בעקבות תחקיר חדשות 2: דליה איציק החזירה כסף לכנסת

זוכרים את פרשת הבלטות? התחקיר של כתבינו חיים ריבלין ועמית סגל, שחשף איך שיפצה יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק את ביתה, על חשבון תקציב הכנסת? מתברר שאיציק החזירה לכנסת 25 אלף שקלים וצירפה מכתב הסבר מטעמה. מקורביה טוענים: זה לא אומר שהיא מודה שהשיפוץ היה לא תקין

חמישה חודשים לאחר פרסום תחקיר חדשות 2 על חשבון ההוצאות של יו"ר הכנסת לשעבר, דליה איציק והשיפוצים שערכה, החזירה חברת הכנסת  25 אלף שקלים ואף צירפה מכתב הסבר מטעמה. "העובדה שהיא החזירה את הכסף לא אומרת שהיא מודה שהשיפוץ היה לא תקין", טוענים מקורביה.

על פי התחקיר, בתחילת 2003 אישרה הכנסת נוהל מחמיר למימון ההוצאות בדירת היושב ראש. הכנסת מבהירה שלא תשלם על רמונט כללי, ישולמו רק עבודות צבע ושיפוצים קלים כתוצאה מבלאי סביר, החלפה ושיפור של ריהוט פעם אחת בלבד לפי הצורך - כלי אוכל בכמות סבירה וציוד תקשורת. מההוצאות השוטפות ישולם רק שליש מחשבון החשמל. כל היתר - לא.

כשדליה איציק נכנסה לתפקיד, הנוהל לא אפשר שיפוצים נרחבים. אבל תוך זמן קצר החלו בביתה שברחוב קדיש לוז, עבודות נרחבות. איציק בחרה אדריכלית שתעצב לה את הסלון מחדש. השתיים בחרו רהיטים וצבע חדש על חשבון הכנסת, וגם 90 מטרים של קרמיקה איטלקית לריצוף הסלון והמרפסת בדירת איציק.

זאת למרות שבנוהל כתוב במפורש שמותר רק "עבודות צבע ושיפוצים קלים כתוצאה מבלאי סביר". "אני המלצתי על חנות שאני עובדת איתה הרבה פעמים", הסבירה המעצבת לחדשות 2. אף אחד לא מתווכח, וב-7 באוגוסט הכנסת ממהרת לשלם 20 אלף שקלים.

70 אלף שקלים על השיפוץ

ב-30 באוגוסט 2006, 3 ימים אחרי שכבר הוציאו בכנסת העברת תשלום על הקרמיקה, נזכרו שם לבקש הצעות מחיר משני ספקים אחרים, למרות שהכנסת לכאורה כבר הוציאה העברת תשלום וההליך חסר טעם. במשרד מבקר המדינה בודקים עכשיו האם ההליך התקיים בניגוד לכללי מנהל תקין. 

את הקרמיקה שנרכשה עבור איציק התקינו חברת "שפיר", שבאותו הזמן הועסקה בהרחבת משכן הכנסת. שימו לב, החשבונית על עבודות ריצוף הקרמיקה בביתה של איציק בסך 5,700 שקלים מוגשת למנכ"ל הכנסת אבי בלשניקוב תחת הכותרת המשונה, "פרויקט הרחבת משכן הכנסת - דרישת תשלום". בלשניקוב חותם, "חשב - לטיפולך".

שבועות ספורים אחרי הזמנת הקרמיקה, בוחרות איציק והמעצבת ספה ב-18 אלף שקלים. יחד איתה נקנה שולחן הסלון. המחיר: 11,600 שקלים. בסך הכול משלמת הכנסת לחנות הרהיטים 30,223.99 שקלים. הצבע שבחרה המעצבת עלה לכנסת 14 אלף שקלים, ובסך הכול יחד עם הקרמיקה והריהוט שילמה הכנסת 70 אלף שקלים. 

נוהל השיפוצים החדש של הכנסת

ארבעה חודשים אחרי השיפוצים האלה, נחתם בכנסת נוהל חדש ונדיב ביותר על השתתפות בהוצאות דירת היושב ראש. הנוהל מעניק ליושב ראש הכנסת סל עשיר של הטבות, מוצרים ושיפוצים.

הכנסת משתתפת בחשבונות הגז, ההסקה, מים, ארנונה, תממן ציוד תקשורת ברמה הגבוהה ביותר, כורסאות, שולחן אירוח, וילונות, שטיחים ועציצים. אבל גולת הכותרת היא, במקום עבודות צבע ושיפוצים קלים, הנוהל החדש מתיר שיפוצים נרחבים. עלות המימון של הכנסת מזנקת, כולל ריהוט וציוד, ל-80 אלף שקלים. 

רשימת הרכישות של דליה איציק

על הנוהל החדש, הנדיב, חתומים שניים מבכירי המשכן - היועצת המשפטית נורית אלשטיין והחשב, אבי לוי. מסע השיפוצים נמשך: הרפדייה בירושלים מקבלת 4 כורסאות ששייכות למשפחת איציק, ומרפדת אותן בחום-בורדו בעלות של 12 אלף שקלים, על חשבון הכנסת.

