ח"כ הורוביץ הגאה בכנסת: "ככל שיענונו - כן נרבה וכן נפרוץ"

הטבח במועדון הנוער ההומוסקסואלי הגיע לדיון במליאת הכנסת. "כולם צריכים לשמור על החופש שלנו", אמר ח"כ ניצן הורוביץ, הומוסקסואל מוצהר, מעל הדוכן. ח"כ תמיר: "החברה הישראלית צריכה לצאת מהארון"

"אנחנו צריכים לעשות הכל כדי שאף אחד במדינת ישראל לא יפחד לחיות את חייו על פי אמונתו, ערכיו ודרכו, ומי שיתנכל לחופש הזה יוקע מקרבנו" - דברים אלה אמר בצהריים ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) בדיון מיוחד שנערך בכנסת בעקבות מסע הירי במרכז הנוער ההומו-לסבי בתל-אביב במוצאי שבת. "ככל שיענונו כך נרבה ונפרוץ".

"אפתח בכמה מילים אישיות", אמר ח"כ הורוביץ. "אני חבר גאה בקהילה הגאה, הייתי פעיל בה במשך שנים רבות, כתבתי טור בביטאון הקהילה, צעדתי בכל מצעדי הגאווה, כולל באותו מצעד בירושלים לפני ארבע שנים כאשר אדם התפרץ בסכין וניסה לרצוח את המשתתפים, ראיתי אז את הפצועים שוכבים על הכביש הלוהט. אתמול ראיתי פצועים אחרים, בבית החולים איכילוב. גם הם קורבנות של שנאה עזה, משטמה עיוורת".

ח"כ הורוביץ אמר כי איננו יודע מה עבר בנפשו של הדוקר במצעד הגאווה בירושלים או בלבו של היורה בבית האגודה בתל-אביב. "אני יודע רק דבר אחד: הם רצו לפגוע בכמה שיותר אנשים, באופן עיוור - לא קורבן ספציפי, לא אדם מסוים, אלא לפגוע, לחסל כמה שיותר אנשים רק משום שהשתייכו לקבוצה מסוימת", קבע. "כי מי שנכנס לאותה דירת מרתף ידע בדיוק למה היא משמשת ומי האנשים שנמצאים בה. זהו פשע שנאה ולכן אינני מפנה אצבע מאשימה אל איש. אני מפנה אצבע מאשימה אל השנאה".

ח"כ הורוביץ פנה אל ראש הממשלה ואל שר החינוך בבקשה להעניק את הכלים למערכת החינוך, על כל הזרמים שלה, להתמודדות עם הדעות הקדומות, לחנך לדמוקרטיה ולסובלנות ולתת מענה לנוער במצוקה. "לא ייתכן שיש טריטוריות חינוכיות שלמות במדינת ישראל בהן הנושא הזה הוא טאבו, הס מלהזכיר", הדגיש. "צריך לשבור את קשר השתיקה, ולשים קץ לפחד".

"החברה הישראלית צריכה לצאת מהארון"

גם ח"כ יולי תמיר (העבודה) נשאה דברים בדיון המיוחד. "החברה הישראלית צריכה לצאת מהארון ולתת סיוע ויד מושטת למי שצריך לתת, ולהתגבר על המכשולים שמציבה בפניהם החברה לא בצדק". ח"כ תמיר הדגישה כי מערכת החינוך צריכה להיפתח לנושא.

"בתקופת היותי שרת חינוך פתחנו את מערכת החינוך לקהילה, שידעו שיש מי שנותן להם תמיכה ואת מלוא האפשריות לצמוח במדינת ישראל", הוסיפה. "אני מאוד מקווה שמהיום העצוב נלמד משהו על כוחה הנוראי של השנאה. הדיון הזה חשוב שיוצא מבית הנבחרים ומעביר מסר שמזמן היינו צריכים להעביר: אנחנו מחזקים את ידי הקהילה כולה ומקווים שהחברה הישראלית תוביל עצמה להיות פתוחה, קשובה וסובלנית".

ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר: "מה שגרם לפשע הנורא הזה היא השנאה שמתחוללת בחברה שלנו. לא באנו לכאן כדי שתהיה שנאה בינינו. כשקוראים לשוטר יוצא אתיופיה 'שוקולד שחור נאצי' כולם שותקים".

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' עדכן על פעולות המשטרה. "חקירת האירוע הוטלה על היחידה המרכזית של תל אביב, ונבדקים מספר כיוונים אפשריים", אמר. "אני יכול להבטיח שהמשטרה תעשה הכל על מנת שהרוצח ייתפס ויבוא על עונשו, ואין לי ספק שזה מה שיקרה בסופו של יום".

השר אהרונוביץ' קרא לציבור ולמנהיגים לשמור על איחוד ולהימנע מהסתה. "זו עת לשמור על כבודו של כל אדם", אמר.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק