צפו ברה"מ מזיע בשפרעם: "ריבונו של עולם - שיהיה מזגן!"

שר הביטחון, ראש הממשלה ונשיא המדינה סיירו היום בבתי ספר ברחבי הארץ לרגל פתיחת שנת הלימודים. נתניהו, יחד עם השרים סער וברוורמן, ביקרו גם בבית ספר בנצרת, שם דיבר רה"מ על החינוך במגזר הערבי, אולם החום הכבד הכריע אותו והוא קרא: "שיהיה פה מזגן, ריבונו של עולם!". צפו בדבריו של נתניהו

נדמה שרה"מ ושריו ביטלו כליל את לוח הזמנים שלהם לטובת ביקורים בבתי הספר ביום פתיחת שנת הלימודים. בצהריים היה זו תורו של ראש הממשלה, שהגיע לשפרעם מלווה בשר החינוך גדעון סער, השר לעניני מיעוטים אבישי ברוורמן ויו"ר ארגון המורים רן ארז, לביקור בבית הספר המקיף על שם השייח' סלאח חנייפס בעיר.

נתניהו הבטיח לפעול למען שוויון מלא לערביי ישראל, ושמח לפגוש תלמידים שאמרו לו שהם רוצים ללמוד משפטים, וציין שהם יכולים לשנות את פני החברה עם החינוך. "במדינה הזאת יש מקום לכולם, יהודים, נוצרים, מוסלמים וצ'רקסים", אמר ראש הממשלה, ששיבח את השירות הצבאי שעושים בני העדה הדרוזית והבדואית משפרעם.

"ריבונו של עולם - שיהיה פה מזגן!"

"אתם צריכים ללמוד בתנאים נוחים, כדי שתתאמצו במקומות הנכונים", אמר נתניהו לתלמידים, "וחינוך זה תמיד דבר שדורש מאמץ גם מהתלמיד. קודם כל תדרשו מעצמכם, יש אצל כל אחד ואחד מכם יסוד של מצויינות, אפילו ניצוצי גאונות, כל אחד ואחד מכם – ושיהיה פה מזגן, ריבונו של עולם!"

השר ברוורמן התייחס לחינוך ולקשר שלו לחברה ולכלכלה, ואמר שיש במגזר הערבי פוטנציאל כלכלי שניתן לממש. שר החינוך סער הבטיח לפעול כדי להגדיל את התקציבים על מנת למנף את החינוך בבתי הספר במגזר הערבי.

מנהל בית הספר בשפרעם דיבר על ההישגים של בית הספר, מהמצטיינים במגזר הערבי. ראש העירייה, נאהד כאזם, פנה בפנייה נרגשת לראש הממשלה וביקש לפעול למען השלום באזור, עם מדינות ערב והפלסטינים, נתניהו השיב כי "אנחנו צריכים להתחיל בשלום פנימי בתוכנו בין ערבים ליהודים".

נתניהו: גם אני אהבתי את ההפסקות

"אני נורא אהבתי את ההפסקות, אבל היום, כשאני מבוגר, אני יכול לומר לכם שהשיעורים היו חשובים יותר מההפסקות", אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו לתלמידים אותם ביקר הבוקר בבית הספר היסודי "יחד" במודיעין.

באווירה קלילה ונעימה, סקר ראש הממשלה את פתיחת שנת הלימודים בבית הספר בו לומדים תלמידים חילונים ומסורתיים. נתניהו לא היה מוכן לתשובת התלמידים כששאל אותם אם הם אוהבים ללמוד. "לא!", הם צעקו כאחד. גל צחוק פרץ בכיתה בה ביקר ראש הממשלה.

"נחזיר את שליט רק כשנוכל"

הוא השיב גם לשאלותיהם של כמה מהתלמידים, ובהן גם שאלות העומדות בראש סדר היום הציבורי. "נחזיר את גלעד שליט רק כשנוכל", אמר נתניהו בטון רציני. "אנו לא מפסיקים לעבוד בכיוון הזה, תודה על השאלה".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, שערכה אף היא ביקור לרגל פתיחת שנת הלימודים, התייחסה גם כן לנושא גלעד שליט. "מדובר בנושא מכאיב לכל אזרח בישראל", אמרה. "זה הנושא היחיד סביבו צריך להתנהל מו"מ עם החמאס. מחוייבותינו להחזירו הביתה, אך עלינו להבין שבצד השני קיים ארגון טרור רצחני וקיצוני שמנצל את דאגתינו הכנה לשלומו ובהקשר זה".

נשיא המדינה שמעון פרס יצא גם הוא לסיור במוסדות החינוך לרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה. במהלך ביקורו בבית הספר לבנות בשכונת שייח' ג'ראח במזרח ירושלים, פנתה אליו אחת התלמידות ואמרה לו: "למזלנו, החגים של המוסלמים נופלים בסמוך לחגים של העם היהודי - מה שמסמל דו-קיום".

ברק: "להחזיר את שליט - לא בכל מחיר"

מוקדם יותר היום עורר שר הביטחון סערה בתשובה לתלמיד בית ספר בדרום בו ביקר לרגל פתיחת שנת הלימודים. "המדינה לא יכולה להבטיח את שלומך, את חייך או את אי נפילתך בשבי כחייל", אמר ברק, "אתה מתגייס לצבא בשביל להילחם. זה מקום שאיננו אירופה או מערב אירופה, פה מי שלא ממצמץ מול אש, קסאמים, חטיפות ובתי עלמין צבאיים - שורד".

ברק המשיך בדבריו בהתייחסו לחייל החטוף גלעד שליט. "אני מציע שלא להתבכיין", אמר. "שחרור שליט לא ייעשה בכל מחיר. צריך לחשוב גם על האירועים הבאים וגם על ההזדמנויות הבאות". ברק עדכן כי "מתנהל משא ומתן קשוח, ולפעמים אכזרי". עם זאת, הדגיש שר הביטחון כי "יש מאמץ כל יום להחזרת שליט" וכי "נעשה כל מהלך ראוי על מנת להשיבו".

בשבוע שעבר התבטא ברק באופן דומה כשהשתתף בכנס החינוך בחולון. "אנחנו נשארים מחוייבים פיקודית וערכית להביא את גלעד חי ובריא", אמר שר הביטחון לקול מחיאות הכפיים של הקהל, אבל מיד הסתייג: "לא בכל מחיר, אבל בכל מהלך ראוי ואפשרי כדי לקדם את הבאתו הביתה במהירות האפשרית".

הצלצול נשמע - שנת הלימודים נפתחה כסדרה 

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: שמעון פרס 

הווידאופדיה: אהוד ברק

הווידאופדיה: ציפי לבני