הנשיא פרס חוגג 86 אביבים: "טוב לי"; נתניהו התקשר לברך

"נוצר בינינו קשר, שתאמינו או לא, היה יותר חזק מהעליות ומורדות של הפוליטיקה", אמר רה"מ שבירך את הנשיא לרגל יום הולדתו. פרס הודה לו ואמר: "אני רוצה לשרת את המדינה ואני אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי לעשות זאת". הערב ייערך מופע מיוחד בו אמנים ישירו את שיריו של הנשיא

מדינת ישראל כולה חוגגת היום את יום הולדתו ה-86 של נשיא המדינה שמעון פרס (למרות שיום הולדתו חל למעשה ב-2 באוגוסט, כ' באב). פרס יקבל הערב את אות יקירי אמ"י (ארגון אמני ישראל) ויחגוג גם במופע מיוחד בשכונת התקווה בתל אביב. בין המברכים הבוקר גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששוחח עם הנשיא בשידור בגלי צה"ל.

"חושבים על העתיד, אבל לא על הזקנה", אמר הבוקר פרס. "אני רוצה לשרת את המדינה ואני אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי לעשות זאת. אין לי בקשות מעבר לזה. אני שמח שיש לי הרבה ידידים שיזמו את האירוע המיוחד הזה. לאחר שנתיים בבית הנשיא גיליתי עם נפלא עם המון אנשים טובים והמון כישרונות בשפע. טוב לי".

בהמשך צורף לריאיון גם ראש הממשלה נתניהו, שבירך את פרס בחום. "אני הכרתי את שמעון באחד הרגעים הקשים בחיי, כשאחי יוני נפל במבצע אנטבה. המפגש הראשון שלי עם שמעון היה כשהוא נשא את ההספד המופלא והמרגש על אחי. נוצר בינינו קשר שתאמינו או לא, היה יותר חזק מהעליות והמורדות של הפוליטיקה, כי הבנתי אז שהמחויבות של פרס למדינת ישראל חזקה מהכול".

אויבים-אוהבים

על היריבות הפוליטית בין השניים אמר נתניהו: "לפחות ניסיתי ברמה האנושית להימנע מחלק מהדברים שמלווים את הפוליטיקה אבל לא הכרחיים, כמו אמירות על אופיו של אדם. אני תמיד חשבתי שהאמירות שלו, הכוונה, המטרות, הם תמיד לטובת ישראל".

נתניהו לא הפסיק להרעיף מחמאות על הנשיא. "הוא מנהיג עולמי", אמר. "הוא נכס גדול למדינת ישראל. הוא אוגר בתוכו ניסיון חשוב מאוד לאומה. הוא אחת הדמויות הישראליות הידועות בעולם -הוא מוכר בכל חמשת היבשות. יש לו יכולת לפתוח דלתות עבורנו, והמדינה מרוויחה מזה".

במופע יום ההולדת לפרס הערב ישירו מיטב אמני ישראל כמה מהשירים שכתב הנשיא לאורך השנים. "אינני רואה עצמי כמשורר", אמר הבוקר. "אני אוהב לכתוב שירים, אני אוהב לשמוע שירים. מוזיקה מבטאת מה ששפה רגילה אינה מסוגלת לבטא. במוזיקה כמעט אין שנאה. על כן זה מרתק אותי ואני מנסה את יכולתי".

תאריך יום הולדתו המדויק של פרס, מתברר, הוא סוגייה סבוכה מאוד. למרות שנראה שהתאריך הרשמי הוא השני באוגסט, פרס מעדיף את התאריך העברי - כ' באב. אולם בלשכתו יש שזוכרים דווקא את ה-16 באוגוסט כתאריך הולדתו. איכשהו הוחלט לחגוג בסופו של דבר היום, ב-16.

הווידאופדיה: שמעון פרס

תמונות נדירות מטקס חנוכת הכנסת: רבין, פרס ואפילו סוניה

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק