האופוזיציה החרימה - התקציב עבר

למרות שחברי האופוזיציה נקטו צעדי מחאה בעקבות מה שהם מכנים "הדריסה הסדרתית במעמדה של הכנסת", ולא השתתפו בדיון, התקציב וחוק ההסדרים עברו בקריאה ראשונה בכנסת

המשבר בכנסת רק מעמיק (חדשות 2)

למרות החרמת האופוזיציה, הצעת תקציב המדינה לשנים 2009-2010 וחוק ההסדרים עברו בקריאה ראשונה בכנסת.61 מחברי הכנסת הצביעו בעד, ארבעה נמנעו ולא היו מתנגדים בשל העדרות חברי האופוזיציה מהדיון.

 

 

 

 אחרי שאתמול שברו את הכלים נציגי האופוזיציה, כשנטשו את אולם המליאה בהפגנתיות, היום החליטו סיעות האופוזיציה להחרים את הדיונים על תקציב המדינה שאמורים היו להתקיים אחר הצהריים.

מוקדם יותר ביטלו חברי הכנסת של האופוזיציה את הדיון המיוחד שהם עצמם זימנו להיום, שהיה אמור לעסוק במדיניותו של ראש הממשלה נתניהו בעקבות נאום בר אילן, ובהשתתפותו. בעקבות ה"מרד", החליטו באופוזיציה למשוך את הבקשה לדיון שהם יזמו. 

מחרימים את הדיונים על התקציב

בישיבת ראשי סיעות האופוזיציה הבוקר, הוחלט כי במסגרת צעדי המחאה בהן החלה האופוזיציה אמש ונוכח החרפת המשבר, סיעות האופוזיציה לא תשתתפנה הערב בצעד חסר תקדים בדיוני התקציב ובהצבעות.

ראשי האופוזיציה ציינו בהחלטתם כי "הדריסה הסדרתית במעמדה של הכנסת והניסיון לחוקק חקיקה פרסונלית, פוליטית ומושחתת הינה בלתי נסבלת". עוד טוענים באופוזיציה כי "במדינה שבה אין חוקה יש חשיבות עליונה לשמירה על הנורמות הפרלמנטריות", מה שמופר לדבריהם.  

הצעדים אליהם התייחסו חברי האופוזיציה הם בין היתר התקציב הדו-שנתי שהנהיגה ממשלת נתניהו, העובדה שהצעת אי-אמון יכולה להפיל ממשלה רק אם 65 ח"כים תומכים בה וגם אפשרויות ההצבעה של סגני שרים. 

החלטה נוספת עליה מוחים האופוזיציונרים המורדים היא צמצום מספר החברים בוועדות הכנסת, אך כנראה שהם שכחו שמי שיזם את הרעיון - הוא לא אחר מראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, בקדנציה הקודמת.

קדימה: יש גבול לפגיעה במעמד הכנסת

"אני לא זוכרת סדרה פוגענית כזאת בערעור מעמדה של הכנסת", אמרה אתמול יו"ר הכנסת לשעבר וחברת קדימה, דליה איציק. "יש פעמים שאתה אומר 'עד כאן'".

"האופוזיציה והכנסת אינם יכולים להמשיך בסדר יומם הרגיל", נמסר עוד מהאופוזיציה, "הקואליציה נוקטת בשורה של צעדים שמרוקנים את הכנסת מתוכן".

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין טוען כי הוא עצמו התגייס מרגע היווצרות המשבר ועד לעכשיו, לשם מציאת פיתרון הולם לבעיה. מהקואליציה נמסר כי "יו"ר הכנסת נפגש עם ראשי הסיעות אך ללא הועיל, והוא מעריך כי המשך הטיפול בעניין צריך להיות ברמת ראשי המפלגות". יו"ר האופוזיציה ציפי לבני סירבה עד כה לקיים פגישות בנושא על מנת ליישב את הסכסוך.