דרמה בכנסת: נתניהו משך את חוק הפרטת הקרקעות

ראש הממשלה נתניהו חשש מאוד היום מהפסד בחוק הפרטת הקרקעות - והפעיל מסע של איומים ולחצים על חברי סיעת "הבית היהודי" הסוררים. הערב הוא החליט למשוך את הצעת החוק במפתיע - כדי להימנע ממבוכה. באופוזיציה חוגגים ניצחון

אם מישהו חשב שממשלת הענק והקואליציה הגדולה תספיק לנתניהו להעביר מה שירצה בכנסת - היום הוא התבדה סופית. ראש הממשלה החליט היום במפתיע למשוך את הצעת החוק להפרטת הקרקעות של מנהל מקרקעי ישראל, לאחר שהבינו בקואליציה כי לא יצליחו להעביר את החוק היום.

במשך שעות ארוכות התנהל בכנסת דיון סוער שכלל חילופי האשמות מעל הדוכן ובין ספסלי האופוזיציה, כשברקע מפעילים נתניהו ואנשיו לחצים אדירים ואף איומים על חברי "הבית היהודי" וח"כים מסיעת העבודה, כדי שיתמכו בחוק. גם חברים בליכוד, בהם המשנה לרה"מ השר בוגי יעלון - נאמנו של נתניהו - נטשו את האולם כדי להימנע מהצבעה.

מזכירת הליכוד לאורלי לוי: "פרחה, תחזרי לדוגמנות"

חמשת השרים של מפלגת העבודה לא הגיעו כלל לדיון. בשיא הדרמה והצעקות קראה מזכירת סיעת הליכוד לעבר ח"כ אורלי לוי מישראל ביתנו "פרחה, תחזרי לדוגמנות" - והח"כית הטרייה יצאה מן האולם כשהיא ממררת בבכי, ואף היא לא השתתפה בהצבעה.

בהצבעה על ההסתייגות הראשונה לחוק, שהגישה סיעת מרצ, התוצאה הייתה צמודה למדי: 48 לקואליציה מול 47 לאופוזיציה. במהלך ההצבעה על ההסתייגות השניה, יצא ראש הממשלה מן המליאה כדי לנסות ולהשיג בעצמו את הרוב הדרוש. בשלב מסויים, לאחר שכל חברי סיעת העבודה "נעלמו" מאולם המליאה, הבין נתניהו כי החוק לא יעבור היום בשום מקרה, ולכן החליט על משיכת הצעת החוק, צעד מביך לכל הדעות לקואליציה.

לאחר ההודעה על משיכת הצעת החוק, אמר יו"ר הקואליציה זאב אלקין כי "הנהלת הקואליציה החליטה למשוך את הצעת חוק מנהל מקרקעי ישראל, על מנת לגבש באחריות ובסבלנות רוב מוצק לרפורמה החשובה במנהל מקרקעי ישראל".

באופוזיציה חוגגים את הניצחון

באופוזיציה, מטבע הדברים, חוגגים את הניצחון. ח"כ שלי יחימוביץ', ממובילות המאבק נגד הרפורמה, מסרה כי "ניצחון גדול נרשם היום לטובת הערכים והצדק כאשר ח"כים סרבו להצביע נגד צו מצפונם וגרמו לממשלה למשוך את הצעת החוק שהיתה מביאה למכירת קרקעות המדינה".

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר בתגובה כי "מוטב שחברי הקואליציה שברחו היום מהצבעה יתעשתו ויגיעו בשבוע הבא להצביע נגד הפרטת אדמות המדינה וכנגד הפיכת ישראל לחברה פיאודלית שבה נכסי הרוב משועבדים למיעוט".

מסיעת קדימה נמסר בתגובה כי "נתניהו הפסיד, ישראל ניצחה. מדובר בבשורה חשובה לתושבי ואוהבי מדינת מדינת ישראל ובמפלה מוחצת לביבי. רפורמת הגזל של ברוני ההפרטה נחלה היום הפסד צורב. האופוזיציה העבירה הערב מסר חשוב לראש הממשלה שמנסה לקנות רפורמה באיומים ולמכור אדמות תמורת אתנן פוליטי, מוטב שביבי יזכור את היום הזה וזו רק ההתחלה".  

מוקדם יותר קיימה הכנסת דיון מיוחד שיזמה סיעת קדימה בנושא "הזיגזג המדיני כלכלי של ראש הממשלה". 40 ח"כים חתמו ונתניהו התייצב במליאת הכנסת. במהלך הדיון סערה הכנסת, ומספר ח"כים ערביים הפריעו לנאומו והוצאו מהמליאה.