מיהו פוליטיקאי העשור של העיתונאים?

בחירת "פוליטיקאי העשור": ביום שבת בתכניתנו "פגוש את העיתונות" נפרסם את תוצאות סקר הצופים והגולשים. אתם יכולים עדיין להצביע ולהשפיע. בינתיים, שאלנו מספר עיתונאים מובילים מהי הבחירה שלהם. הם בחרו כמעט פה אחד: אריאל שרון

כמעט פה אחד - אריאל שרון (חדשות 2)

פרויקט בחירת פוליטיקאי העשור בישראל של תכניתנו "פגוש את העיתונות" - מתקרב לישורת האחרונה, ואתם מוזמנים לבחור.

במסגרת הפרויקט, ביקשנו ממספר עיתונאים מובילים המסקרים היום או שסיקרו בעבר את התחום הפוליטי-מדיני בישראל, להציג את בחירתם. עשרה פוליטיקאים עציבו את הנוף המדיני-חברתי הישראלי בעשור האחרון: מי מהם הוא המשפיע, המצליח והראוי ביותר לתואר?

אודי סגל - בוחר באריאל שרון (חדשות 2)
אודי סגל: "הסיפור של שרון הוא הדבר הכי קרוב לטרגדיה תנ"כית משובחת. האיש השנוא שזכה לכינוי רוצח אחרי מלחמת לבנון השנייה, הופך להיות ראש ממשלה נערץ, הנתמך באופן דרמטי על ידי השמאל בישראל. רגע לפני ההכרה האולטימטיבית והניצחון הסוחף בבחירות, הוא נרדם ונעלם מהמפה הפוליטית.

שרון הוא גם הפוליטיקאי של העשור כי מעשיו עצבו את המציאות הביטחונית והמדינית בישראל, לטוב ולרע. מהעימות על מפת הדרכים, דרך המצור על ערפאת, הקמת גדר ההפרדה, כיבוש השטחים מחדש בחומת מגן וההתנתקות מעזה. שרון יצר מציאות, וזה התפקיד האמיתי של פוליטיקאי - לעשות ולא רק לדבר".

משה שלונסקי: "שרון לקח צעד אמיץ מאוד שעמד בניגוד לדרך הפוליטית שלו. הוא נפרד מהמפלגה שלו והקים מפלגה אחרת. הוא הוכיח שבישראל לא חשובה בהכרח הדרך, אלא המנהיגות והביטחון שאנשים תולים בך. הוא הצליח לבחור צוות מרתק ומוצלח שעבד איתו ביחד, וזה חשוב וקובע יותר מכל ממשלה. לצערנו, כמו במקרה של כל מנהיג ישראלי גדול, זה נגמר בטרגדיה".

מזל מועלם: "אריאל שרון הוא ללא ספק פוליטיקאי העשור והסיבות לכך רבות. אמנה את המרכזיות בהן: הוא ביצע את המהלך המדיני המשמעותי של העשור האחרון - ההתנתקות - במציאות פוליטית לא פשוטה. הוא שינה את המפה הפוליטית הישראלית באמצעות המפץ הגדול כשהוא בשיא עוצמתו הפוליטית, ולמעשה שבר את הדיכוטומיה המסורתית בין שמאל לימין.

שרון כיהן במשך כחצי עשור כראש ממשלה, ובשיאו היה אחד מראשי הממשלה האהודים ביותר על הציבור הישראלי ובוודאי בעשור האחרון. ולבסוף, ירידתו הדרמטית מהמפה הפוליטית, תוך שהמפלגה הצעירה שהקים מצליחה למרות הכל לנצח בחירות".

בן כספית: "פוליטיקאי העשור שלי הוא אהוד אולמרט - לטוב ולרע. החלטתי לבחור לא רק על פי מידת ההשפעה ואורך הקדנציה, אלא להשתמש גם במדד חיובי/שלילי. בעוד שרון ביצע את ההתנתקות ובכך גרם לדעתי נזק אדיר לאיזור כולו, אולמרט השפיע בשני מישורים: בשני מבצעים צבאיים נרחבים, "מלחמת לבנון השניה" ומבצע "עופרת יצוקה", הגיב אהוד אולמרט באומץ ובנחישות על חטיפות חיילים והתקפות פתע מהמארב.

בפרספקטיבה של זמן, אולמרט שיקם את ההרתעה הישראלית והביא לתקופות חסרות תקדים של שקט בצפון, ועכשיו גם בדרום. מדיניות היציאות והבחירות החד צדדית של ישראל מלבנון ומעזה, שהמיטה אסון וקידמה טרור, נעצרה והתהפכה תודות לאולמרט. לרע: אולמרט הביא את השחיתות לדרגות חדשות. בפעם הראשונה הוגש כתב אישום פלילי חמור נגד ראש ממשלה בישראל, שנאלץ גם לעזוב את תפקידו. בתקופתו הפכה השחיתות לנושא מרכזי בשיח הציבורי ובקשב הלאומי".

אלוף בן: "אריאל שרון הוא פוליטיקאי העשור שלי כיוון שחמש שנות כהונתו הגדירו מחדש את המנהיגות בישראל. אחרי משברים התכופים בעקבות רצח רבין, שלושה ראשי ממשלה בחמש שנים, שרון ייצב מחדש את המערכת הפוליטית ושימש כ"אבי האומה". הוא קיבל שורת החלטות אסטרטגיות: כיבוש הערים הפלסטיניות בגדה המערבית, שהביא לבלימת האינתיפאדה השנייה, בניית גדר ההפרדה וההתנתקות מעזה.

