ניצחון לנתניהו: "חוק מופז" עבר בכנסת בקריאה ראשונה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק המכונה "חוק מופז" ברוב של 62 מול 47 מתנגדים. החוק אמור לאפשר ל-7 מחברי סיעת קדימה להתפצל מסיעתם, ולחבור לליכוד. בדיון התחוללה מהומה כאשר חברי כנסת מקדימה לבשו מסכות במחאה על ה"חוק המסריח" - והוצאו מהמליאה. מופז לחדשות 2: אתמודד מול נתניהו על ראשות הממשלה

הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה את הצעת החוק המכונה "חוק מופז" ברוב של 62 חברי כנסת מול 47 מתנגדים. למרות התנגדות של חלק מחברי מפלגתו, ראש הממשלה נתניהו שהיה נחוש להעביר את הצעת החוק נראה מרוצה מההחלטה. 

מופז אמר הערב בראיון לחדשות 2 כי בכוונתו להתמודד מול ציפי לבני על תפקיד יו"ר המפלגה ומול נתניהו על תפקיד ראש הממשלה. "אני מתכוון להתמודד מול נתניהו לראשות הממשלה ולנצח", אמר והתייחס לעובדה שהחוק נושא את שמו. "אין שום הגיון ש-7-6 חברי כנסת יקומו מחר בבוקר ויצטרפו לליכוד. אופציה כזאת לא היתה".

"סברתי לפני הבחירות שקדימה היתה צריכה להצטרף לליכוד בשביל המדינה שקודמת למפלגה. שוחחתי עם נתניהו, אבל לא על אפשרות שאצטרף כסיעה. עם 28 מנדטים אני חושב שהיה ביכולתנו להשפיע מול החלטות קרדינאליות".

בסמוך לתחילת ההצבעה ירד יו"ר הכנסת ריבלין מהדוכן, אז החליטו כמה מחברי הכנסת של קדימה לעשות פרובוקציה במחאה על ה"חוק המסריח", ולבשו מסכות לבנות על פניהם. ח"כ אלכס מילר שהחליף את ריבלין ביקש להוציא את הח"כים הסוררים מהמליאה ואמר להם כי הם מבזים את הכנסת ובמקום התחוללה מהומה.

"אדוני ראש הממשלה, אני רוצה להזכיר לך משהו שכנראה שכחת: ישראל היא מדינה דמוקרטית
אדוני לא חי בקובה, אזרחי ישראל הם אינם אזרחי צפון קוריאה. אצלנו ראש הממשלה מכבד את הכנסת, מכבד את חוקי המדינה ומכבד את הציבור", אמר מופז בפתח דבריו במליאת הכנסת.

מופז המשיך לתקוף: "אדוני. אתה ראש ממשלת ישראל. הגיע הזמן שתתחיל להתנהג כמו ראש ממשלה ולא כמו אחרון העסקנים. אני מנסה להבין איך אדם כמוך, אינטליגנטי, משכיל, שלמד במדינה המקדשת את ערכי הדמוקרטיה מרשה לעצמו להביא להצבעה חוק שכזה. אין לי תשובה. אולי זה מפני שאתה חש שהכל מותר לך. אולי זה מפני שהגעת למסקנה שאתה חייב לשרוד בכל מחיר".

מופז לביבי: "החלטת לכופף את הדמוקרטיה"

"אז בהתחלה המצאת משרדי ממשלה וחילקת כיבודים על חשבון האזרחים והצלחת להקים קואליציה. אבל לא חשבת שקואליציה צריך לשמר. וגם לא חשבת שכל אחד בקואליציה ירשה לעצמו לעשות מה שהוא רוצה. אז אחרי שהבנת שאין לך אפשרות לשמר קואליציה החלטת לכופף את הדמוקרטיה".

מופז זועם על שרבוב שמו לשם החוק. "הבנת שיהיו מספיק אנשים מסיעתך ושלא מסיעתך שחוק כזה שיקבל שם כזה בתקשורת ישרת אותם", הדגיש. "שרבוב שמי לחוק האנטי דמוקרטי הזה נעשה על ידי גורמים פוליטיים שחוששים מכוחי... אין שום סיכוי שאסייע לך או לכל אחד אחר לרמוס ברגל גסה את אופייה של מדינת ישראל".

מופז סיכם: "היית רמטכ"ל בצה"ל, נלחמתי בכל המלחמות. במלחמה על הדמוקרטיה הישראלית אנו, חברי הכנסת, חיילים בצבא הדמוקרטיה. כראש ממשלה היית אמור לשמש כמפקד בקרב הזה, ללכת בראש המחנה. צר לי שבקרב החשוב ביותר, על פניה ומהותה של המדינה, בחרת להתנהג באופן שאינו הולם לא מפקד ולא חייל ואני מקווה שהציבור הישראלי ישפוט אותך על התנהגותך.

מופז מתנגד ל"חוק מופז"

"את החוק יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו, במטרה להקל על מעבר של חברי כנסת בין מפלגות, ובכך לאפשר לרבע מחברי סיעת "קדימה" להתפלג ולחבור אליו. נתניהו, שנחל ניסיון מר בהצבעה על הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל, נחוש להעביר את החוק.

מי שהצביע נגד החוק הוא חבר הכנסת שאול מופז שהחוק נקרא על שמו. לפני כשבועיים, במהלך דיון על החוק שהנערך בכנסת, יצא מופז נגד ראש המממשלה בנאום אופוזיציה תקיף שנשא מעל דוכן המליאה.