הכנסת דנה ב"מדיניותו הכושלת של נתניהו"

חברי הכנסת התכנסו לדיון מיוחד במה שהגדירו חברי האופוזיציה כ"מדיניות החוץ הכושלת של ראש הממשלה". הדיון שהיה אמור להתקיים בימים האחרונים נדחה בשל כינוס פורום השביעייה. חברי קדימה אספו 40 חתימות שמחייבות את רה"מ להשיב לטענות שהועלו נגדו

חברי פורום השביעייה היו עסוקים בימים האחרונים בדיונים מרתוניים בנושא עסקת שליט, בזמן שיתר חברי הכנסת מהאופוזיציה מקפידים להמשיך לעסוק במה שהם מכנים "תפקודו הלקוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו". במהלך מיוחד שיזמו חברי הכנסת של קדימה, נערך היום דיון בנושא שבו מחויב להשתתף גם ראש הממשלה.

כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את הדיון וגם את תשובתו של נתניהו לטענות שיועלו נגדו. הנושא היה אמור לידון בכנסת בימים האחרונים, אך נדחה בעקבות דיוני השביעייה בנושא עסקת שליט.

סיעות קדימה, רע"מ-תע"ל-חד"ש ובל"ד הגישו הצעה להביע אי אמון בממשלה בנושא מדיניותו הכושלת של ראש הממשלה הגורמת לקריסתן של הרשויות המקומיות, ומדיניותו הכושלת של ראש הממשלה וכשלון הוועדות הממונות במגזר הערבי ומצוקת הרשויות הערביות.

רה"מ: "הלכידות הפנימית הכרחית למאבק מול העולם"

לקראת סיום עלה לנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו שהתייחס לטענות שהופנו נגדו במהלך הדיון בנוגע למדיניות החוץ שהוא מנהל ואמר "יש שוני בהתייחסות לאירן, החל מהבחירות , עוד קודם לכן דבריו של נשיא אירן במהלך נאומיו והגילוי של המתקן הסודי בקום שמצביעים על רצונו שישראל תיעלם מעל פני המפה", אנחנו עוסקים בכך, לא הכל נגלה אבל אנו פועלים להטלת סנקציות עקיפות נגד אירן כדי לעצור את התכנית הגרעינית שלה".

בנושא דוח גולדסטון אמר נתניהו כי הדוח חד צדדי ואינו מתייחס לעוולות שנעשו כלפי ישראל. "יש פה מתקפה כוללת לא על ממשלה כזאת או אחרת, אלא ל מדינת ישראל שנובעים מהמאבק האמיתי שלנו להגן על עצמנו מפני טרור שמופנה כלפי אזרחים כשהוא מסתתר מאחורי אזרחים". נתניהו גינה את היוזמה לדיון ואמר כי יש חשיבות ללכידות הלאומית שלנו", בעמידה מול התוקפנות מבחוץ.

"הלכידות הפנימית שלנו הכרחית למאבק על זכותנו להגנה עצמית מול העולם". בעניינים האלו כבדי המשקל ביחס לביטחון מדינת ישראל ומדיניות החוץ שלה, יש לכם רק ברירה אחת אמיתית או לנגח ולחפש כל מיני תירוצים מדוע אינכם תומכים במדיניות שאתם יודעים שהיא נכונה - או לתמוך בממשלת ישראל שהיא הנכונה לישראל בעת הזו".

לבני: נתניהו עסק בפוליטיקה מבישה

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני היתה האחרונה לנאום במליאה. "הדיון הזה זומן על ידי האופוזיציה על מנת לדרוש מראש הממשלה לפרוש את תכניותיו ועמדותיו לנו", אמרה לבני. "מאז חטיפתו של גלעד שליט הבהרתי כי אני מסרבת להיגרר בנושא זה למגרש הפוליטי.

"לא אעשה זאת גם היום. אין בכוונתי לבקר היום את התשובה שניתנה לחמאס, מה שלא הייתה . אני מכבדת את החלטת רה"מ, גם אם אין בה עדיין את מימוש תקוותו של העם לראות את גלעד חוזר הביתה משדה הקרב.

