ח"כ אורון: "ליצמן מנסה לטפל בסתימה ועוקר לפחות 5 שיניים"

אחרי שהחליטה הממשלה במשאל טלפוני ובלי דיון מסודר לקצץ את תקציב סל התרופות ב-65 מיליון שקלים לטובת טיפולי שיניים לילדים, הגיעה התכנית של סגן שר הבריאות לכנסת. "אין שום סיבה בעולם שטיפול שורש יעלה 1,500 שקלים", הסביר ליצמן את המהלך. ח"כ יולי תמיר הזהירה: "החומה נפרצת. זו רק ההתחלה"

יום לאחר החלטת הממשלה להקצות 65 מיליון שקלים מתקציב סל הבריאות לטיפולי שיניים לילדים, דנה הבוקר הכנסת בתכנית השנויה במחלוקת של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן.

יו"ר וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ חיים כץ (הליכוד), הזמין את סגן השר להציג את התכנית בפני חברי הוועדה, וזה נאלץ להתגונן בפני הנוכחים שקטעו לא פעם דבריו. "צריך להזניח ילדים רק בגלל שאין להם כסף?", תהה ליצמן. "מחירי טיפולי השיניים מרקיעים שחקים. אין שום סיבה בעולם שטיפול שורש יעלה 1,500 שקלים".

מנגד, תקפו חברי הכנסת יולי תמיר (העבודה) וחיים אורון (מרצ), את ההחלטה והזהירו כי מדובר בצעד מסוכן. "החומה נפרצת", הסבירה ח"כ תמיר. "זו רק ההתחלה". ח"כ אורון פנה לליצמן והטיח בו: "אתה מנסה לטפל בסתימה ושובר לפחות חמש שיניים".

נציגי החולים, שייאלצו כעת לממן מכיסם תרופות שלא יוכנסו לסל, משתתפים אף הם בדיון, במחאה על הקיצוץ הרחב. "מדובר בצעד נמהר וביום קשה למערכת הבריאות", אמר אתמול יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאונד אידלמן. "אין ספק שיש למצוא תקציב לטיפול שיניים - אבל לא יעלה על הדעת שהוא ייגזל על חשבון תרופות חיניות המיועדות לאנשים חולים וסובלים".

במשרד הבריאות דחו את הביקורת והסבירו כי מדובר בהחלטה שתקל על הציבור הרחב. "המהלך נועד לממן טיפולי שיניים עבור ילדים, אשר להוריהם אין יכולת כספית לממן טיפול בסיסי", הסבירו במשרד הבריאות. "להערכתנו, עלות טיפולי שיניים לילדים עד גיל 18 נאמדת בכ-250 מיליון שקלים".