הרפד סיפר לחדשות 2 "עשיתי דברים בבד קצת יקר שזה קולקציה מיוחדת, קטיפה מיוחדת שהבאנו מחוץ לארץ, בסביבות 800-900 שקלים למטר בד".

והנה מגוון הרכישות השונות, לפני הנוהל ואחריו: בדירת היו"ר מותקנת אמבטיה אקרילית בעלות 2,130 שקלים. בשביל אמבטיה צריך גם מים חמים ולשם כך נרכש גם דוד שמש ב-1,800 שקלים ונרכשים ברזים ב-2,200 שקלים. התריס החשמלי מותקן ב-1,600 שקלים, ולצידם דלת הזזה מרשת בשווי 1,400 שקלים.

נרכשים וילונות ב-5,000 שקלים, מוזמן ציוד למטבח ב-4,000, ומבוצעות עבודות אינסטלציה ב-5,600 שקלים. התנור מתוקן ב-2,500, סכו"ם וסרוויס ב-6,000 שקלים, ומדיח ב-3,800 שקלים. הכנסת רוכשת עבור איציק טלוויזיה בעלות 8,790 שקלים, עוד פלזמה קטנה ב-1,200 שקלים, נרכשים 5 טלפונים משוכללים ומרכזיה בשווי 7,000 שקלים.

לדירה מועברים במהלך הכהונה גם מדפסת ודיו בעלות 4,000 שקלים, יחד עם כמה וכמה מחשבים אישיים שערכם לא ידוע. מלבד זאת, מותקנים גם 12 כדים יוקרתיים באלפי שקלים, במהלך הכהונה מוחלף גם השיש שנשפכה עליו חומצה. תג המחיר: 7,600 שקלים. 

בכהונת איציק: הכנסת מממנת גם את הכביסה

חשוב להדגיש, סך הקניות הכולל אינו חורג ממה שמתירים הנהלים, אבל שימו לב למשפט הבא בנוהל החדש: "הוצאות מסוג זה יוצאו במשורה ובמינימום ההכרחי". במהלך הכהונה הזו נכנס עוד חידוש שלא היה בכנסת הקודמת. הכנסת מתחילה לממן ליו"ר גם שירותי כביסה, אף ששום נוהל חדש לא נכתב בנושא.

החשבון מהמכבסה מגיע ל-17 אלף שקלים, לדברי איציק את הכביסה הפרטית מורידים לה מהמשכורת, כך שהכנסת משלמת בכל מקרה 11 אלף שקלים.

חודשיים וחצי ארכה החזרת הציוד מהבית אל הכנסת, עם תום הכהונה. חלק ממנו נרכש על ידי איציק או נקנה מסעיף "הקשר עם הבוחר" ממש בימים האחרונים. במקביל התרחשו הפניות הראשונות של המבקר ושל חדשות 2.

בביתה של איציק נשארו בכל מקרה רצפה מקרמיקה איטלקית, ארבע כורסאות מרופדות בבד משובח, אמבטיה אקרילית, סט של ברזים, תריס חשמלי, וילונות, דוד שמש, תנור מתוקן, הסקה משופצת אינסטלציה משודרגת ועוד.

סיכום החשבונות של הכנסת שהגיעו לידינו לגבי הדירה, עומד על 171 אלף שקלים. מבקר המדינה בודק אם כל זה היה תקין - הציבור יחליט אם זה היה גם ראוי. 

במשכן הכנסת כנראה גם לא חשבו שהדבר תקין, והערב בעקבות חשיפת חדשות 2 - ביטלו את אותו נוהל נדיב מ-2007. אנשי מבקר המדינה מבקרים תדירות לאחרונה בכנסת, ומוציאים משם מסמכים על ההתנהלות באשר לשיפוצים.

ח"כ איציק בתגובה: מעבר לדירת שרד היה עולה יותר

חברת הכנסת דליה איציק מסרה בחודש מאי בתגובה לידיעה כי: "ויתורה של יושבת הראש דליה איציק על דירת השרד לה הייתה זכאית מתוקף תפקידה ועל פי החוק, חסך למשלם המיסים מאות אלפי שקלים. שיפוצים שערכה הכנסת בדירתה הפרטית, אותה נידבה איציק כדירת-שרד, לאירוח אורחים מחו"ל ומהארץ בתוקף תפקידה כיו"ר הכנסת וממלאת מקום הנשיא משך תקופה ארוכה נעשו - כפי שמעידה הכתבה ששידרתם - על פי הנהלים, החוק ובפיקוח ישיר של היועצת המשפטית וחשב הכנסת".

היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, מסרה בתגובה כי "יו"ר הכנסת זכאי לדירת שרד, לרבות עלויות תחזוק ותפעול. יו"ר כנסת אשר מחזיק בדירה פרטית בירושלים זכאי לדירת שרד על חשבון הכנסת ויכול במקביל להשכיר את דירתו הפרטית וליהנות מפירות השכירות. עם זאת, יו"ר הכנסת יכול לחסוך בכספי הציבור ולהעמיד לרשות הכנסת את דירתו הפרטית שתשמש כדירת שרד".