"טרם יבשה הדיו על הדברים שנכתבו על הנייר, שמעתי, ולא דרך שמועות או רכילות, שבאותם יומיים עוסקים ראש ממשלת ישראל, ושר הביטחון שלה, בפוליטיקה שיותר מהכול - היא מבישה בימים האלה. שיחות שכנוע לחברים שיפלגו את מפלגתם בהתאם לאותו חוק מכוער שראש הממשלה התעקש על חקיקתו. והדבר עורר בי קודם כל שאט נפש, לא בגלל המטרה או החשש מהמטרה שלך מזה זמן רב".

לבני תקפה את ראש הממשלה: "פוליטיקאי שהמטרה שלו היא הכיסא בלבד ולא כמקום נדרש לקידום הרעיון חושב שאלה השיקולים המניעים את כולם - כיסא, תפקיד, ג'וב. אם תמיכה אתה מבקש. תמיכה בדרך, שלא לצורך הישרדות חסרת תוכן ומזיקה - תנהג נכון, תקבל את ההחלטות הנכונות לישראל- ואנחנו נעמוד במילתנו ונתמוך בך. זה יקרה דרך אגב יחד עם הציבור כולו.

לכידות רה"מ, שדיברת עליה קודם ואחדות, תהיה לא סביב הצורך שלך לשרוד, אני מבינה שזה חשוב בעיניך אבל פחות בעיני עם ישראל. אלא רק סביב ההכרעות המדיניות האמיתיות ואז תמצא תמיכה, תמצא אחדות ותמצא לכידות. אבל אם תימנע מקבלת החלטות, תסבך את ישראל ותשקיע את כל זמנך בהישרדות על חשבון המדינה- אנחנו נהיה כאן להציג לכל את פעולותיך ומשגיך ונמשיך להיות לציבור אלטרנטיבה של מהות, של חזון ושל תקווה".

דליה איציק לנתניהו: "אתה עסקן"

כדי להבטיח את נוכחותו של ראש הממשלה, אספו חברי מפלגת קדימה 40 חתימות שיחייבו את נתניהו להיות נוכח בדיון ולהגיב לטענותיהם על בסיס תקנון הכנסת. בין הנואמים שישתתפו בדיון מטעם האופוזיציה יהיו יושבת ראש קדימה ציפי לבני, וחברי הכנסת דליה איציק, יואל חסון, נחמן שי ויוחנן פלסנר.

חברת הכנסת דליה איציק (קדימה) ניצלה את הדיון כדי לפנות לנתניהו בעניין ניסיונותיו לפלג את קדימה בימים האחרונים ואמרה "ביום שבו עם שלם ממתין בציפייה דרוכה לשמוע האם גלעד יחזור, אנחנו כאופוזיציה אחראית, בלי שביקשת, משכנו את האי אמון בכדי לאפשר לך ולשרים להשתתף בדיונים בנושא כל כך טעון וחשוב, אך אתה ניצלת את הזמן הזה לעסקונה פוליטית צרה".

"אני מודה שהקלת עלי כאשר לא נתת לי את ההזדמנות לבקר אותך משום שעוד לא עשית מאומה בשום תחום חיוני להווייתה ועתידה של מדינת ישראל", הוסיפה איציק. "קשה להתחמק מהרושם המצטבר שאתה רצית להיבחר, אבל לא למשול. רצית שיגידו 'ראש הממשלה נתניהו', ותו לא".

זחאלקה: השר שמנהל את מדיניות החוץ הוא גזען עם תעודות

זמן קצר לאחר מכן עלה חבר הכנסת אופיר אקוניס לנאום ואמר: "ציפי לבני ברחה מהממשלה". מספר חברי כנסת מקדימה עזבו את המליאה בתגובה. "הם גם בורחים מהאמת", הוסיף אקוניס.

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (בל"ד) כינה את שר החוץ אביגדור ליברמן גזען עם תעודות ותקף את מדיניות החוץ שמתנהלת בחסותו של ראש הממשלה נתניהו. "הוא רוצה להמשיך בתרגיל בניית ההתנחלויות", אמר זחאלקה על נתניהו. "הוא עשה תרגיל קטן של הקפאה אך בסופו של דבר הוא ייבנה יותר. אין מה לדבר על כישלון כיוון שהוא נשען על צביעות העולם".