומה בכמותו לשטחי 67, כולל חילופי שטחים, קבלת עיקרון הפירוז, חלוקת ירושלים ועוד.

על נשיא הרשות הפלסטינית מופעלים לאחרונה לחצים כבדים לשאת נאום מנהיגותי מכונן מול בני עמו ולהצהיר בו על הקווים האדומים שלו, כמו גם על הויתורים הקשים שהוא מוכן לעשות: לדון ראשית בגבולות ובסידורי הביטחון, רק לאחר מכן על ירושלים וסוגיית הפליטים, והעובדה שהפלסטינים מוכנים לחילופי שטחים במסגרתם רוב המתנחלים יישארו במקומם.

אתמול פגש השליח מיטשל את ראש הממשלה נתניהו והשניים צפויים להיפגש פעם נוספת גם היום. לאחר נחיתתו של סגן הנשיא ביידן הוא צפוי להכריז את תחילתן של שיחות הקרבה בין שני הצדדים.