קדימה לא נכנסת לממשלה: "נתניהו ניהל פוליטיקה של ביבים"

בהחלטה שהתקבלה פה אחד בישיבת סיעת קדימה הוחלט לדחות את הצעתו של ראש הממשלה להיכנס לקואליציה במתכונת הנוכחית. "הוכח היום שוב שקדימה היא הדבר האמיתי", אמרה לבני עם צאתה מישיבת הסיעה. "שאף אחד לא יעז לחשוב אחרת"

סיעת קדימה החליטה הערב לדחות את הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ולא להיכנס לממשלה. מקדימה נמסר: "מדובר בהחלטה שהתקבלה פה אחד בישיבת סיעת קדימה בה הוחלט לדחות את הצעתו של ראש הממשלה להיכנס לקואליציה במתכונת הנוכחית", נמסר.

"הוכח היום שוב שקדימה היא הדבר האמיתי. ושאף אחד לא יעז לחשוב אחרת", אמרה יו"ר קדימה ציפי לבני עם צאתה מהדיון. בלשכת רה"מ הביעו אכזבה מסוימת מבחירת סיעת קדימה ומסרו כי: "רה"מ הצטער לשמוע על סירובה של קדימה בראשות לבני להיענות להצעתו להרחיב את ממשלת האחדות הלאומית. לנוכח גודל השעה והאתגרים שבפניהם ניצבת מדינת ישראל - קיווה רה"מ שהעמדה תהיה אחרת".

"רבותיי היום ניצחה התקווה את הציניות, היום נצחה האמת ומהות את העסקנות הקטנה שהכנסת ראתה בעיקר בשבוע האחרון", אמרה לבני במסיבת עיתונאים שכינסה לאחר ההחלטה. "ראינו השבוע את שיא הציניות, בשבוע שכל העם מסתכל לירושלים ראש הממשלה עוסק בפוליטיקה של ביבים. ההצעה משמשת באיומים אופן ציני ולא אמיתי, אנחנו לא נמצאים במלחמה וגם לא בתהליך שלום, הניצול הציני כאילו אנחנו נכנסים לממשלת חרום, המצב לא ראוי, לא משנה אם אני תומכת או מתנגדת לו".

"הגעתי אתמול לחדרו של ראש הממשלה למרות הציניות, למרות הידיעה שהוא לא בא בתום לב, למרות הידיעה שנכפה עליו את הצעת האחדות רק כי הוא לא הצליח לפצל את סיעת קדימה. באתי לחדר כי חשבתי שזה נכון לשמוע מה שיש לרה"מ להגיד, לצערי הרב לא קיבלתי שום מענה רציני, לא היה כאן כל כוונה וכל תום לב".

"נחליט מה שטוב למדינה"

"קיבלנו החלטה כמפלגה החלטה שהיא נכונה, גם אם היא לא קלה.אני לא מקלה ראש, ואין לי ספק שראש הממשלה ימשיך לנסות למשוך אליו ולפתות חברי כנסת. קדימה לא מתכוונת לנהל פוליטיקה של מחנאות. קדימה צריכה להפגין את אותה אחדות, רה"מ רואה בקדימה את האיום המרכזי על ממשלתו.


הבהרתי למופז זה לא הזמן לדון בנושא הזה (פריימריס). אני פתוחה לכל רעיון שיעלה, אין לי כל כוונה למנוע דיון, היום מול מה שקדימה התמודדה איתו בשבוע האחרון, אין לי שום בעיה או מניעה לדון בכל נושא ונחליט מה שטוב למדינה".

"אחדות לאומית אינה מליצה ריקה"

דובר הסיעה הוסיף: "סיעת קדימה קיימה דיון ממצה בעקבות המפגשים בין ראש הממשלה לבין יו"ר האופוזיציה. קדימה מאמינה כי לממשלת אחדות יתרונות רבים, אולם אחדות לאומית אינה מליצה ריקה מתוכן, אלא מחויבות לשותפות של אמת. שותפות זו צריכה להיות סביב חזון ועקרונות משותפים, ודרך מוסכמת בין כלל השותפים לממשלה לצורך מימוש העקרונות".

מקדימה נמסר כי הצעת ראש הממשלה, כפי שנמסרה ליו"ר קדימה, "אינה מבטאת רצון כן לשותפות כזו, אינה מכבדת את המציע, אינה מכבדת תנועה המהווה את הסיעה הגדולה בכנסת, והמחויבות לקדם את חזונה ועקרונותיה המרכזיים ובכללם הובלת התהליך המדיני ושינוי שיטת הממשל ולכן אי אפשר לקבלה".

עוד נמסר כי חשיבות הנושא במידה ויש לראש הממשלה עניין אמיתי באחדות על בסיס המפורט לעיל, והוא יפנה לקדימה על מנת לקדם רעיון זה - קדימה תשוב לדון בסוגיית ממשלת האחדות ואף תהיה נכונה להקים צוות לשם כך בהתחשב באתגרים שבפניהם ניצבת מדינת ישראל".

"ההצעה שהוגשה אינה מכבדת את המציע ולא את הסיעה הגדולה בכנסת - קדימה זה הדבר האמיתי", אמר ח"כ עתניאל שנלר.  "עם זאת, לאור חשיבות הנושא, אם יובאו הצעות חדשות קדימה תהייה מוכנה להקים צוות מו"מ על מנת להיכנס לקואלציה".

תירוש: אפרוש אם לא ניכנס לממשלה

לאחר פגישתם אמש של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושל יו"ר קדימה, ציפי לבני, פרסם הבוקר עיתון הארץ ציטוט מפיו של נתניהו, בו הוא מבטיח שגם אם לבני לא תסכים להיכנס לממשלה, הוא יצרף לפחות כמה מחברי הכנסת שעתידים לפרוש מסיעת קדימה. חברת הכנסת רונית תירוש אממרה הבוקר כי היא מתכוונת לפרוש מהתנועה, במידה ולבני תסרב להצטרף לממשלתו של נתניהו

ראש המממשלה נחוש בדעתו לפלג את סיעת קדימה, לפי הנחת היסוד שבמידה ולבני תסרב לצרף את קדימה כסיעה בקואליציה, מספר חברי כנסת "יערקו" משורות המפלגה ויעברו לשבת בספסלי הקואליציה. נתניהו מתכוון לפתות את בכירי קדימה, ציפי לבני ושאול מופז, בשני תפקידי שר ללא תיק, תפקידים אשר ישפיעו על התנהלותה הביטחונית והמדינית של ישראל.

נתניהו ללבני: תהיי שותפה מלאה

אתמול הציע ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר האופוזיציה ציפי לבני להצטרף יחד עם מפלגתה לממשלת אחדות לאומית. בשלב זה אמרה לבני כי היא אינה שוללת את ההצעה על הסף, וביקשה לקיים עמו פגישה נוספת.

המהלך הזה למעשה הוא למעשה הצעה להצטרף לממשלת אחדות לאומית באותה המתכונת בה הצטרף מנחם בגין בשנת 1967. נתניהו מנסה במהלך הזה למנף את ניסיונו הכושל להביא לפילוג ב"קדימה" - לצרכיו האישיים: לתת תמיכה לאלו שרוצים במפלגה - לחזק את ממשלתו.

קראו את המכתב של רינה מצליח לציפי לבני