דוח המבקר: ברק ופמלייתו לנים במלונות יוקרה על חשבון משלם המסים

קשה להבין את הזלזול של אנשי משרד הביטחון בקופה הציבורית: דוח חריף במיוחד של מבקר המדינה חושף התנהלות חלמאית במהלך ארגון נסיעה של אנשי המשרד לפריז. התוצאה: משרד הביטחון שילם מאות אלפי שקלים על חדרים במלונות יוקרה שלא נוצלו. מי שמשלם את החשבון, הם האזרחים כמובן

מאות אלפי שקלים שולמו לחינם. אהוד ברק (חדשות 2)

נציגי מערכת הביטחון משתתפים בתערוכות ביטחוניות בחו"ל במסגרת תפקידם ולעתים הם נרדשים גם ללון מחוץ לבית. אך האם יש הצדקה להוציא כמיליון שקלים על ביקור כזה מכספי משלם המסים? כנראה שלא.

אתמול נחשפנו לעלויות הלינה הגבוהות של יושבת ראש הכנסת לשעבר דליה איציק. אחר הצהריים הגיש מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, דוח חריף במיוחד על משלחת גדולה של מערכת הביטחון, שנסעה לפני ארבעה חודשים לסלון האווירי בפריז. נתוני הדוח חושפים הוצאות לינה גבוהות במיוחד של חברי המשלחת, ובראשם שר הביטחון, אהוד ברק ובת זוגו נילי פריאל.

חלק גדול מהבזבוז נובע מהאיחור בהזמנת החדרים בבתי המלון שבהם שהתה המשלחת. כיוון שההזמנות נעשו באיחור - המלון שנבחר היה יקר מאוד. הסוויטה שבה שהו ברק ופריאל עלתה 13,700 שקלים ללילה. אך מלבד העלות הבסיסית הגבוהה, המשרד שילם על חדרים שלא אוישו בסופו של דבר, על חשבון משלם המסים כמובן.

קבוצה אחת של המשלחת כללה 16 משתתפים ובהם שר הביטחון ובת זוגו, שהוציאו כ-527,000 שקלים על סידורי הלינה. לשם השוואה, מספר האנשים בקבוצה השנייה של המשלחת היה גבוה ב-50 אחוזים והוצאות האירוח שלהם הסתכמו בכ-417,000 שקלים.

המשרד שילם 313 אלף שקלים לחינם

"עלות החדרים שלא נוצלו כלל או שלא שימשו ליעדם המקורי, הסתכמה בכ-313,000 שקלים, המהווים כשליש מהעלות הכוללת של שהות נציגי מערכת הביטחון", נכתב בדוח.

המבקר לא חסך בדברים על השימוש הלקוי בכספי הציבור. "המדינה רואה בחומרה התנהגות לקויה זאת של עובדי ציבור שהביאה להוצאת כספים רבים ללא תשומת לב נדרשת", לשון הדוח. "אין מקום להוציא סכומים כה גבוהים על בתי מלון וסוויטות מפוארות, בעיקר בתקופה בה המדינה נמצאת במשבר כלכלי ורבים מאזרחיה מתקשים לקיים את עצמם".

המבקר לא התייחס לגודל המשלחת, או לנחיצות הנסיעה של נציגים רבים כל כך, אך ציין כי "ההתנהלות מצביעה על חוסר רגישות ויש בה כדי להביא לפגיעה ממשית באמון הציבור". עם זאת, חשוב לציין שאין נהלים לגבי עלויות הנסיעה במשרדי הממשלה השונים, וכאן ממליץ המבקר שגם משרדי ממשלה אחרים יפיקו מדוח זה את הלקחים המתאימים להם ויגבשו נהלים ברורים.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד בנושא:

המבקר: בגלל התנהלות לקוייה - עברייני התנועה לא יורדים מהכביש

משהו מסריח בפיקוח על הכשרות

המבקר חושף: ליקויי בטיחות ב-95% מגני הילדים

דוח המבקר: חריגות שכר באוניברסיטאות

גם אחרי עשור - אין מערכת למניעת התנגשות

העורף לא מוכן למתקפה כימית