אוסטרליה: צפו במפגינים פורצים למלון של סילבן שלום

קבלת הפנים הלא נעימה לה זוכה המשנה לראש הממשלה סילבן שלום במלבורן הפכה אמש לתקרית אלימה של ממש. עשרות מפגינים שעמדו מחוץ למלון פרצו לתוך הלובי ופוזרו רק בהתערבות של המשטרה, שנזקקה לגז מדמיע ולמעצרים. צפו בתקרית כפי שצולמה מחוץ למלון

המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, שוהה באוסטרליה מזה מספר ימים וזוכה שם לקבלת פנים לא נעימה מצד מפגינים פרו-פלסטינים. אבל היום גלשו ההפגנות מחוץ למלון גם לאלימות של ממש, כשעשרות מפגינים פרצו ללובי של המלון בו הוא שהה ופוזרו בגז מדמיע.

כ-200 סטודנטים פרו פלסטינים הקיפו את המלון וקראו "לשחרור פלסטין ולסיום משטר הכיבוש והאפרטהייד הישראלי". ההפגנות אף גברו לקראת ערב ה"גאלה" של פורום ההנהגה האוסטרלי ישראלי, שקיבץ יהודים משפיעים מרחבי אוסטרליה ותוכנן להיערך במלון.

בשיא ההפגנה פרצו כ-20 מפגינים למלון בו שהה השר שלום ומחו כנגד הכיבוש הישראלי וכנגד בואה של המשלחת הישראלית. לאחר מאבק קצר שנערך בתוך המלון, השוטרים המקומיים עצרו ארבעה מהמפגינים בגין הפרת סדר וניסיון פגיעה.

לאחר פיזור המפגינים, נערך האירוע במלואו ללא הפרעה. השר שלום דיבר על מהות היחסים בין ישראל לאוסטרליה וחשיבותם לשתי המדינות שנשענות על ערכים זהים ומשותפים. שלום פנה בנאומו לפלסטינים: "אנחנו דוחפים למו"מ, אני פועל במישור הכלכלי על ידי סיוע הקלות והסרת חסמים.. עם זאת הפלסטינים לא מוכנים לשבת לשולחן המו"מ. הפלסטינים צריכים לפעול ולא לחכות לאף אחד - לא לאובמה ולא לאירופה".

סגנית ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, ציינה את הקשר החזק בין המדינות כמו גם את חוזקה ומעורבותה של הקהילה היהודית באוסטרליה. "אנחנו תומכים ונמשיך לתמוך בזכותה של ישראל להגנה עצמית כפי שעשינו כשהתנגדו לדו"ח גולדסטון", כך לדבריה. "החרמנו את ועדת דרבן השנייה ותמכנו בזכותכם להגנה עצמית במבצע עופרת יצוקה... ישראל ואוסטרליה כמו מדינות רבות בעולם חולקות איום אמיתי, הטרור ואירן, לכן עלינו להמשיך ולחזק את הקשר ביננו על מנת שנוכל להתמודד עם האתגרים העומדים בפנינו".