הדרוזים: מנכ"ל רה"מ גזען ומסית נגד העדה

בכירי העדה הדרוזית זועמים על דבריו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה הבוקר לפיהם: הדרוזים הפכו למילה שמהלכת אימים על משרדי הממשלה. "מדוע לא מציעים לדרוזים פיצוי על הפקעת קרקעותיהם כמו ליהודים?" תוהה מנהיג העדה. מלשכת רה"מ נמסר בתגובה: "הדברים לא הובנו כראוי". צפו ותשפטו

"על מנכ"ל ראש הממשלה להתנצל או שיפוטר", כך אמר היום ח"כ מגלי ווהבה (קדימה) בתגובה לדבריו הבוקר של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, נגד העדה הדרוזית. "גבאי התגלה היום כגזען קטן, שלא מהסס להשתלח באופן חסר רסן כנגד עדה שלמה".

מוקדם יותר הבוקר עורר מנכ"ל משרד ראש הממשלה סערה, כאשר נאם בפני הנוכחים בכנס של המרכז הישראלי לניהול (המי"ל) בתל אביב. "הדרוזים הפכו למילה שמהלכת אימים על משרדי הממשלה. אומרים, 'יש להם נשק ברישיון, אסור להתעסק איתם'". אמר גבאי בפני הנוכחים והוסיף "אי אפשר לעשות כלום באדמות של דרוזים ואפילו במקומות שיש בהם קברים, אפילו מהתקופה הביזנטית. לכן למשל לא ממגנים את חדר המיון בבית החולים ברזילי באשקלון".

ח"כ ווהבה, בעצמו בן לעדה הדרוזית, הוסיף כי בני העדה לא צריכים להתנצל על התנגדותם להפקעת קרקעותיהם ללא מתן פיצוי הולם. "טוב היה עושה אייל גבאי אם במקום לתקוף, היה מנסה ללכת לקראת מי שאת קרקעותיהם הוא מבקש להפקיע, ומאפשר להם פיצוי הולם עבור אובדן אדמות החקלאות שמשמשות לפרנסתן".

"למה לא מציעים לדרוזים פיצוי על אדמותים?"

"אלו מילים מצערות ומכאיבות לנו הדרוזים", אמר לחדשות 2 באינטרנט השייח' מוואפק טריף, מנהיגה הדתי של העדה הדרוזית. "מהמילים האלה נודף ריח של הסתה ולכלוך שמה של העדה הדרוזית. במקום שהפקיד הכי בכיר של הממשלה, שהוא הממונה הישיר על ענייני הדרוזים, יגלה הבנה ויטפל בבעיות הבוערות שמכאיבות לדרוזים - הוא בוחר לתקוף וגם להסית".

בתגובה לטענות של גבאי על מניעת הבנייה בבית החולים באשקלון, אומר השייח כי אין לעדה דבר וחצי דבר עם הנושא. "האנשים שלנו קבורים בצפון, זה לא שייך אלינו. בנושא צינור הגז בצפון, מדובר בהחלטה של המדינה להניח את הצינור באדמות הדרוזים. המדינה כבר הפקיעה 80% מאדמות הדרוזים. מכל השטחים, צריך להניח את הצינור דווקא במעט האדמות שנותרו להם? למה לא מציעים להם פיצוי כמו שהציעו ליהודים בכביש חוצה ישראל?".

למרות הדברים הקשים, השייח' טריף בוטח בראש הממשלה שיטפל בעניין כראוי. "אני בטוח שראש הממשלה מבין היטב את הדברים ויטפל בהם. הדרוזים הגנו על המדינה בגופם והם אחת הערובות הכי טובות לביטחון ישראל. אני מבקש מראש הממשלה וממשרד המשפטים להקים וועדת חקירה ממלכתית כדי לבדוק איך הידרדרנו למצב הזה".

בתגובה לפרסום דבריו של גבאי, נמסר מלשכת ראש הממשלה נתניהו: "מנכ"ל משרד רה"מ מוסר כי הדברים שאמר לא הובנו כראוי וכוונתו הייתה כי 'יש מי שמתוך דעות קדומות מפחד ממגזר הדרוזים, ובמקום לדבר איתם הניח הנחות שגויות לגביהם'. מיותר לציין כי מנכ"ל משרד רה"מ רוכש הערכה רבה לאזרחי ישראל הדרוזים ולתרומתם האדירה למדינת ישראל".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק