הצעת חוק: הלכת לזונה? לך להרצאה

חברי הוועדה למאבק בסחר בנשים מציעים כיוון חדש להילחם בתופעת הזנות בישראל: במקום להטיל את האחריות הפלילית רק על הנשים עצמן כפי שנהוג היום - החוק יתוקן ויטיל מאסר של 6 חודשים על צרכני הזנות. לקוחות שנתפסו בפעם הראשונה יוכלו להמיר את העונש בסדנה, שבה ישמעו הרצאה על כבוד האדם ויאזינו לנשים שעבדו בזנות

האחריות הפלילית תעבור מהזונות ללקוחות? (רויטרס)

הצעת חוק שהונחה הבוקר על שולחן הכנסת מבקשת לעשות סדר בכל הקשור לאחריות הפלילית של לקוחות המקצוע העתיק בעולם - במטרה לצמצם את תופעת הזנות בישראל.

חברי ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים הדגישו את האבסורד הקיים היום במדינת ישראל, לפיו למרות הפגיעה הקשה והחמורה של הזנות בנשים שעוסקות בה ובחברה עצמה, אין איסור על צריכת זנות אלא אם מדובר בזונה שהיא קטינה. גם האיסור על צריכת מין בתשלום מקטינים נאכף לעתים נדירות,לדברי חברי הוועדה.

"הצעת החוק מבקשת להוקיע מציאות בה רכישת שירותי מין בתשלום הפכה להיות נוהג נפוץ, ולהציע את שינויה, באופן זה שכל לקוח יחשב עבריין שדינו מאסר שישה חודשים", לשון ההצעה. על פי התיקון המוצע לחוק העונשין, יוטל עונש מאסר על צרכן שירותי המין שנעצר לראשונה בגין עבירה זו.

במקום מאסר - סדנה

החידוש שבהצעה מגיע מכיוון החלופה המוצעת במקום המאסר. על פי ההצעה, תוקם תוכנית הדרכה ללקוחות, אליה ישלחו אנשים שנעצרו לראשונה בגין עבירה זו. התכנית תכלול תכנים שונים מתחום בריאות הציבור, החוק והמשפט, וכן הרצאות של נשים שעסקו בעברן בזנות. על פי ההצעה, לקוח שייעצר בשנית לא יוכל ליטול חלק בתכנית.

את נוסח הצעת החוק גיבשה עו"ד נעמי לבנקרון, מנהלת קליניקת הגוף במשפט במכללה למינהל, במטרה לצמצם את הביקוש לתופעה ולפעול נגד מי שמהווים את הכוח המניע של "תעשיית המין" שמגלגלת מיליארד דולר בשנה.

המודל המרכזי שנידון בדיוני הוועדה הוא "המודל השבדי", שהייתה המדינה הראשונה שכדי להילחם בתופעה, חוקקה בשנת 1999 חוק שהפליל את לקוחות הזנות, אך לא הפליל את הזונות עצמן. מודל זה אומץ בהצעת חוק המונחת עתה על שולחן הכנסת ביוזמת חברת הכנסת אורית זוארץ ובתמיכתם של 25 חברי כנסת אחרים מכל סיעות הבית.

עוד בנושא:

"הזנות הייתה המוצא היחיד"

אישום:בני זוג סייעו לסוחר נשים לייבא זונות לארץ