מרגלית נגד זחאלקה: סיבוב שני של הקרב

הערב אירחנו בתכנית "שש" את העיתונאי דן מרגלית ואת חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה. המפגש הקודם ביניהם שעלה לכותרות התרחש כשזחאלקה הגיע להתראיין באולפן "ערב חדש", והסתיים בצרחות רמות בשידור חי. מי התנצל בסוף? צפו בראיון המשותף

המפגש הקודם בן חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה עם המראיין דן מרגלית שהתקיים בתכנית "ערב חדש", חצה את גבולות הראיון הפוליטי וגלש לפסים אישיים. זחאלקה הגיע לראיון כדי לדבר על מותם של הילדים בעזה במהלך מבצע עופרת יצוקה, אך הראיון הסתיים בנטישתו של חבר הכנסת את האולפן, תוך כדי שהוא מכנה את מרגלית "שטן".

שבוע לאחר הראיון שיצר כותרות בעיקר בעקבות הצרחות בשידור חי, טוען מרגלית שהשוואה של שר הביטחון לקצין נאצי היא שאילצה אותו לקטוע את דבריו של זחאלקה. "אני מאוד שמח שעל כל העניינים האישים לא הגבתי, גם כשהוא קרא לי 'מפיסטו' - שטן", אמר מרגלית בעימות חוזר שנערך ביניהם היום.

"הדברים שנאמרו על אהוד ברק לא נאמרו באופן אישי, אלא נאמרו על שר הביטחון של ישראל", ציין מרגלית. "כשאומרים שמישהו רוצח ואח"כ שומע מוזיקה עושים קישור ישיר להיידריך הנאצי. אם זחאקלה היה אומר שישראל הרגה לשווא 400 ילדים, למרות שאינני מסכים איתו, הייתי מקבל את זה במסגרת הדיון, אבל קריאה כמו מפיסטו היא מוגזמת".

"זחאלקה: לא עסקתי בהקשרים"

למרות הטונים הצורמים שאליו הגיעה השיחה, מרגלית מאמין שלא הייתה חריגה מסמכותו כעיתונאי. "הראיון הוזמן באופן בלעדי על ידי. כשמופיע מרואיין שמייצג צד אחד - המראיין קצת מחמיר איתו, אבל במקרה זה רונן ברגמן אפילו הוביל את הראיון קצת יותר ממני וזה בסדר. יכול להיות שהיום לא הייתי קורא לו חצוף".

חבר הכנסת זחאלקה הגיב לדברים של מרגלית - הפעם ממרחק. "אני לא חוזר בי מאף מילה שאמרתי, אבל אינני מסכים עם הפרשנות של דן מרגלית", אמר. "ידוע שאחד התחביבים של אהוד ברק הוא מוסיקה קלאסית. בכל הקריירה הפוליטית שלי מעולם לא עשיתי השוואה כזו, לא בגלל שאני לא רוצה לפגוע ברגשות אלא מתוך אמונה פנימית".

"לגבי המילה מפיסטו, שהוא שמו של ספרו של קלאוס מאן, מדבר על ה"התקרנפות", כלומר על איך אתה מתיישר עם הממשלה. כשדן מרגלית אומר לי "לך מפה" - זו לא התנהלות של תכנית פוליטית. אזכור מותם של ילדים בעזה - זו חובתי המוסרית והפוליטית לומר זאת, ומי שמתכחש לכך אין לו מוסר ומצפון".

לחיצת יד וירטואלית לא התקיימה בסוף הדיון וגם לא נעשתה סולחה, אבל כל אחד מהצדדים הביע את עמדתו - וגם זה חשוב.