14 שנים אחרי: חוזרים לכיכר רבין

אלפים השתתפו בעצרת המרכזית בכיכר לציון יום השנה להירצחו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל. נשיא המדינה שמעון פרס ביקש מיו"ר הרשות "שלא להרפות מהשלום". על מסך ענק הוקרן נאום מוקלט של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שאמר: "רבין העניק לנו צוואה במותו"

באיחור של שבוע ימים, שבו הערב ההמונים לכיכר, לציון יום השנה ה-14 להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. בכיכר על שמו בתל אביב נערכה הערב העצרת הממלכתית לזכרו של רבין, בהשתתפות אלפי בני אדם.

העצרת תוכננה להיערך כבר בשבת שעברה, ולנעול את האירועים הממלכתיים לזכרו של רבין, אולם מזג האוויר החורפי והגשמים העזים גרמו לדחייתה.

פרס: "יצחק חי בקרבנו"

"יצחק איננו איתנו, אבל הוא חי בקרבנו כדמות, כמדיניות, כיעד",  פתח הערב נשיא המדינה שמעון פרס את נאומו בעצרת הממלכתית. "שלוש היריות שגרמו למותו כוונו גם לתהליך השלום, נורו כדי להמית תקווה. הן פגעו בידידות שזכינו לה מכל אומות העולם".

"מי שדוחה את פתרון שתי המדינות - לא יביא פתרון של מדינה אחת. הוא יביא מריבה אחת, לא מדינה אחת. מריבת דמים ללא קץ", אמר פרס. "אל לנו להרפות מתהליך השלום ולהיבהל ממחירו". הנשיא פנה לקהל וקרא להמשיך ולתמוך בתהליך השלום. "אל תרפו מהשליחים שלכם בפוליטיקה - דרשו מהם לרדוף ולהביא שלום. אל תתנו להם מנוח", אמר. "זכרו", הדגיש פרס. "מתייאשים אינם מנצחים. מנצחים אינם מתייאשים".

נשיא המדינה פנה גם ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שהודיע שלשום כי אין בכוונתו להתמודד בבחירות הבאות ברשות. "אל תרפה", הפציר בו פרס. "ביודעי את עמי ובהכירי את ממשלת ישראל, אני אומר לך שישראל רוצה בשלום אמת, לא שלום מדומה". פרס הוסיף: "מוטב שלום שאינו מושלם, ממלחמה שלמה ללא סוף".

הנשיא סיים את דבריו בציטוט דבריו של ראש הממשלה המנוח רבין. "יצחק אמר 'שלום עושים עם אויבים'. ואני אומר - שלום עושים על אף האיבה. שלום מתחילים כשאין שלום. שלום לא מקבלים במתנה - שלום יוצרים גם באין הסכמה".

במהלך הטקס הוקרנה הודעה מיוחדת שהקליט מראש נשיא ארצות הברית ברק אובמה, לזכרו של רבין. "הלילה נח יצחק רבין בהר הרצל לצדם של לוחמי ישראל", אמר אובמה. "באותו לילה נוראי בנובמבר רבין העניק לנו צוואה במותו".

רה"מ נתניהו: "רבין היה הצבר האולטימטיבי" 

במושב הכנסת המיוחד שנערך בשבוע שעבר, נשאו דברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ויו"ר הכנסת ראובן רבלין. את משכן הכנסת פקדו בני המשפחה, חברים מהעבר ומכרים, שהגיעו ליטול חלק במושב הכנסת המיוחד. מי שבלט בהיעדרו בישיבה היה ח"כ מיכאל בן ארי, שהודיע כי הוא מחרים את המושב המיוחד, בטענה כי "הוא מוקדש לאוסלו - ולא לרבין".

"יצחק רבין היה הצבר האולטימטיבי, סוד קסמו היה שמעל לכל הוא היה פטריוט ישראלי, כשצריך היה להילחם הוא נלחם בעוז, כשהאמין שצריך לפלס דרך לשלום הוא הלך בה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח דבריו במושב הכנסת המיוחד. "בכל דרך חייו, בכל צעדיו - פעל על פי שהאמין שיבטיח את ביטחוננו ועתידנו".

נתניהו המשיך: "בלילה ההוא, ליל הארבעה בנובמבר, כיוון מרצח שפל את אקדחו אל גבו החשוף של ראש הממשלה. בלילה ההוא הוכרע פטריוט ישראלי גדול בידי רוצח שירה כדור בלב האומה". ראש הממשלה הביע תקווה שהחברה דווקא כן למדה משהו מהרצח. "אני מאמין שלקח הסובלנות והאיפוק הופנם אצל רובו המכריע של הציבור - על כל חלקיו".

"אני נושא בלבי תקווה שבהכרעות הבאות יכבד האחד את רעהו, ונשמור על איפוק וסובלנות", סיים נתניהו את דבריו, ברמיזה על העתיד.