ח"כ מוחמד ברכה באושוויץ: צריך להילחם בגזענות

למרות ההתנגדות הרבה לה "זכה", יצא כמתוכנן יו"ר חד"ש מוחמד ברכה לפולין במסגרת משלחת הכנסת לציון יום השואה הבינלאומי. הח"כ הערבי אמנם הביע אמפתיה במקום הרגיש לעם היהודי, אך מאידך לא פיספס את ההזדמנות למתוח ביקורת מרומזת על מדיניות ישראל מול הפלסטינים. צפו בדבריו

מה יש לח"כ ערבי לומר בביקורו במחנה ההשמדה הנורא מכולם - אושוויץ? למרות הסערה שעורר ביקורו המתוכנן, ח"כ מוחמד ברכה דבק בהחלטתו ויצא עם משלחת הכנסת לפולין. יו"ר חד"ש הביע ב"קודש הקודשים של העם היהודי" אמפתיה מסוימת עם קורבנות השואה - אך לא פיספס את ההזדמנות לבקר את מדיניות ישראל בשטחים.

"נגמרו המילים", אמר ח"כ ברכה, "אנשים שפשוט חיכו לתורם להשמדה - השפה אינה מאפשרת לתאר את המחזות בהם נפגשו האומללות והנפשעות". עם זאת, שינה מעט ברכה את גישתו וביקר במרומז את חוסר האונים של היהודים בתקופת השואה. "אף אדם לא צריך להיות אומלל, אבל אם זה קורה - צריכים להיות גיבורים ולהילחם בגזענות ובפאשיזם", לדבריו. 

בשבוע שעבר: מכתב נאצה נשלח לברכה

בשבוע שעבר הגיע ללשכתו של ח"כ ברכה מכתב נאצה. "אל תזהם בנוכחותך את אושוויץ ואת בירקנאו", נכתב לברכה לצד תמונתו כשעליה מצוייר צלב קרס. במשרדו של ח"כ ברכה כבר רגילים לקבל מכתבי איום ונאצה למינם, אך המכתב שהגיע בשבוע שעבר היה חריג בתוכנו הפוגעני. "ח"כ מוחמד - זבל - ברכה", נפתח המכתב שכותרות הייתה: "בן 60 אלף זונות".

ממשרדו של ח"כ ברכה נמסר כי תוכנו של המשך המכתב היה לא פחות אלים. "אל תזהם בנוכחותך את אושוויץ ובירקנאו - במקום בו נרצחו 6 מיליון וחצי יהודים", נכתב, "במקום זאת, סע לבקר את קברו של המופתי הנאצי חאג' אמין אל-חוסייני, חברו של היטלר, או לחילופין לך לעזה או לעזאזל".

למכתב צורפה כתבה מעיתון, על רקע תגובת ברכה על יוזמת סגן שר החוץ דני איילון ליזום חוק שימנע מח"כ בעלי דעות נגד המדינה לנסוע למשלחת. בכתבה צוטט יו"ר חד"ש מגיב על החוק: "אם יהיה חוק כזה אסע על חשבוני הפרטי ואשתתף באירוע", מה שכנראה הרגיז מאוד את הכותב. בנוסף צורפה, כאמור, תמונתו של ח"כ ברכה, עליה מצויר צלב קרס.