אהרונוביץ': "המשטרה לבדה בחזית"

אירועי האלימות, התקיפות והרציחות של קיץ 2009 מגיעים לכנסת: ועדת הפנים התכנסה היום לדיון פגרה מיוחד, על הגל האלים. שר המשפטים נאמן: "אנחנו מאשימים את כולם, רק לא את עצמנו". השר אהרונוביץ': "המשטרה לבדה בחזית"

חודש אוגוסט האדום: החברה הישראלית מתעוררת בכל בוקר בחודש האחרון לאירוע אלימות קשה נוסף. לא פחות מ-12 בני אדם נרצחו בחודש אחד בלבד. היום ערכה ועדת הפנים של הכנסת דיון פגרה מיוחד בנושא גל הרציחות הקשה. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את הדיון המיוחד בשידור חי.

ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, חבר הוועדה, אמר כי "אם הפרקליטות איננה מסוגלת להעמיד לדין אנשים בזמן סביר, אז צריך לטפל גם בפרקליטות. המצב הקיים לא מרתיע אף אחד. האם יש ביקורת על הדבר הזה? מי בודק האם עסקת הטיעון ראויה או לא ראויה?".

"העבריינות בישראל הפכה להיות טרור מבית. אנו יודעים איך מטפלים בטרור. ישראל לא הייתה מוכנה מעולם להשלים עם טרור. הגיע הזמן שגם בעבריינות נטפל כך", הוסיף רותם.

שר המשפטים יעקב נאמן השיב לח"כ רותם ואמר כי "יש לנו נטייה להאשים את השופטים, הפרקליטות, המשטרה, רק לא את עצמנו".

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' הגן על המשטרה ואמר "המשטרה היא מרכיב חשוב ולא נברח מאחריות. אחריות המשטרה היא לתת תחושת ביטחון לאזרחיה, אבל זה לא מתחיל ונגמר במשטרה. הבעיות הרבה יותר מורכבות, זה מתחיל מהבית, עובר לבתי הספר, לשליטת המסגרת ההורית על הילדים. אנחנו פוגשים אותם ברחובות, מוצאים אותם במועדונים".

המפכ"ל: סדר העדיפויות חייב להשתנות

"ואז שומעים על דקירה בגלל סיגריה. יש פה מערכות תומכות, אנחנו לא לבד. לידיעתכם כל יחידות משמר הגבול פועלות בתוך הערים למיגור הפשיעה והאלימות. אנחנו לא השארנו יחידה אחת שלא מכוונת לנושא הפשע והאלימות", הוסיף אהרונוביץ'.

"אני שותף להלכי הרוח בציבור ושותף לתחושות הימים האחרונים", אמר לאחר מכן המפכ"ל דודי כהן. "אין לנו חברה אלימה, יש אלימות בחברה הישראלית. לשים את המשטרה בסדר עדיפות שונה. אני לא אומר לפני מה. כשמדברים על החוסן הלאומי של ישראל, מרבים לדבר על החוסן הביטחוני. זה חייב להשתנות".

בסיום דברי המפכ"ל התפתח עימות בינו לבין חבר הכנסת יוחנן פלסנר. "אתה מביע חוסר בקיאות, חוסר ידע וחוסר מקצועיות", אמר המפכ"ל לחבר הכנסת.

האלימות לא נפסקת

הרצח המחריד אמש בירושלים של ציפורה נחמו מצטרף לרשימה ארוכה, ארוכה מדי, של רציחות ותקיפות שאירעו בשבועות האחרונים.

ה"גל" נפתח עם רצח הילדה נעה גולדרינג, בת 3 וחצי, על ידי אביה, אסף גולדרינג. גולדרינג נעצר מיד לאחר הרצח והועבר להסתכלות בבית חולים פסיכיאטרי. לפני מספר ימים הוגש נגדו כתב אישום מזעזע, שם נכתב כי חנק את בתו הקטנה בעזרת ניילון נצמד.

שבוע בדיוק לאחר רצח נעה בת ה-3, אירע הטבח במועדון הנוער של הקהילה בלב תל אביב. ליז טרובישי, בת 16 וניר כץ, בן 24, נרצחו שם ביריות ועוד 12 נפצעו, חלקם באורח קשה. היורה נמלט מהמקום וטרם נתפס. המשטרה הוציאה צו איסור פרסום גורף.

בסופ"ש: גופות מבותרות ולינץ' בטיילת

כשבוע לאחר מכן, נרצח ביריות הנער יפתח מור-יוסף ברמלה. חקירה ראשונית בעניין העלתה שעבריינים תכננו לחסל עבריין אחר בשם עינב כהן, ירו בו ופצעו אותו, אך ירו גם במור-יוסף שרק ישב על המדרכה. רק אמש נעצרו שניים בחשד למעשה.

תוך כדי חקירת הרצח ברמלה, התגלתה גופת אישה מבותרת בתוך פח אשפה ברמת גן. המשטרה פתחה בחקירה והוציאה צו איסור פרסום גורף בפרשה, שטרם הוסר. מספר ימים לאחר איתור הגופה ברמת גן, אותרו חלקי גופה גם בנחל אלכסנדר. במשטרה חשדו כי יש קשר בין המקרים וכעבור ימים הודיעו על "התפתחות דרמטית בחקירה", והתירו לפרסם כי שתי הגופות אכן קשורות זו לזו.

בתוך שלל המקרים האלה, נאלצו במשטרת מחוז תל אביב לטפל גם במקרה הרצח המזעזע של לאונרד קרפ בטיילת של חוף תל ברוך בתל אביב. על פי החשד, חבורת צעירים מג'לג'וליה התקיפו את קרפ, שהיה עם בתו ואשתו בים, ללא סיבה. במקום נכחו גם שתי צעירות יהודיות. בסופו של דבר, אותרה גופתו של קרפ כשעליה סימני אלימות - והחשודים נעצרו.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

רצח רודף רצח - סיקור מיוחד

פקח בחוף: הצעירים כבר תקפו כאן

אביה של החשודה בלינץ': "הלוואי והאשמים יבואו על עונשם"

לינץ' אכזרי בחוף הים של תל אביב

הערכה: יש קשר בין שתיים מהגופות

נתניהו ואהרונוביץ': המומים מהפשע