דן חלוץ: "לא רוצה להיות ראש ממשלה"

הרמטכ"ל לשעבר התארח בתוכנית "פגוש את העיתונות" והודה כי הרהר בכניסה לפוליטיקה, אך למרות זאת כרגע הנושא "לא על הפרק" מבחינתו. חלוץ גיבה בנוסף את התנהלות הממשלה בעניינו של החייל החטוף גלעד שליט וטען כי אין זה מתפקידה של ישראל להוביל את המאבק של המערב מול אירן

"אין לי יומרות להיות ראש ממשלה" - כך אמר הערב רא"ל (במיל') דן חלוץ, הרמטכ"ל לשעבר של צה"ל בתוכנית "פגוש את העיתונות". חלוץ הוסיף כי הכניסה לפוליטיקה אמנם אינה על הפרק מבחינתו, אך מודה שהרהר בנושא ולא קיבל החלטה סופית.

חלוץ דיבר בנוסף גם על האיום האירני, וטען כי ישראל צריכה להשאיר את הובלת המערכה לגורם אחר בארצות הברית. הוא אף גיבה את התנהלות הממשלה בעניינו של החייל השבוי גלעד שליט ואמר כי "שתי הממשלות עושות שיקול דעת לאומי".

הרמטכ"ל לשעבר התייחס בדבריו גם לביקורת שהושמעה על תפקודו במהלך מלחמת לבנון השנייה, דבר שהוביל לדברי רבים להתפטרותו מתפקידו. "עזבתי את התפקיד מתוך החלטה שלי. לא אילצו אותי לעשות זאת", אמר חלוץ. "התפטרתי על רקע האחריות שלי לתוצאות המלחמה". הוא אף לא נשאר חייב לאותם "נחשים בקריה" מהם הזהיר את מחליפו בתפקיד, רא"ל גבי אשכנזי ואמר: "היו אלופים בדימוס וגם מעטים בסדיר שחברו יחד כדי לחתור תחת הרמטכ"ל".

למרות שלקח חלוץ אחריות על תוצאות המלחמה, הוא מסרב לקבל את קביעת ועדת וינוגרד שטענה כי נכשל בתפקידו. "במלחמה מול טרור אין זבנג וגמרנו", טען חלוץ. "היו גם הצלחות במלחמה - יש לנו ארבע שנים של שקט. הפקתי הרבה לקחים אישיים מהמלחמה", הוא הוסיף.

מחזיר מלחמה - אבל לא באותה מידה

לאחר מלחמת לבנון, ואולי בגללה, החליט חלוץ להחזיר ביקורת לאלו שביקרו אותו במהלכה. "יש לי רגשות. נפגעתי ולא יכולתי להשאיר את הדברים כל כך חד צדדים. כשההגינות כלפי נגמרת אי אפשר לצפות שאמשיך להיות שתקן והגון", הסביר חלוץ את הסיבה שבגללה החליט לכתוב את הספר "בגובה העיניים" שיצא לאור בשבוע שעבר. לאחר יציאת הספר טענו רבים כי חלוץ נזהר בטענותיו ושהספר אינו "נשכני" כפי שציפו. "לא החזרתי ביקורת באותה מידה שביקרו אותי", הגיב חלוץ לטענות.

קרוב למחצית מהנשאלים (49%) בסקר מיוחד לפגוש את העיתונות שנערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה טענו כי חלוץ אחראי במידה רבה עד רבה מאוד לתוצאות מלחמת לבנון השנייה. רק 13% מהנשאלים טענו כי הוא היה אחראי במידה מועטה או בכלל לא.

האם הצטרפותו של חלוץ למפלגה כלשהי תגדיל או תקטין את הכוח שלה בבחירות? 45% מהנשאלים בסקר טוענים כי הדבר לא ישפיע עליהם. בעוד שרק 8% אומרים שהדבר יגדיל את הסיכוי שיצביעו למפלגה בה חבר חלוץ, למעלה מרבע מהמצביעים טענו כי הצטרפותו דווקא תקטין את הסיכוי מבחינתם.