שכונה בכנסת: ביבי נאם - ברכה זעם

הכנסת קיימה דיון מיוחד שיזמה סיעת קדימה בנושא "הזיגזג המדיני כלכלי של ראש הממשלה". 40 ח"כים חתמו ונתניהו התייצב במליאת הכנסת. ח"כים ערביים הפריעו לנאומו והוצאו מהמליאה

מליאת הכנסת ערכה בצהריים דיון מיוחד וסוער לבקשתה של מפלגת "קדימה" תחת הכותרת: "ראש ממשלה כושל ומזגזג בתחום המדיני והכלכלי". הדיון התאפשר לאחר ש-40 חברי כנסת חתמו על בקשה לכנסו, וגרמו לראש הממשלה בנימין נתניהו להתייצב במליאה. הדיון, שהועבר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט, הפך סוער במיוחד כשנתניהו עלה לנאום.

בזה אחר זה עלו חברי כנסת מהאופוזיציה לדוכן ותקפו את מדיניותו של נתניהו, בכל התחומים. אחרי שהאזין לדברים, עלה נתניהו בעצמו לדוכן כדי להשיב לכל מבקריו. אבל חברי הכנסת לא נתנו לו מנוח גם מהספסלים האחוריים ופצחו ברצף של קריאות ביניים.

בשלב מסויים פתח ח"כ מוחמד ברכה בקריאות ביניים בלתי פוסקות נגד נתניהו. אורחים שישבו באזור המבקרים באולם מחאו כפיים, ובמקום התחוללה מהומה. ח"כ ברכה הוצא מהאולם על ידי שלושה סדרנים, וחברו ח"כ טאלב א-סאנע הוצא מהאולם בעקבותו, לאחר שהגן עליו.

אבל ראש הממשלה המשיך בשלו. "איננו מוכנים להבליג לטפטוף רקטות וטילים", אמר נתניהו בהתייחסו לאיומים הקרובים יותר. "אם לא מגיבים זה עולה וממשיך עד שאין לך ברירה. לממשלה בראשותי מדיניות אחרת - איננו מוכנים לקבל רקטות או טילים על מדינת ישראל. איננו נוקטים במדינות של טפטפת - השבת אש, תגובה וכו'. על כל ירי, בלי יוצא מן הכלל, יש תגובה. תמיד באה תגובה. מהרגע שנכנסתי לתפקיד. זאת הייתה ותישאר המדיניות".

נתניהו הדגיש כי הציבור ישפוט את פעולותיו. "אפשר ללכת לשדרות, אשקלון ובאר שבע ואפשר להתרשם מה נשתנה", אמר. "אינני שולל קרדיט מאף אחד. אני לא נלחם על הקרדיט, קחו אותו. אני נלחם על הביטחון".

"גדר ההפרדה לא תפורק"

נתניהו התייחס גם לגדר הביטחון ולקריאות להורידה, ואמר כי תמך בה מרגע שעלה הרצון להקימה. "אני שומע היום שאומרים שכיוון שיש שקט אפשר להוריד את הגדר, אבל זה הפוך - כיוון שיש גדר וצה"ל פועל - יש שקט. יש גם שיפור מסוים בתפקוד מנגנוני הביטחון הפלסטינים ואני מברך על כך - הגדר תישאר על כנה ולא תפורק".

ראש הממשלה בירך על התקציב הדו שנתי שהעבירה הממשלה, הזכיר את "נאום בר אילן" והביע תקווה כי רפורמת הקרקעות תעבור בכנסת. "הרפורמה בנושא הקרקעות מעבירה בעלות של מאות אלפי דירות לאזרחי ישראל שיפסיקו לעמוד מול הבירקורטיה של מנהל מקרקעי ישראל", הסביר את עמדתו. "שליש מהבירוקרטיה מבוטלת".

