יחיאל חזן על "קלטות המוח": נעשה לי חטא על פשע

אתמול חשפנו כאן בחדשות 2 את הקלטות שהכנסת ניסתה כל כך הרבה שנים להסתיר, בהן מתועדת ח"כ סופה לנדבר לוקחת עציץ מחדרה של ח"כ רוחמה אברהם, ואת יחיאל חזן רואים יוצא מהמחסן כשפאנל של מערכת ההצבעה בידו. עכשיו ח"כ לשעבר חזן מגיב להאשמות נגדו, ואומר: "הייתם צריכים להראות את הסרט מההתחלה, נעשה לי עוול"

"כשראיתי את התמונות אתמול הרגשתי שנעשה לי חטא על פשע ונגרם לי עוול" - כך אומר היום חבר הכנסת לשעבר יחיאל חזן, בתגובה על תמונות הגניבה ממחסן ששודרו אתמול, בהן הוא נראה. "הייתם צריכים להראות את הסרט מההתחלה עד הסוף. הסרט היה מראה שלא נכנסתי לשם לבד, אלא נכנסתי עם עוד שלושה אנשים".

חבר הכנסת לשעבר משחזר את השתלשלות העניינים לטענתו. "הם נשארו במחסן, אני הלכתי לוועדת הכספים והם קראו לי וביקשו שאביא שקית על מנת שיתנו לי חלק מהחומר. הם נתנו לי את הדברים, אבל כדי לקחת את הבורד (הפאנל), הם ביקשו שאבקש רשות. אחרי מספר ימים פניתי לדויד לב, והוא אמר לי שחלק מהחומר נעלם. אם הוא היה שואל אותי בדיוק מה אני צריך - כל הפרשה הזו לא היתה".

ההצבעה הכפולה של חזן

"אני ביקשתי את החומר ממחסן הכנסת ולא התביעה, כדי להגן על עצמי", ממשיך חזן להסביר. "לא הגעתי לשם לבד, הגעתי עם עוד אנשים. יחד עם זאת, אתם מתעלמים מהעובדה שהיועץ המשפטי לממשלה לא העמיד אותי לדין בעניין הזה וסגר את התיק מחוסר אשמה".

חזן מדגיש: "עשיתי עבודות שירות לאחר שהועמדתי לדין על פרשת ההצבעות הכפולות. אבל כשהתקשורת וכל עם ישראל ראה שמי שהצביע במקום ענבל גבריאלי היה רוני בראון - זה לא עניין אתכם".

 מול המצלמה: חזן גונב ממחסן הכנסת

לאחר מאבק משפטי ממושך של למעלה מארבע שנים, הורה בית המשפט העליון לכנסת להעביר לידי חדשות ערוץ 2 ולידי התנועה לחופש המידע את סרטוני מצלמות האבטחה בהם נראים חברי הכנסת יחיאל חזן וסופה לנדבר מבצעים עבירות פליליות ואתיות.

הקלטות המדוברות הן תוצר של מצלמות האבטחה המוצבות במסדרונות הכנסת. בקלטת אחת נראה ח"כ לשעבר יחיאל חזן מהליכוד גונב את "המוח", מכונות ההצבעה, ממחסן הכנסת.

בעקבות פרסום הפרשות בחדשות 2, נפתחה נגד חזן חקירה פלילית במשטרה. יו"ר הכנסת הקודמת דליה איציק והיו"ר הנוכחי ראובן ריבלין סירבו למסור את הקלטות על פי חוק חופש המידע. איציק אף איימה לחוקק חוק נגד פרסום חומרים ממצלמות אבטחה והודיעה כי כל עוד היא יו"ר לא תסכים לפרסום הקלטות.

הכנסת ערערה לבית המשפט העליון על החלטה דומה שקיבל בית המשפט המחוזי, אולם נאלצה למשוך את הערעור לאחר שהרכב השופטים בראשות הנשיאה דורית ביניש הבהיר כי בית המשפט העליון לא ישנה את החלטתו של בית המשפט המחוזי.

המשנה לנשיאה השופט אליעזר ריבלין שאל בדיון את נציגי הכנסת אם בכוונתם באמת לטעון לזכותם של ח"כים לפרטיות, באותה שעה שבה אותם ח"כים הפרו את פרטיותם של חבריהם למשכן. בעקבות הדברים החליטה הכנסת למשוך את ערעורה.

יחיאל חזן העלים את מערכת ההצבעה

בתיעוד שלפניכם נראה חבר הכנסת יחיאל חזן כשהוא נכנס בנובמבר 2005 אל מחסן הכנסת שבו אוחסנו מערכות ההצבעה הישנות, מבלי שהוא יודע כי הוא מצולם. הוא נכנס עם שקית ריקה, ויוצא ממנה כשהיא מלאה בציוד.

בעקבות הצילומים, הצליחו אנשי משמר הכנסת לגלות כי ח"כ חזן העלים את מערכות ההצבעה, ובכך ביצע לכאורה עבירה פלילית של העלמת ראיות ושיבוש הליכי המשפט שנוהל נגדו בפרשת "ההצבעה הכפולה".

בעקבות חשיפת הפרשה והמצלמות נפתחה נגד חזן חקירה פלילית והומלץ להעמידו לדין. בסופו של דבר החליט היועץ המשפטי לכנסת לסגור את התיק מחוסר עניין לציבור.

הכנסת איימה: אם חוק חופש המידע לא ייראה לנו, נשנה אותו

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?