המשטרה: שהצבא יפנה את המאחזים

בעוד חברי הכנסת והשרים רבים ביניהם על פינוי המאחזים, שכחו הפוליטיקאים לשאול מי בכלל יכול לפנות אותם. בדיון בכנסת דאג נציג המשטרה להבהיר: "היקף כוח אדם של משטרת ישראל הוא לא מספיק לפינוי מאחזים"

פינוי המאחזים הוא הנושא החם ביותר מבחינה פוליטית בתקופה האחרונה. מעבר לעניין החוקי, יותר ויותר מתברר כי הנשיא אובמה לא ממש סלחן, בכל הנוגע לבנייה מעבר לקו הירוק. בדיון שהתנהל היום בוועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת התברר פעם נוספת עד כמה הנושא טעון.

במשטרת ישראל חשפו היום כי הם אינם יכולים לבצע את פינויים גם אם יתבקשו. נצ"מ איציק רחמים, קצין אגף חקירות ומודיעין מחוז ש"י, חשף כי "צריך להגיד בצורה ברורה שהיקף כוח אדם של משטרת ישראל הוא לא מספיק לפינוי מאחזים".

למשטרה ברור מי הגוף היחידי שיכול לעשות זאת. "יש צורך בכוחות מיוחדים ובהכנות מיוחדות", אמר נצ"מ רחמים. "כוחות צה"ל מוכשרים לכך. חלק מהפינויים נעשו ללא אלימות, אך חלקם נעשו עם אלימות קשה".

 חשש מפגיעה בזכויות אדם או פוליטיקה נטו?

בניגוד לסטיגמה הרווחת, במקרה או שלא במקרה, דווקא נציגי הימין הפכו לפתע לשוחרים גדולים של זכויות האדם, ולנציגי השמאל פתאום החוק קיבל תפקיד חשוב הרבה יותר.

"גם לאדם היושב במאחז בלתי חוקי יש זכויות, גם לאדם בבית סוהר יש זכויות", אמר השר מיכאל איתן. "יחד עם זאת, האמירה שבשם זכויות אדם יש למישהו זכות לפגוע בשוטר היא כמובן לא נכונה".

"מה שעושים פה זה רמיסת זכויות האדם", הוסיף בנושא ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי). "יש עשרות ומאות תלונות על חיילים ששופכים למתיישבים את האוכל בשבת. היו מקרים של שפיכת סולר למים. לא חיילים צריכים לעסוק בזה, אי אפשר להסתתר מאחורי החוק".

"אני מציע להפסיק את ההיתממות ואת סיפורי המעשיות", ענה להם נציג השמאל בדיון ח"כ אופיר פז-פינס. "יש זכויות אדם אבל יש גם חובות אדם. הגיע הזמן לפנות את המאחזים בטוב או בפחות טוב".