למרות הרקורד הבעייתי שלו בעבר, שרון יצר יחסי עבודה קרובים עם ממשל בוש ונהנה מתמיכה אמריקאית למהלכיו והחלטותיו. בסוף דרכו פירק את הליכוד והקים את קדימה, בניסיון לעצב מחדש את מפת המפלגות. אבל יותר מכל, שרון ראוי לתואר פוליטיקאי העשור כיוון שמאז שחלה ועד היום, בכל משבר או אירוע גדול, נזכרים בדמותו ושואלים כיצד היה נוהג שרון אילו כיהן במקום יורשיו".

איילה חסון: "שרון הוא איש העשור שלי. אחרי מספר קדנציות קצרות מועד של ראשי ממשלה שקדמו לו, ולמרות עשרות אלפים קראו לו רוצח בכיכר מלכי ישראל, כיהן שרון כראש ממשלת ישראל חמש שנים. למרות החקירות שנוהלו נגדו ביצע את ההתנתקות, חולל מפץ פוליטי, אבל לארץ המובטחת לא זכה להגיע. שרון נרדם לפני שקדימה בראשות אולמרט עלתה לשלטון".

עמית סגל: "פוליטיקאי העשור שלי הוא אריאל שרון. אלה לא רק הנצחונות החוזרים ונשנים במערכות בחירות, חומת מגן והגדר, אחרי הכל שרון יזם את המהלך הפוליטי הגדול ביותר של העשור הזה - הקמת קדימה, הוביל את המהלך המדיני הגדול של העשור, ההתנתקות מגוש קטיף, וגם, לפי חקירות המשטרה, היה מעורב בפרשת השחיתות הגדולה ביותר. לפי לא מעט אנשים, האירועים האלה היו קשורים אחד לשני קשר הדוק. ביחד או לחוד, ממילא די בהם כדי להעניק לו את התואר".

יואב קרקובסקי: "בחירה שלי הוא האיש שמאז ומעולם היה פה, ולעולם גם יישאר. האיש שמלמד בצורה ברורה את כל הפוליטיקאים החדשים שסבלנות משתלמת. לפני עשור הוא היה השר לפיתוח איזורי בממשלתו של ברק. מאז ברק נחבל והתרסק, אך שמעון פרס כבר כיהן בתקופה הזו, כשר החוץ, יו"ר מפלגת העבודה, המשנה לראש הממשלה ושר הנגב והגליל, התמודד על ראשות מפלגת העבודה התמודד פעמיים על נשיאות המדינה.

האיש שלא מתבייש לייצג את בנימין נתניהו בעולם, את נתניהו שניצח אותו ב-96'. פרס מוכיח שאת הניצחון שלו על נתניהו הוא השיג בדרך הקשה. נתניהו מדבר היום על שתי מדינות לשני עמים, ופרס מסתובב בעולם ומשכנע מנהיגים שנתניהו רוצה שלום. מה זה אם לא הניצחון הגדול ביותר של פרס על נתניהו ודרכו מ-96'. פרס שהוא מדור הנפילים הוא איש שמוכיח שאידיאולוגיה לא קונים במכולת, שלדרך יש מחיר ושצריך להתמודד עליה גם כשקשה, וגם אם זה אין-ספור פעמים".

גדי סוקניק: "אריאל שרון הוא איש כוחני, כריזמטי, יצרי ערמומי ופרגמטי אשר לא רק ניהל את חיינו במשך כחצי עשור, אלא גם השאיר אבני דרך לדורות - לטוב ולרע - בניגוד לכל יתר המועמדים, עליהם האפילה דמותו בכל העשור האחרון.

מעבר ליוזמות הצבאיות והמדיניות (למשל: חומת מגן וההתנתקות), שרון, עוף החול הפוליטי, שיכלל את שיטת "הכלבים נובחים והשיירה עוברת", ולטעמי - נזקו ההסטורי גדול מתועלתו שכן הפך לסנדק השחיתות הפוליטית חסרת המעצורים, נוסח "אני עושה- משמע אני חסין... וגם מקורביי...". מורשתו, שוב, לטוב ולרע, עדיין עמוק ב-DNA הציבורי שלנו".

התוצאות - בשבת הקרובה

עשרת הפוליטיקאים העומדים לבחירה: נשיא המדינה שמעון פרס, שר הביטחון אהוד ברק, רה"מ לשעבר אריאל שרון, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, הרב עובדיה יוסף, רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ, שר החוץ אביגדור ליברמן, רה"מ לשעבר אהוד אולמרט ושר הביטחון לשעבר שאול מופז.

השבוע נשדר תוכנית מיוחדת של פגוש את העיתונות, בה בין היתר יוכרז פוליטיקאי העשור של צופי "פגוש את העיתונות" וגולשי אתר חדשות 2 באינטרנט. גולשי האתר מוזמנים להצביע בסקר מיוחד בדף האוהדים ב"פייסבוק" של חדשות 2 או לשלוח את בחירתכם דרך המייל האדום.

את התוצאות נפרסם כאן באתר חדשות 2 באינטרנט, בהתאם לבחירות הגולשים, וכמובן בשידור המיוחד ביום שבת, 26.12.2009, בשעה 17:45 בתוכנית "פגוש את העיתונות".

הצביעו והשפיעו בסקר הגולשים בפייסבוק