הרב שרלו מצטרף למטיפים לסרבנות

בקרב הרבנים המתונים של הציונות הדתית, נחשב הרב יובל שרלו לאחד הבכירים שבהם. לא פעם הוא תקף בחריפות את תופעת סירוב הפקודה בצה"ל, אבל אמש גם הוא קרא לסרבנות במקרים מסוימים, ואמר: "אם ישראל תבצע פעולת נסיגה, אני רואה בזה עילה לסירוב פקודה". האם מדובר במגמה בקרב רבני הציונות הדתית העלולה לאיים על צה"ל?

חמש שנים לאחר ההתנתקות, זוכים התומכים בסירוב פקודה לתמיכה ממי שנחשב עד כה לאופוזיציה הגדולה מבית - הרב הנחשב מתון יחסין, יובל שרלו.

המאזינים לדבריו של הרב יובל שרלו התקשו להאמין וביקשו לוודא שוב ושוב ששמעו נכון את התשובה, ואולי בצדק. קשה להפריז בדרמטיות של ההצהרה של הרב שרלו, אחד הרבנים הליברלים המתונים ביותר בציונות הדתית שהתנגד עד כה בעקביות להכנסת הצבא לדיון פוליטי, ועלה אמש על הבמה בכנס שעסק בסרבנות.

"אני רואה בזה עילה חד משמעית לסירוב"

הקהל לא הניח לשרלו והעלה שאלות נוקבות. שרלו לא היסס לענות: "אני אומר את זה בצורה המפורשת ביותר: אם מדינת ישראל תעשה חס וחלילה פעולת נסיגה, ופעולת הנסיגה תעשה באותה דרך של הפקרת ישובים וכדומה, אני רואה בזה עילה חד משמעית לסירוב".

רק לפני שלושה חודשים עמד אז רב אחר, הרב אליעזר מלמד ראש ישיבת ההסדר "הר ברכה", במרכזה של סערה. הוא קרא לתלמידיו לסרב ולא לקחת חלק בפינוי יישובים. ועד רבני ההסדר גינה אז את הדברים והרב מלמד חזר בו, אבל ההצהרה הזו של הרב שרלו, מי שנהג לתקוף בעבר את הסרבנים, היא אולי עוד עדות למגמה שהולכת וצוברת תאוצה בקרב רבני הציונות הדתית ומאיימת על צה"ל.