פרס שוחרר מבית החולים במצב טוב, לאחר שהתעלף אמש במהלך נאום

לאחר שהתעלף אמש בתום נאום שנשא, השתחרר הבוקר הנשיא פרס מבית החולים כשמצבו מוגדר "טוב מאוד". כשהתעורר הבוקר ביקש הנשיא להתעדכן בידיעות שפורסמו עליו בכלי התקשורת. היום הוא צפוי להיפגש כמתוכנן עם השליח האמריקני מיטשל

הוא אמנם בן 86, אבל שוב מוכיח שהוא חסר כל גיל: אחרי שהתמוטט אמש במרכז רבין לשלום בתל אביב, שוחרר הבוקר הנשיא, שמעון פרס, מהמרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, ומצבו הבריאותי מוגדר טוב מאוד. בשעות הקרובות הוא צפוי לחזור לפעילות שגרתית.

הבוקר התעורר הנשיא במצב רוח טוב. עם יקיצתו ביקש פרס להתעדכן בידיעות אשר פורסמו עליו בכלי התקשורת השונים. הוא האזין לרדיו, ואף קרא את שלושת העיתונים הגדולים.

באישור הרופאים יחזור נשיא המדינה למעונו בירושלים, לאחר שכל הבדיקות שנעשו הלילה והבוקר נמצאו תקינות לחלוטין. הנשיא צפוי להיפגש היום בשעה 16:00 עם השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל. השניים צפויים לשאת הצהרות מדיניות בפתח הפגישה.

אמש, סמוך לשעה 23:00, עצרה המדינה את נשמתה בעקבות דיווח על כך שהנשיא איבד את הכרתו לשניות ספורות. לאחר דקות ארוכות של חרדה התאושש פרס לחלוטין, והרגיע את הסובבים.

רופאו האישי וחתנו, ד"ר רפי ולדן, העניק לו טיפול ראשוני במקום. למרות המלצות אנשי מד"א שהוזעקו למקום, הנשיא סירב להתפנות לבית החולים בכל תוקף. רק לאחר דקות ארוכות הוא התרצה והסכים שיעבירו אותו לטיפול רפואי.

בהמשך פונה הנשיא לבית החולים "שיבא" בתל השומר להמשך בדיקות ולהשגחה רפואית, זאת למרות שרופאו דיווח כי כל המדדים שלו תקינים ומצבו מוגדר טוב.

הדיאגנוזה: ירידת לחץ דם פתאומית בגופו של הנשיא

על פי ההערכות של הרופאים, פרס סבל מירידת לחץ דם פתאומית וזו הסיבה לאיבוד ההכרה. הנשיא נשאר במהלך הלילה תחת השגחה רפואית בתל השומר.

איילת פריש, יועצת התקשורת של בית הנשיא, סיפרה על האירוע לחדשות 2: "הנשיא הרגיש חולשה בסוף הנאום. הרופא האישי שלו קבע כי הייתה לו נפילת לחץ דם וחולשה כללית. הוא התעלף למספר שניות בלבד, שב להכרה מיד ואז התחילה הסאגה".

פרס, כמו פרס, התחיל לריב עם היועצים ולא הסכים להתפנות. "כל המדדים שלו יצאו תקינים, והצלחנו לשכנע אותו שיישאר לפחות להשגחה בלילה", הרגיעו בסביבתו. "אנחנו מקווים שיהיה לו לפחות יום אחד של מנוחה".

"גם כשיש לו חום הוא ממשיך לעבוד כרגיל"
 

"לא היה לו שום אירוע מוחי או אירוע לב", הדגישה פריש. "כעת בודקים אותו יותר לעומק, אבל לפי כל הסימנים זה היה באמת חולשה וירידת לחץ דם. אני דיברתי איתו אישית והוא צעק עלינו שנחזור למשפחות ולילדים שלנו. כולנו כמובן התייצבנו כאן, גם משפחתו כאן, ואנחנו נמשיך לעדכן במידה ויהיה מה לעדכן".

יועצת בית הנשיא הוסיפה בנימה מחוייכת כי "הבעיה עם פרס זה שגם כשיש לו חום או שפעת, הוא ממשיך לעבוד כרגיל ולא מעדכן אותנו שהוא לא מרגיש טוב. בסוף הוא תמיד מנצח אותנו בקרב הזה. כל יום אנחנו מבקשים ממנו להוריד מעומס העבודה, אבל אולי הפעם נוכל לנקות לו קצת את הלו"ז".

הרופא האישי של פרס: "עם ישראל יכול להיות רגוע"

גם רופאו האישי של הנשיא, ד"ר רפי ולדן, התייחס למצבו של פרס בשיחה עם חדשות 2. "שלומו של הנשיא טוב,  הוא מרגיש מצויין", אמר הרופא. "הוא עמד על הבמה בחום גבוה במשך זמן רב והיו עליו פרוז'קטורים. הייתה לו ירידה בלחץ דם, הוא התעלף לחמש שניות וקם מיד. הפראמדיק שבדק אותו ראה שהכל בסדר והוא סרב להתפנות לבית החולים, שם הוא השלים את הבדיקות".

ד"ר ולדן הוסיף כי "זה כמו שקורה לחיילים שעומדים במסדר. לא היה צריך לבצע פעולה רפואית להחזיר אותו להכרה. חד משמעית, הוא לא עבר לא אירוע מוחי ולא אירוע לבבי. ה-א.ק.ג היה תקין, גם במקום וגם פה בבית החולים. הסיבה שהוא אושפז היא להשגחה בלבד ובבוקר הוא ישוחרר".

הרופא האישי, כמו יועצת התקשורת של הנשיא, סיים את דבריו בנימה אופטימית. "הוא מתלונן שאישפזנו אותו סתם והוא רוצה לחזור הביתה כבר הערב. יכול להיות שהוא צודק, אבל אנחנו לא לוקחים סיכונים. עם ישראל יכול להיות רגוע - אין מה לדאוג".

הנשיא פרס, נשיאה ה-9 של מדינת ישראל, חגג יום הולדת 86 לפני מספר שבועות. למרות גילו המופלג, הנשיא מנהל סדר יום עמוס למדי, כולל פגישות לאורך כל שעות היממה. עד כה היה מצבו הבריאותי של פרס, ודאי שיחסית לגילו, מצויין.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

בהכנת הידיעה השתתפו שושי חתוקה, גלעד שלמור, ברהנו טגניה, יואב אבן ומשה נוסבאום