הצצה אל מאחורי הקלעים של משפחת נתניהו

אביה של שרה נתניהו הוציא לאחרונה ספר חדש בגיל 94. לרגל המאורע נערך מפגש נרחב של השבט כולו, מהנכד החייל יאיר ועד לאביו בן ה-99 של ראש הממשלה. וכן, כמו כל משפחה ישראלית, גם כאן הכינו סרט לסבא, עם ד"שים ותמונות מהאלבום המשפחתי. הצצה מיוחדת אל מאחורי הקלעים של המשפחה החשובה במדינה

לאן נעלם בנימין נתניהו? לא, לא בנסיעה החשאית ההיא לרוסיה, אלא ביום שישי בבוקר לפני כמה שבועות. בלו"ז הרשמי הצפוף של ראש הממשלה נרשם אז אירוע אישי: נתניהו הגיע לכמה שעות למפגש משפחתי יוצא דופן של השבט כולו - אבל לא הוא יעמוד כאן במרכז האירוע.
 
זהו החותן של ראש ממשלת ישראל, שמואל בן ארצי, אביה של שרה נתניהו. גיל 94 הוא בדיוק הגיל להוציא ספר חדש: אחרי הספר "נוברדוק", שהוציא לפני כשנתיים על הישיבה שבה למד בנעוריו, הוא מפרסם כעת עוד ספר, גם הוא על עולמם של בחורי ישיבה ושל חלוצים צעירים, ושמו "בין יוצרו ליצרו".

300 שנות חיים בשולחן אחד

אבל שמואל בן ארצי אינו זקן המשתתפים בחגיגה. המחותן השני, אביו של נתניהו, הפרופסור בן ציון נתניהו, טרח ובא בגיל 99. וכך, כשנשיא המדינה שמעון פרס - רק בן 86 הגיע -  הוא הרגיש צעיר. סביב השולחן ישבו יחד כמעט 300 שנות חיים.

כל בני המשפחה - כן, גם ראש הממשלה - טרחו בחודשים האחרונים על הכנת הסרט הזה של חתן השמחה, ומורכב מתמונות הארכיון שליקטה המשפחה שמספר את סיפור חייו של מי שבמשך עשרות שנים היה מורה ומחנך בישראל. במהלך האירוע שיגרו לו ברכות כמה מתלמידיו לשעבר: גדי סוקניק שכתב מכתב בו הוא נותן למורו את הציון 100, והזמר, התלמיד לשעבר דודו פישר.

שבט מרתק: מימנים קיצוניים ועד פציפיסטיים משמאל
 
זה אינו סתם אלבום משפחתי. ההצצה אליו מגלה שבט מרתק שמייצג את קוטבי החברה הישראלית. הבן, דוקטור חגי בן ארצי, מאגף את המשפחה כולה מימין. הוא תקף את גיסו נתניהו על לחיצת היד עם ערפאת, על הנסיגה מחברון וכעת על הקפאת הבנייה.

תני הוא מתניה בן ארצי, אח נוסף של שרה, איש שמאל, אביו של הסרבן המפורסם יונתן בן ארצי. סירובו של האחיין הצעיר של ראש הממשלה לשרת בצבא מטעמי פציפיזם הגיע עד לבג"צ והוא נשלח לכלא הצבאי.

וגם אצל ראש השושלת חלו מהפכים. אחרי שנטש את הישיבה בצעירותו, הסבא בן ארצי חזר בשנים האחרונות לשמור תורה ומצוות ולחבוש כיפה, עובדה שלא תמיד החתן שלו זוכר.
 
הנכד יאיר הגיע לטקס מהצבא. אבנר, תלמיד התיכון, נחשב קרוב לבן ארצי במיוחד ומגדיר אותו "החבר הכי טוב שלי". בן ה-15 ובן ה-94 לומדים יחד רבות בספרייה הענקית שבביתו של הסופר, ספרייה עליה נתניהו מספר כי הרשימה אותו בביקור הראשון בבית חמיו, בגלל הפתקים שנפלו מבין ספריה.

בקרוב: שמחות נוספות במשפחת נתניהו
 
הקלטות המשפחתיות האלה מספקות גם הזדמנות להכיר את הכוורת, החברים והמקורבים שמלווים את ראש הממשלה באירועים האלה, לאורך השנים: נתן אשל, כמובן, ראש לשכתו,  היועץ לשעבר דורי גולד, עורך הדין יהודה רווה, איש התקשורת חנוך דאום, המו"ל דב אייכנוולד, הסופר אייל מגד, הפובליציסט אורי אליצור, והעיתונאי גונן גינת.

המפגש הזה אמנם נדיר, אבל מפגשים משפחתיים בהרכב דומה צפויים בקרוב. אביו של ראש  הממשלה, בן ציון, עומד להוציא בימים אלה לקראת גיל 100 גם הוא ספר חדש, אבל זה לא האירוע היחיד. לשכת נתניהו לא העבירה לנו את הקלטות האלה במלואן, לכן אי אפשר לראות משתתפת נוספת באירוע הזה שנחבאה אל הכלים. זו היא נעה, בתו הבכורה של ראש הממשלה, שנמצאת בהיריון מתקדם ואמורה להפוך בקרוב את נתניהו לסב.