ח"כ חיים רמון נפרד מהכנסת בנאום נוסטלגי

"אני מביט אחורה ולמרות הכל, אני מביט אחורה בהרבה סיפוק וגאווה על הזכות הגדולה שהתגלגלה לידי לכהן בבית הזה", אמר רמון שהחליט לפרוש מהכנסת לאחר 26 שנים בנאומו האחרון במשכן. "כיף גדול להיות בכנסת", הודה רמון והתייחס ל"פרשת הנשיקה"

"אני אומר באמת - אין כמו החיים הפוליטיים, הפוליטיקה מרתקת, היא מעניינת, היא חובקת עולם, ההיקפים בה אדירים, הניסיון שאתה צובר, העניין בדברים הגלויים והחסויים" - את הדברים האלה אמר אחר הצהריים ח"כ חיים רמון בנאום הפרישה שלו מול מליאת הכנסת. רמון עוזב את הכנסת אחרי לא פחות מ-26 שנה.

"אני קורא לכם ולכל מי שרוצה: אל תפחדו, תהיו ח"כים ותטביעו חותם", אמר רמון. "אנא תטביעו חותם. יכול להיות שהרצון להטביע חותם יקצר את זמן כהונתכם פה כי זה מסוכן להטביע חותם מבחינה פוליטית, אבל עדיף להיות קצת פחות שנים פה ולהשאיר הרבה יותר חותם, כי זה לא מקום עבודה. זה מקום שבו אתה שליח ומשרת השקפת עולם ודרך, וזה הדבר הכי חשוב".

רמון דיבר על הכנסת לדורותיה, על מעמד חבריה ועל החשיבות שהוא מייחס למעמד של הכנסת ושל חברי הכנסת. לדבריו, בעבר הכנסת נראתה טהורה, לעומת הכנסת של היום. "אז כל אחד היה 'ענק, נפילים'", חזר רמון לעבר. "'ענקי רוח, אנשי מוסר, אחד אחד'. חברים, תרדו למטה לתמונות, יש מעטי מאוד, מתי מעט שהטביעו איזשהו חותם.

"הם בכלל לא באו לעבוד. תעשו מחקר קטן ותשוו כנסת אחרי כנסת, ותראו שהכנסות האחרונות, גם בהשכלתם של ח"כ, גם במסירותם, אפילו סטטיסטית, כמה פעמים עולים על הדוכן ומדברים, מה הם עושים, כמה הם מגישים, כן, גם הצעות חוק, הכל, המעורבות שלהם, עשרות מונים יותר.

"הכנסות האחרונות, בסדרי גודל יותר טובות, יותר נקיות, יותר מכל בחינה שהיא ממה שהיה בעבר. אבל למה? למה הופכים ולמה מציירים את הכנסות הללו כשחורות משחור ואת העבר בצבעים זוהרים. למה?"

"עשיתי מעשה אסור - שפגע בבית"

רמון התייחס במרומז לפרשה שפגעה בקריירה שלו. "גם אני עשיתי מעשה שאסור היה שיעשה ופגע בבית", הזכיר. "הדבר המרכזי שאני יכול להגיד לכם זה: אל תרגישו רגישי נחיתות. התגלגלה לידיכם זכות גדולה להיבחר ולשרת את הציבור. שרתו אותו ללא פחד, ללא מורא, ללא משוא פנים".

רמון הוסיף לעודד את חבריו. "אתם על המגרש ואתם תחליטו, ואתם תחוקקו, ואל תתנו לאף אחד אחר להחליף אתכם בשום דרך שהיא, כי אתם ורק אתם קבלתם את המנדט", אמר. "אף אחד אחר לא קיבל את המנדט, וזה כיף גדול להיות בכנסת".

רמון הודה לבוחרים שהעניקו לו את הזכות להיות בכנסת, לחברי הכנסת לדורותיהם וליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין. "אולי הדוגמא הבולטת ביותר זה ידידי ורעי, יו"ר הכנסת", אמר. "יריבים מרים בתחום הפוליטי אבל חברים ברמה האישית שקשה לתאר".