בלשכת רה"מ נעלבו מקדימה: "הם האחרונים שיכולים להטיף"

בסביבתו של נתניהו נעלבו, כנראה, מהביקורת הקשה וההכפשות שנורו לעברם מספסלי האופוזיציה, וניסו להסביר מדוע מאה הימים הראשונים של הממשלה היו דווקא מאוד מוצלחים. את האישומים על הזיגזוגים במדיניות הם הגדירו כ"תיאומים" בלבד, ומיהרו גם להגיב במתקפה משלהם: לקדימה היו "אלף ימים ואפס הישגים"

"הם האחרונים שיכולים להטיף! על מאה הימים הראשונים של ממשלת קדימה חבל בכלל להכביר במילים. ומה היה באלף הימים? אלף ימים ואפס הישגים" - כך מסכם ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד את מה שהיה אמור להיות יום חג במלאת מאה ימים לממשלת נתניהו, והפך מהר מאד לסיבה מצוינת מקיר לקיר לתקוף את ראש הממשלה.

בהודעה דחופה היום בצהריים נקראו העיתונאים להגיע בבהילות לתדריך בכנסת. בכירי לשכת ראש הממשלה, בהם מזכיר הממשלה צבי האוזר, ראש מערך ההסברה ניר חפץ, היועץ המדיני רון דרמר ומנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי, רצו להציג בפניהם את הישגי ממשלת נתניהו, כדי שלכתבים לא ייחרטו בזיכרון דווקא הדברים הקשים שהיו למקטרגי הממשלה לומר.

במהלך מסיבת העיתונאים ניסו אנשי הלשכה להסביר את הזיגזגים התמוהים במדיניות הממשלה. כך למשל, הודה מזכיר הממשלה צבי האוזר כי "חלק מהתיאומים קיבלו פרשנות כאי עמידה או כהחלפה של דעות", אך מיד דאג להוסיף: "העובדה היא, שאנחנו צועדים בעת משבר כלכלי, גם באתגרים ביטחוניים וגם באתגרים מדיניים - בצוותא". לא זיגזגים ולא התקפלות - בסך הכל "תיאומים".

העלאת המע"מ בוטלה כדי למנוע "מסר של ניכור"

גם בנושא ההתקפלות בנושא המע"מ על הפירות והירקות, חידדו המתדרכים את המסרים. "שמעתי את הביקורת של קדימה על השינוי בעניין המע"מ", אמר אקוניס. "אם הייתה נשארת ההחלטה, היו אומרים שהיא רעה. אם שינו את ההחלטה אומרים שעשו זיגזג. ההחלטה שהתקבלה בנושא המע"מ, אחרי הידברות ארוכה מאוד, הייתה החלטה הנכונה ביותר".

גם מנכ"ל המשרד אייל גבאי ניסה להסביר את ה"תיאומים": "הרגשנו שאנחנו הולכים למסר של ניכור ושל הגדלת המס לעניים והורדת המס לעשירים".

ומה לגבי הזיגזג המדיני? ההסכמה הפתאומית לעיקרון "שתי מדינות לשני עמים" שהיה בתחילה משפט שאסור להעלות על השפתיים? גם לזה הכינו היועצים את תשובותיהם. "העברנו את הכדור לצד הפלסטיני", התעקש אקוניס בתוקף.

"עליתי לפני 12 שנה, ואני לא זוכר פעם אחת שהיה קונצנזוס בציבור בתחום המדיני", סיפר היועץ המדיני רון דרמר וסיפר על תוצאותיו של נאום "בר אילן" של לקוחו. "יש שינוי אמיתי בזה, שפעם אחר פעם, כל ראשי מדינות שהוא נפגש איתם עכשיו מדברים על הנושא של מדינה יהודית, על נושא של הפירוז, זה הנושא".

 ביבי הוא "איש סחיט, קמיט ולחיץ"

בתגובה למסיבת העיתונאים של נתניהו, שבאה בתגובה למסיבת העיתונאים של קדימה, הגיבו בקדימה שוב. "לאחר ששמענו את מיטב המוחות מלשכת רה"מ המסכמים את מאה הימים לממשלה, אין לנו אלא לומר כי אם זה לא היה ראש הממשלה שלנו היינו צוחקים".  

"מדובר על מאה ימים רעים למדינה", אמרה קודם לכן יו"ר קדימה ציפי לבני במסבית עיתונאים של מפלגתה שציינה גם כן את מאה הימים של ממשלת נתניהו. "ממשלה שאין לה דרך, שמנסה לשרוד תוך כדי שהיא מזגזגת, שלא מתמודדת עם המשבר הכלכלי אלא משלמת לכל מה שבא, שאין לה דרך מדינית ושעסוקה בלשמר ולמצוא נוסחאות של הישרדות פוליטית".

לבני דאגה להוסיף עד כמה היא משוכנעת שהיא עשתה את הדבר הנכון, כשהיא שלחה את חבריה לספסלי האופוזיציה. "אני מקבלת החלטות שהן אולי לא מקובלות בעולם הפוליטי של פעם אבל זו הייתה החלטה כל כך נכונה", אמרה יו"ר קדימה. "קשה אבל נכונה. מאה הימים שעברו רק מוכיחים זאת".

"הוא בא לא מוכן לממשלה", הוסיפה חברת הכנסת דליה איציק. "לא היינו מציינים את מאה הימים אם נתניהו לא היה מדבר על זה. עדיף שאף אחד לא היה מזכיר את חוסר העכביות, העדר האסטרטגיה והפתרונות קצריי הטווח. איש סחיט, קמיט ולחיץ".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו