רה"מ צפוי להכריע: ילדי הזרים יישארו בינתיים בארץ

היום אמורה הממשלה להחליט אם לגרש את ילדי העובדים הזרים. למרות עמדת השר ישי, מסתמן כי נתניהו יעדיף לדחות בינתיים את ההכרעה. "זה רק מאריך את המצוקה המתמשכת של הילדים", מתריעה האגודה לזכויות האזרח

אחרי חודשים ארוכים של ויכוח ציבורי, דחיות וישיבות מגיעה שאלת העובדים הזרים, ובעיקר שאלת ילדי העובדים הזרים, לפתחו של ראש הממשלה.

על פי ההערכה, צפוי בנימין נתניהו לדחות לבינתיים את גירוש הילדים ולקבוע כי עתידם יוכרע במסגרת תכנית הכוללת חלופות למניעת כניסת שב"חים ואמצעים נגד מסתננים.

למרות שהנוסחה תואמה מראש עם אלי ישי, יש הבדלים בגישות של שניים. בעוד שנתניהו סבור שהילדים צריכים להישאר, חושב שר הפנים כי בתום שנת הלימודים הם צריכים להיות מגורשים.

על רקע ההערכה כי רה"מ ידחה את ההחלטה, קוראים באגודה לזכויות האזרח לגבש בדחיפות מדיניות בעניין מעמד הילדים. "דחיית ההחלטה בחודשים נוספים רק מאריכה את המצוקה המתמשכת של הילדים, שהם ישראלים לכל דבר", מתריע עו"ד עודד פלר מהאגודה.

"יביאו איידס ושחפת"

"הייתי מעדיף לדבר לא על גירוש, אלא על הוצאה והחזרה של העובדים הזרים אל מדינתם", ציין השר ישי בריאיון ל'פגוש את העיתונות'. "יש פה הצגה מאוד מוצלחת. הטעיה מאוד חזקה כלפי הציבור".

לטענתו, הוא מרחם על הילדים, אבל לא על הוריהם או הפוליטיקאים, שמנצלים לדבריו את המצב לטובת רווח. "הסיפור הוא לא הילדים. הבעיה היא העובדים הזרים, הבעיה היא ההורים שמביאים אותם לפה ומשתפים בהצגה שלהם גם במאים וגם פוליטיקאים", הוא מאשים.

ישי טוען כי כבר בשנת 1996, כאשר שימש כשר העבודה והרווחה הזהיר את רה"מ נתניהו שמדינת ישראל תמצא את עצמה מול תופעה של מאות עובדים זרים ונשים הרות. "אני צריך לבחור בין פופולאריות לצביעות: איך אני איראה היום בעיני עיתונאים או איך אני איראה בעיני מדינת ישראל בעוד 20 שנה", מבהיר השר את עמדתו.

בשבוע שעבר התכנסה ועדת הכנסת לסחר בבני אדם לדון בסוגיית גירוש העובדים הזרים. כינוס הוועדה לא יזכר בשל ההחלטות שהתקבלו בה, אלא בשל העובדה כי אורחי הוועדה היו ילדי עובדים זרים שהובאו לכינוס בהזמנת ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ.

אלי ישי החליט להחרים את הדיון ההוא, והיום הוא משיב לעמיתו. "אם ח"כ הורוביץ היה בא לוועדה בסחר בגברים ונשים, אפילו עם טיטול, סינר ומוצץ הייתי בא להצגה היפה הזו", הוא מציין. "אבל הוא לקח ילדים, בניגוד לחוק, השתמש בהם להצגה בכנסת. אתם הייתם רוצים לראות אותי משתתף בהצגה הזאת?"

איום על המפעל הציוני

שר הפנים מצטרף לתסריט השחור שהעלה השר לביטחון פנים במידה וימשיכו לזרום לכאן עובדים זרים. "אם יבואו לפה עכשיו מאות אלפי עובדים זרים הם יביאו איתם שלל מחלות: צהבת, חצבת, שחפת, איידס, סמים", הוא מזהיר.

"האם מישהו אחד מאזרחי מדינת ישראל יהיה מוכן שייכנסו בקצב הזה? מיליון או שניים סודנים ואריתיראים לפה? עם כל ההתייפייפות הזאת, זה לא מאיים על מפעל הציונות של מדינת ישראל?"

לגבי העלות של העובדים הזרים לקופת המדינה, תוהה ישי אם "מישהו שמע ויודע שזה עולה מאות אלפי דולרים? מיליוני שקלים ודולרים, כל החינוך, הבריאות, הרווחה והביטוח שיתנו למאות אלפי זרים פה בארץ? זה בא על חשבון סטודנטים, חיילי צה"ל, ילדים, קשישים ונכים".

"האם מדינת ישראל מוכנה לפתוח את שעריה ולהיות מדינת הגירה ולאבד את המפעל הציוני? על חשבון ערביי ישראל ומקומות עבודה", מקשה השר. "בוא נראה את כל יפי הנפש שיגידו את זה לכל ערביי ישראל. בוז'י שמרחם עליהם ויגיד אין מקומות עבודה לערביי ישראל. מה הוא יענה באותו רגע? האם הוא יכול לקחת על עצמו אחריות לפתוח את השערים ולקלוט פה מיליון או שניים זרים?"

הווידאופדיה: אריה דרעי

הווידאופדיה: הרב עובדיה יוסף

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק