מושב החורף של הכנסת ה-18 נפתח

מושב החורף החגיגי של הכנסת נפתח בנאומיהם של ראש הממשלה, נשיא המדינה, יו"ר האופוזיציה ויו"ר הכנסת. הנשיא פרס קרא לפעול למען השלום, ואמר: "די לתהליכים, עת לסיכומים". רה"מ נתניהו תקף את דוח גולדסטון: "דוח מעוות של ועדה מעוותת". צפו בנאומים המלאים

שידור חי: אחרי 70 ימי פגרה פותחת הערב הכנסת ה-18 את מושב החורף שלה. את הישיבה החגיגית פתח יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, ולאחריו נאמו נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו. אחריהם עלתה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני.

יו"ר הכנסת בחר להתייחס לתופעת האלימות המתגברת. "הקיץ האחרון נשטפנו בגל של אלימות קשה", אמר ריבלין שקרא לחשבון נפש ציבורי. גם הנשיא פרס לא התעלם מנושא האלימות והחינוך בחברה הישראלית, אך בחר לפתוח את נאומו בנימה אופטימית.

"חברי הכנסת, נפתח מושב זה באיחולי שנה טובה לכל בית ישראל, בתפילה לשלום ירושלים, בתקווה לשחרור גלעד שליט, ובברכה לעדה יונת עם קבלת פרס נובל", פתח נשיא המדינה שמעון פרס את מושב החורף של הכנסת.

נאום הנשיא פרס: "די לנו בתהליכים, עת לסיכומים"

הנשיא בחר להתייחס ראשית, כאמור, לנושאים החיוביים והמעודדים. "מושב זה נפתח כאשר מצבה של ישראל השתפר בתחומים רבים. למשל, ישראל יצאה, כמעט ראשונה וכמעט יחידה, ללא פצע עמוק, מהמשבר הכלכלי שפקד את עולמנו".

לדברי פרס נהגה ההנהגה הכלכלית בזהירות לאורך השנה הקשה וגם שיבח את הציבור הישראלי שניחן בכישרונות רבים. "ללא יוהרה, אומר שהמדינה שלנו, הקטנה בשטח, זכתה בגדולה, הבאה מיכולות אנשיה". פרס הביע תקווה כי אנחנו בדרך מחוץ למשבר. "נראה שהכלכלה שלנו נעה שוב למסלול המראה של צמיחה מחודשת".

עם זאת, לטענת הנשיא הדרך לפנינו ארוכה והמלאכה רבה, והוא סיכם זאת בשני אתגרים מרכזיים העומדים בפני עתיד מדינת ישראל: הביטחון והחינוך. "אני מודע לדיבורים בדבר היעדר פרטנר ערבי. ואכן אין לנו פרטנר לשלום מבחינה רגשית. השלום שיש לנו והשלום שיבוא, לא יהיה רומנטי. הוא לא יבוא מאהבה. הוא יבוא מכורח. די לנו בתהליכים, עת לסיכומים", אמר הנשיא.

"שלום של אין ברירה"

לדעת פרס צריך למצוא את האלטרנטיבה הטובה ביותר לשפיכות הדמים, גם היא לא מה שרצינו. "לא כך חלמנו על שלום - אבל זה מה שיש, וזה אינו שונה מיחסים בין מדינות אחרות בעולם, שאינן מפגינות סימפטיה לשכנותיהן", אמר הנשיא והביא את היחסים עם ירדן ומצרים כדוגמא.

"צה"ל פנוי למשימותיו האחרות. ובעיקר, אין שכול בעקבות המלחמות שאינן. אין מסגרות שחורות בעיתונים, אין דמעות", אמר פרס, "אל תרפו מהמשא ומתן, חפשו כל סדק, נסו כל אפשרות כדי לשים קץ ליותר ממאה שנות מדון ודמים".

הנשיא מכנה זאת כשלום של אין ברירה, בדיוק כפי שיש מלחמת אין ברירה. "בעיני אפילו שלום של אין ברירה - עדיף", אמר פרס, שהוסיף כי הפיתרון של שתי מדינות לשני עמים הוא כבר נחלת הרוב במדינת ישראל.

"החינוך אינו נופל בחשיבותו מהביטחון"

"החינוך הוא האתגר האחר שלנו. והוא אינו נופל בחשיבותו מהשלום והביטחון", אמר פרס והדגיש את ההון האנושי של מדינת ישראל, ועד כמה יש ליצור שיוויון בחינוך אזרחי ישראל וכי יש להעניק חינוך יסודי וגבוה חינם, לכל ילדי ישראל - כי "רק כך יובטח עתיד נכון למדינה".

