הרב מנחם פרוש הלך לעולמו

מנהיגה המיתולוגי של אגודת ישראל והח"כ לשעבר הרב מנחם פרוש נפטר הלילה בביתו בירושלים, והוא בן 94. צוותי מד"א בסיוע מתנדבי איחוד הצלה הוזעקו לבית הרב, ביצעו בו החייאה אולם נאלצו לקבוע את מותו במקום. נכדו לחדשות 2 באינטרנט: "מבחינת הציבור החרדי הוא היה נצחי"

חבר הכנסת לשעבר והמנהיג המיתולוגי של "אגודת ישראל, הרב מנחם פרוש, הלך הלילה לעולמו בגיל 94, לאחר שהתמוטט בביתו בירושלים.

בשעות הערב המאוחרות הוזעקו כוחות מד"א ואנשי איחוד הצלה לביתו של הרב ברחוב פינס בבירה, לאחר שאיבד את הכרתו, ומצאו אותו במצב קריטי. הם החלו לבצע בו פעולות החייאה, אך לאחר דקות ארוכות של ניסיונות לייצב את מצבו נאלצו לקבוע מותו במקום.

"המתנדבים שקיבלו את הקריאה היו בהלם", סיפר דובר איחוד-הצלה, אבי יוספי. "הוא היה אחד מן המנהיגים בציבור החרדי, הגיעו הרבה מתנדבים שביצעו את ההחייאה, זו הייתה חצי שעה קריטית לחייו. במהלך ההחייאה אף הגיעו בניו של הרב, בהם מאיר פרוש, וכולם היו בהלם".

"מבחינת הציבור החרדי הוא היה נצחי"

משה פרוש, נכדו של הרב פרוש ז"ל, סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על סבו. "הייתי בתל אביב באירוע לארגון התרמה, ובסיום האירוע נודע לי שסבא שלי ללא הכרה", אמר הנכד בדמעות. "קשה לי לומר 'הרב מנחם פרוש זכרונו לברכה', מבחינת כל הציבור החרדי כולו הוא היה נצחי, אולי לא נצחי - אבל אף אחד לא חלם שזה יקרה".

"הוא היה חלק הארי ביהדות החרדית, מקום המדינה ועד היום", הוסיף משה. "החיסרון שלו, האובדן, יהיה קשה, לא רק לנו אלא לכל היהדות החרדית. זה יום קשה עבור המשפחה ועבור כלל ישראל שמכירים ומעריכים את הפעילות שלו למען ישראל. ההלוויה תצא מבית אגודת ישראל בירושלים, הבית הראשון שלו, משם הוא הוציא את כל הטקסטים והפעילות שלו במשך כל שנות חייו".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני הספיד את הרב מנחם פרוש ז"ל: "הוא היה עסקן מסור עשרות בשנים, אהוד על ציבורים גדולים ועד יומו האחרון היה שותף בעשייה".

הרב פרוש כיהן בכנסת במשך 36 שנים, בין השנים 1959-1994, ובין היתר שימש כסגן שר העבודה והרווחה מטעם מפלגת אגודת ישראל והיה חבר בעשר כנסות. בין השנים 1969-1969 כיהן פרוש כסגן ראש עיריית ירושלים. לפני מספר שנים פרש מהפוליטיקה, אך המשיך להיות מעורה בפעילות ציבורית. בנו, מאיר, מכהן כסגן שר החינוך בממשלת נתניהו.

הלוויתו של הרב פרוש תצא בשעה 13:00 מבית אגודת ישראל בשכונת זכרון משה, סמוך למאה שערים, וצפויים להשתתף בה אישי ציבור רבים מכל קצוות הקשת הפוליטית, כמו גם המוני בית ישראל.