מה טיבי חושב על יום השואה?

ביום רביעי היה יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שצוין כמובן גם בכנסת. וקרה שם משהו בלתי צפוי, כי את הנאום הכי מרגש נשא דווקא חבר כנסת ערבי, אחמד טיבי. ותיקי הכנסת טוענים שזה היה הנאום הטוב ביותר שנישא אי פעם בפרלמנט הישראלי. בראיון מיוחד מבקש טיבי מהישראלים להיות קשובים יותר לסבל של העם הפלסטיני

ח"כ ד"ר אחמד טיבי, הוא ולא אחר, נשא השבוע את אחד הנאומים האנושיים החשובים בהיסטוריה. ותיקי הכנסת חושבים שהנאום אותו נשא טיבי הוא אחד הנאומים הטובים ביותר שפרלמנטר ישראלי נשא מעל בימת הכנסת.

"זה הרגע שבו אדם חייב להשיל מעליו את כל כובעיו הלאומיים והדתיים, להשיל את השוני ולגלום את גלימתו האנושית, ולהיות בן אנוש, בן אנוש בלבד". כך פתח טיבי את נאום יום השואה שצוין השבוע ביום רביעי. נאום בו הביא את הסיפור המרגש של בני זוג שהתגברו על ניסוי של ד"ר מנגלה, בעזרת רופא יהודי שחיבל בניסוי ואפשר לשניים להיפגש אחרי השואה, להתחתן, ולהביא ילדים.

"אני חי יחד איתכם", הסביר, "אני מחויב להבין את המשמחות שלכם, ואת העצבות שלכם, מה עושה לכם טוב ומה רע. בדיוק כפי שאני מצפה ממך להכיר אותי". טיבי אומר שחווית השואה היא חוויה אינסופית ומיוחדת, שגם אחרי שאחרון הפושעים הנאצים יחלוף מן העולם, היא תישאר בין כולנו. המסר של הנאום שלי היה, שאנחנו יחד, ואנחנו צריכים ללמוד מההיסטוריה. טיבי מסביר,"זו טיפשות לא ללמוד את השיעור החזק הזה שהוענק לנו".

"יש לי אמפתיה מלאה לקורבנות השואה"

"אני יודע שאני יוצא נגד אחמדינג'אד, נגד אינטלקטואלים ממצרים". אומר טיבי, "מתחתי ביקורת קשה ואני שב ומותח אותה". טיבי מדגיש כי הוא מצפה שאנשים יגלו אמפתיה כאשר הוא מציג את הסבל של עמו הנכבש, לדבריו, "איך אני לא יכול להרגיש אמפתיה לסבל?" אומר טיבי בתמיהה, ומדגיש כי מי שהיה קורבן של המוות, צריך להיות קשוב לאחר.

"אין להשוות בין השואה לכיבוש", אמר הד"ר טיבי, "השואה היא דבר מיוחד, הכיבוש הוא דבר מכוער, וכשאמרתי שאני לא רוצה להיות קורבנו של הקורבן, התכוונתי שלא צריך לכער את הכיבוש באופן מלאכותי". טיבי קורא לאזרחי ישראל לשים לב לכאבם של ערביי ישראל והעם הפלסטיני. "אני מצפה מאנשים שעברו את הדבר הנורא ביותר, להיות קשובים לחוויה, לסבל ולכאב של האחר". יהודים" מסכם טיבי, "אמורים להיות קשובים יותר לסבל של האחר".