שב"ס חושף שיטות ההתאבדות בכלא

הסוהרים חסרי אונים בעקבות העלייה במקרי ההתאבדויות מאחורי הסורגים. "הם נתלים על שרוך של נעל, עם קרעי סדין, נקשרים לסורגים ולמיטות", אמר בכנסת נציג שב"ס. "כשמנסים למנוע זאת אנו מזיקים לתנאי המחייה"

מקרי ההתאבדות במעצר של דודו טופז ואסף גולדרינג הביאו בצהריים לכינוס הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת לדיון מיוחד בעלייה במספר ההתאבדויות בבתי סוהר ובבתי מעצר. במהלך הדיון נחשפו שיטות שונות ומשונות בהן מצליחים אסירים לשים קץ לחייהם, וגם התסכול של ראשי שירות בתי הסוהר (שב"ס) בניסיונות למנוע את המקרים הללו.

"אם אתה סוגר את הדלת - הם באים מהחלון, אתה סוגר את החלון - הם באים מהמשקוף", סיפר גונדר אייל גובר משב"ס. "הם תולים את עצמם עם שרוך של נעל, באמצעות קרעי בגדים, קרעי ציפיות, קרעי סדין, כבל חשמלי ומשתמשים בראש המקלחת, בברזים בגובה של 1.20, נתלים על הסורגים בשירותים, על הסורגים בתא, עם חבל ממיטת קומתיים, בנפילה מעץ או בהדלקת אש במזרן".

גונדר גובר סיפר על אסיר בכלא מעשיהו שניסה לתלות את עצמו מעץ שעליו טיפס. "סוהר הציל אותו וכמעט נהרג בעצמו", ציין. "סוהר אחר הציל נער שניסה להצית את עצמו. כשאנחנו מבצעים פעולות שמונעות פעולות כאלה - אנחנו ממש מזיקים לתנאי המחייה ופוגעים באיכות חייהם של האסירים. אם נחליף את הרשתות בחצרות בתקרה, אנחנו הופכים אותן לחממות. יש מחיר לכל מהלך שאנחנו עושים".  

יו"ר הוועדה ח"כ יואל חסון מקדימה ביקש מנציגי שב"ס להסביר כיצד סוהר מתנהג עם אסיר הידוע כבעל נטיות אובדניות. "איפה היה הסוהר כשדודו טופז התאבד?", שאל חסון. "נאמר שאין מצלמות באמבטיה, אבל המתחם מצולם. אפשר לראות חלק מגוף האדם. למה אין הקלטה מהמצלמה שצילמה את טופז?".

בוועדה לביקורת המדינה שוקלים כעת להקים ועדת בדיקה חיצונית לנושא ההתאבדויות מאחורי הסורגים. "יכול להיות שביקורת חיצונית תסייע לך, ראש השב"ס", אמר ח"כ חסון.

"האסירים בארה"ב מאבדים צלם אנוש"

נציב שב"ס גונדר בני קניאק הודה בדיון כי מתקני הכליאה בישראל "הם לא מהטובים בעולם", והדגיש כי הוא אינו רוצה לפגוע במצבו הנפשי של האסירים בהתלת הגבלות קשות על חייו. מנתוני שב"ס עולה כי מאז שנת 2000 חלה עלייה במספר האסירים והעצירים המתאבדים, אולם יחסית לעלייה במספר האסירים, לטענת בכירי שב"ס מדובר בנתון הגיוני.

"האמריקנים פועלים באופן ברוטלי לאסירים", אמר נציב שב"ס. "אפס סובלנות לאובדנות. האם אנחנו רוצים שהאסירים שלנו יעשו את הצרכים שלהם במרכז התא? בארצות הברית כובלים ומתאכזרים ולכן הם מצליחים למנוע אובדנות, אבל האסירים מאבדים צלם אנוש".

טופז וגולדרינג התאבדו במעצר

רק לאחרונה התרחשו בין כתלי בתי המעצר שני מקרי התאבדות מתוקשרים במיוחד. אסף גולדרינג בן ה-34, שהואשם ברצח בתו נעה בת ה-3, שם קץ לחייו בבית הכלא הדרים שבשרון. גולדרינג יצא לחצר בית הכלא, אל מולו עינו הפקוחה של אחד הסוהרים. בשלב מסוים נכנס גולדרינג לחצר פנימית מוקפת גדרות. הוא הצליח לטפס באמצעות דלת, נעזר בגדר חצר הטיולים וקפץ מגובה של כשלושה מטרים קפיצת ראש.

סוהר ששהה במרחק של כעשרה מטרים ממנו, אשר סרק באותה שעה את חצר האגף, הגיש לו עזרה ראשונה. בהמשך הגיעו גם חובשים נוספים של שרות בתי הסוהר וניידת טיפול נמרץ, אך הם לא הצליחו להצילו.

דובר השב"ס אמר לאחר המקרה שלא היה סיכוי למנוע את ההתאבדות. "זו הפעם הראשונה שמישהו מתאבד באופן כזה", אמר. "על האסיר הייתה שמירה כפי שהנהלים מכתיבים לנו".

בחודש אוגוסט הבדרן דודו טופז שם קץ לחייו בתלייה בבית המעצר ניצן ברמלה, בו היה עצור עד תום ההליכים נגדו. טופז הצליח לנצל כמה דקות בהן לא היה תחת השגחת הסוהרים, ותלה את עצמו באמצעות הכבל החשמלי של הקומקום החשמלי שהיה בתאו.

הכשל העיקרי של שב"ס, כך מסתמן, היה הכבל החשמלי שהיה בתאו של טופז. בשב"ס היו צריכים למנוע כל אביזר בתא שיסייע לו במעשיו. מבדיקה עולה כי הברז בתא בו שהה טופז, תא לאסירים בסיכון, ממוקם בגובה נמוך של 80 ס"מ בלבד - כדי למנוע ניסיונות התאבדות. אבל טופז, ככל הנראה, התיישב על הרצפה ונחנק למוות.