חשיפה: עבירות הח"כים מול המצלמה

4 שנים אחרי, בעקבות עתירת חדשות ערוץ 2, התיר בית המשפט העליון לפרסם את צילומי מצלמות האבטחה של הכנסת המתעדים עבירות פליליות ואתיות. ח"כ יחיאל חזן תועד גונב את "המוח" ממכונת ההצבעה על מנת לשבש הליכי משפט, והשרה סופה לנדבר ניצלה את היעדרה של ח"כ רוחמה אברהם כדי לגנוב ממשרדה עציצים. צפו בתיעוד המיוחד

לאחר מאבק משפטי ממושך של למעלה מארבע שנים, הורה בית המשפט העליון לכנסת להעביר לידי חדשות ערוץ 2 ולידי התנועה לחופש המידע את סרטוני מצלמות האבטחה בהם נראים חברי הכנסת יחיאל חזן וסופה לנדבר מבצעים עבירות פליליות ואתיות.

הקלטות המדוברות הן תוצר של מצלמות האבטחה המוצבות במסדרונות הכנסת. בקלטת אחת נראה ח"כ לשעבר יחיאל חזן מהליכוד גונב את "המוח", מכונות ההצבעה, ממחסן הכנסת.

בקלטת אחרת נראית השרה לשעבר סופה לנדבר נכנסת לחדרה של ח"כ רוחמה אברהם ללא רשות, בעוד שעוזרותיה נוטלות משם ציוד.

לנדבר הורשעה בוועדת האתיקה, לחזן נפתח תיק פלילי

בעקבות פרסום הפרשות בחדשות 2, הורשעה לנדבר בוועדת האתיקה של הכנסת ונגד חזן נפתחה חקירה פלילית במשטרה. יו"ר הכנסת הקודמת דליה איציק והיו"ר הנוכחי ראובן ריבלין סירבו למסור את הקלטות על פי חוק חופש המידע. איציק אף איימה לחוקק חוק נגד פרסום חומרים ממצלמות אבטחה והודיעה כי כל עוד היא יו"ר לא תסכים לפרסום הקלטות.

הכנסת ערערה לבית המשפט העליון על החלטה דומה שקיבל בית המשפט המחוזי, אולם נאלצה למשוך את הערעור לאחר שהרכב השופטים בראשות הנשיאה דורית ביניש הבהיר כי בית המשפט העליון לא ישנה את החלטתו של בית המשפט המחוזי.

המשנה לנשיאה השופט אליעזר ריבלין שאל בדיון את נציגי הכנסת אם בכוונתם באמת לטעון לזכותם של ח"כים לפרטיות, באותה שעה שבה אותם ח"כים הפרו את פרטיותם של חבריהם למשכן. בעקבות הדברים החליטה הכנסת למשוך את ערעורה.

יחיאל חזן העלים את מערכת ההצבעה

בתיעוד שלפניכם נראה חבר הכנסת יחיאל חזן כשהוא נכנס בנובמבר 2005 אל מחסן הכנסת שבו אוחסנו מערכות ההצבעה הישנות, מבלי שהוא יודע כי הוא מצולם. הוא נכנס עם שקית ריקה, ויוצא ממנה כשהיא מלאה בציוד.

בעקבות הצילומים, הצליחו אנשי משמר הכנסת לגלות כי ח"כ חזן העלים את מערכות ההצבעה, ובכך ביצע לכאורה עבירה פלילית של העלמת ראיות ושיבוש הליכי המשפט שנוהל נגדו בפרשת "ההצבעה הכפולה".

בעקבות חשיפת הפרשה והמצלמות נפתחה נגד חזן חקירה פלילית והומלץ להעמידו לדין. בסופו של דבר החליט היועץ המשפטי לכנסת לסגור את התיק מחוסר עניין לציבור.

סופה לנדבר גנבה ציוד משרדי

ח"כ רוחמה אברהם האשימה את סופה לנדבר, אז חברת כנסת מן המניין, בכך שפרצה לחדרה ללא רשות עם עוזרותיה ונטלה משם ציוד. בקטע הווידאו נראות עוזרותיה של לנדבר גונבות שני עציצים ממשרדה של אברהן.

לנדבר טענה אז שמדובר באי הבנה והיא נכנסה לחדרה כדי להשקות עציץ יבש, אולם התמונות שנחשפות היום מראות בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כיצד לנדבר ועוזרותיה נכנסות לחדר לאחר שווידאו שאיש אינו רואה, ומסלקות משם ציוד רב ללא היתר.

הראיה המרשיעה היא ניסיונה של לנדבר לצאת מחדרה של אברהם, כאשר היא מבחינה לפתע בח"כ רוני בר און חולף במסדרון. לנדבר נראית במצלמות בבירור מתחמקת ממבטו של בר און ומשנה בחדות את כיוון יציאתה.

בעקבות חשיפת הפרשה בערוץ 2 הורשעה לנדבר בוועדת האתיקה של הכנסת בהתנהגות שאינה הולמת חבר כנסת, ונמתחה עליה ביקורת קשה. שידור הקלטות מעלה את השאלה אם ראוי שכך תתנהג מי שממונה לשרה בישראל, במיוחד על רקע דבריו של קצין הכנסת לפיהן התנהגותה נושאת חשד לאופי פלילי.

עכשיו, בזכות קבלת העתירה על ידי בית המשפט העליון, יכולים צופי חדשות ערוץ 2 וגולשי חדשות 2 באינטרנט לראות את מה שראה מול עיניו קצין הכנסת בחדר הבקרה הסודי של המשכן, בשתי פרשות מביכות שהסעירו את המדינה ואת העולם הפוליטי.

הכנסת איימה: אם חוק חופש המידע לא ייראה לנו, נשנה אותו

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?