החינוך, לדבריו של הנשיא, יוביל למיגור האלימות בקרב החברה הישראלית. "האלימות בקרב צעירים רבים היא מכת המדינה ויש להתייצב נגדה בעוז". הנשיא הציע כי החלק הארי מההכנסות הנובעות מצמיחת המשק וגילוי אוצרות טבע חדשים, כמו הגז, יוזרמו לחינוך ולמדע, ואף הציע להעניק תואר אקדמאי לכל החיילות והחיילים של צה"ל.

"עלינו ליצור דגם חדש של צבא", אמר פרס והתכוון לשילוב מחנה אימונים עם קמפוס אקדמי. הנשיא שם דגש בנאומו כי כדי להצליח יש לשים דגש דווקא על המדע, מאחר והוא היום הכוח המוביל בעולמנו. "כל מעשה בני האדם בחלום יסודם" ציטט פרס את הרצל, "ובכל העולם יצא שמנו גם כחולמים וגם כמגשימי חלומות".

לסיום חזר הנשיא ואמר כי יש להשקיע בחינוך ולחתור כל הזמן לשלום, "אלו שתי המשימות שאם נשכיל להגשימן נהיה 'אור לגויים', כחלומו של דוד בן גוריון".

רה"מ תוקף בחריפות את דוח גולדסטון

ראש הממשלה פתח את נאומו במתקפה חריפה על דוח גולדסטון והשב את תשומת הלב לניסוח הוועדה של האו"ם: "כוח הכובש הישראלי". נתניהו שב ואמר כי הדוח מעוות ומערער על זכותה של ישראל להגנה עצמית.

"הדוח מעודד את הטרור וגם מסכן את השלום", אמר והעביר ביקורת על האופן בו מציג הדוח את מנהיגי ישראל, מפקדי וחיילי צה"ל כפושעי מלחמה. "החמאס הכריז על כוונתו להשמידנו והקריאה להשמדת עם על פי האו"ם היא פשע מלחמה ראשון במעלה".

נתניהו הוסיף כי זה אינו הפשע היחידי שביצע החמאס. "הם ירו אלפי טילים - פשע שני, הסתתרו מאחורי אזרחי, פשע מלחמה שלישי, חטפו את שליט ומחזיקים בו למעלה משלוש שנים בלי לאפשר לבקר אותו - פשע מלחמה רביעי", אמר והבטיח כי לא יסכים שמפקדים וחיילים ייחשבו כפושעי מלחמה.

ממשלתי חותרת לשלום מפוקח

"החלופה החד צדדית לא הביאה שלום. היא הביאה לירי אלפי טילים על יישובינו". ובכל זאת, ביקש נתניהו לא לאבד תקווה והבטיח כי ממשלתו "חותרת לשלום בצורה מפוקחת ריאלית שאינה תלושה מהמציאות אלא מחוברת למציאות".

ראש הממשלה שוב קורא לקהילה הבינלאומית להיאבק נגד התחמשותה של אירן. "כל המדינות האחראיות חייבות להתייצב יחד ולהעביר למשטר האירני מסר כי לא ישלימו עם התכניות לפתח נשק להשמדה המונית", אמר. 

לבני מברכת בנימה צינית את נתניהו

את מושב החורף בחרה יו"ר האופוזיציה לפתוח במתקפה ישירה על ראש הממשלה. "ברכות לראש הממשלה" אמרה בציניות, "אחרי שישה חודשים הצלחתם לשרוד", אמרה והוסיפה כי למעשה לא השיגה ממשלתו לא דבר ולא חצי דבר.

"נמשיך להציב אלטרנטיבה שאפשר לעשות את זה עדיין אחרת", הבטיחה לבני שהתייחסה לנאומו. "נדמה לראש הממשלה שהוא מנצח, אבל ישראל כולה מפסידה".

לבני התייחסה גם לדבריו, כמה דקות לפני נאומה אודות חזונו. "החזון שלך לעם ישראל היה שלא נצא פראיירים - ציונות בהתגלמותה. ש"ס לא יצאו פראיירים, חברי הליכוד שקיבלו תפקידים לא יצאו פראיירים, ברק לא יצא פראייר, כולכם לא פראיירים - ומדינת ישראל משלמת".

בהכנת הידיעה השתתפו רינה מצליח, סיון רהב-מאיר ויוסי זילברמן