דליה תוקפת 

הראשונה לנאום בדיון הייתה יו"ר הכנסת לשעבר. "אני מתבוננת על ממשלת ישראל, ממשלתך אדוני ראש הממשלה, ואין לי אלא לחשוב על המונח 'איפכא מסתברא'", אמר ח"כ דליה איציק (קדימה) מעל דוכן הנואמים. "הכל הפוך, הכל עקום, הכל מריר, נרגן, מאולץ, חסר חזון, נעדר התלהבות.

"הסתכלת לאחרונה על הפרצופים של השרים שלך? תראה אותם - הם נראים כולם עצובים, מתוסכלים, מרגישים לא בנוח. צריך מידה של כישרון להפוך את נתוני היסוד עימם החלת את כהונתך למצב אליו הבאת את ישראל בתוך 113 ימים. ועדיין איננו יודעים לאן זה הולך. לאן אתה הולך, מהן תוכניותך. יש לך תוכניות? לאן אתה מוביל אותנו?"

ח"כ איציק המשיכה להקניט את ראש הממשלה: "אדוני, נראה לי מלכתחילה שלא באמת שרטטתם תוואי, כיוון ודרך. עשר שנים המתנת בסבלנות ראויה לשבח לחזרתך למשרד ראש הממשלה, ומשהגעת, הייתכן ואינך יודע מה לעשות עם זה? בתרבות הפוליטית הישראלית נוהגות ממשלות לבקר ולקונן על החורבות שהשאירה הממשלה שקדמה להן ולהשתמש בזה כתירוץ לאי-עשייה.

"כישלונך, כישלוננו"

ח"כ איציק פירטה את המצב בו "קיבל" נתניהו את המדינה. לדבריה, כראש הממשלה עלה לשלטון כשחמאס מוכה, חבול ומבוהל כתוצאה מעופרת יצוקה, שקט ביישובי הדרום וכן, גבול צפוני שקט וחיזבללה מאופק, מרוסן וחושש מפרובוקציות. "אני מתבוננת על ארבעת חודשי כהונתך ופשוט משתוממת", אמרה. "איך בנתונים כאלו העומדים לרשות אדם משכיל, מתוחכם ומנוסה, אפשר כך להיכשל? אני אמנם האופוזיציה, אבל אין לי עניין או שמחה לאיד בכישלונו של ראש ממשלה. כישלונך, כישלוננו.

"עוד לא מלאו ארבעה חודשים לכהונתך וכבר כולם נגדך? זה רע, אדוני. זה משתק פעילות, זה מערפל את כושר השיפוט וזה מונע החלטות נכונות. הרי את נאומך באוניברסיטת בר אילן יכולת לשאת בתוככי הבית הלבן חודש קודם לכן. לא רק הנשיא אובמה, גם עם ישראל היה מוקיר את תבונתך ואת אומץ לבך".

ח"כ איציק סיכמה: "אין זה מתפקידה של האופוזיציה לעודד ולדרבן את ראש הממשלה, אבל אחרוג ממנהג פרלמנטרי דמוקרטי זה, ואומר לך כאן בקול צלול: תתעשת לפני שיהיה מאוחר".

הישרדות, גרסת ירושלים

אחרונה לדבר הייתה יו"ר קדימה. "רק בישראל אלה ימים של ייאוש", אמר ח"כ ציפי לבני. "זה לא שלא ניתנו הבטחות לפני הבחירות, רק שאף אחד לא התכוון לקיים. אני חולקת מהותית על הדרך שהוצגה לפני הבחירות. החלק העצוב הוא שהתברר שאין לממשלה הזאת שום חזון, שום כיוון, שום דרך, כלום, הנאום הטכנוקרטי הזה עוד יותר מדכא".

לבני הוסיפה: "בפועל, אין ממשלה בירושלים בשום תחום. ראש הממשלה עוסק בהישרדות ובהישרדות בלבד. חוק לכל ח"כ, משבר כלכלי. מלחמה בבירוקרטיה כן, אבל לתת את קרקעות הלאום לידיים פרטיות זאת טעות היסטורית. כולנו רצינו לראות ראש ממשלה שחושב על הציבור ולא על ההישרדות שלו".

 הווידאופדיה: בנימין נתניהו