ההגנה של ליברמן - לתקוף בחזרה

שגריר ישראל לשעבר בבלרוס הודה כי הדליף לשר החוץ הישראלי פרטים על חקירתו שנערכה באוקטובר 2008. במשטרה מייחסים לשגריר ולליברמן חשדות חמורים של שיבוש מהלכי משפט וחקירה וצופים כי הפרשה צפויה להסתיים בקרוב בהגשת המלצה להעמידם לדין. מחר יעתור ליברמן לבג"ץ נגד ההחלטה לסגור את חקירת ההדלפות מחקירותיו

זאב בן אריה, שגריר ישראל לשעבר בבלרוס, הודה כי הדליף לשר החוץ הישראלי אביגדור ליברמן מידע מסווג על חקירתו בחודש אוקטובר 2008. כעת מעריכים במשטרה כי המשך החקירה יהיה קל לבדיקה, על אף החשדות החמורים.

היום סירב ליברמן להתייחס לעצם פתיחת החקירה, אך החל לתקוף בכל החזיתות. מחר הוא יתייצב באופן אישי בבית המשפט העליון ויגיש עתירה נגד ההחלטה לסגור את החקירה במח"ש נגד הדלפות השוטרים מהחקירות שנפתחו נגדו - החלטה שהיא תוצאה של החלטת בג"ץ בעניין מחודש נובמבר 2008.

הערב שיגר עורך דינו של ליברמן מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ובו התלונן על הדלפת החקירה הנוכחית נגד שר החוץ. לטענתו, גם אם השגריר הודה באופן רשמי במעשים המיוחסים לו, העובדה שכמה שעות לאחר החקירה פורסמו הדברים בתקשורת מעלה כי הנושא הודלף. כמו כן, מקורביו של שר החוץ אומרים היום כי עצם העובדה שהמשטרה מנפחת את הפרשה הנוכחית מעידה, כך לדבריהם, שאין לה חשדות מבוססים נגד ליברמן.

בפעם הראשונה - נחצה הקו העדין

החשדות נגד ליברמן בפרשה הנוכחית נחשבים חמורים מאחר שזו הפעם הראשונה בה קיבל שר החוץ מידע רשמי ומפורט על החשדות נגדו במשטרה בפרשיות האחרות. במשטרה מעריכים שהחקירה תסתיים כבר בקרוב בהמלצה להעמיד לדין את השגריר לשעבר. כמו כן, ייתכן כי להמלצה יתווסף סעיף נוסף שנוגע גם לליברמן עצמו, שנחשד באותן עבירות כמו בן אריה - שיבוש מהלכי חקירה ומשפט.

הקשר בין השגריר לשעבר לליברמן התגלה כבר בשנת 2004, אז לחץ ליברמן על ראש הממשלה אריאל שרון לפתוח מחדש את השגרירות במינסק. בן אריה מונה אז לתפקיד, בהמשך קודם וכעת מיועד לקידום נוסף. מדובר בפעם הראשונה שבה נחצה הקו העדין שבין החקירות שמלוות את ליברמן לאורך תקופת כהונתו לבין תפקודו כשר החוץ של מדינת ישראל - קו שטרם נחצה עד היום.