מהומה בכנסת: "ירדתם מהפסים?!"

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ זבולון אורלב, לפיה מי שיקרא קריאה ששוללת את קיומה של ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית יישלח לשנת מאסר בכלא. "הממשלה המטורפת הזאת, משטרת מחשבות!", אמר בזעם ח"כ אורון

הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית הצעת חוק לפיה מי שיפרסם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית - יישלח לשנת מאסר. יוזם ההצעה הוא ח"כ זבולון אורלב מהבית היהודי. 47 ח"כים תמכו בהצעה, בעוד 34 הצביעו נגד. אחד נמנע.

כדי שהקריאה תיחשב לשוללת את קיומה של ישראל, נדרש שיובן ממנה שיש אפשרות סבירה שהיא תביא למעשה שנאה, בוז או אי נאמנות למדינה או לרשויות השלטון.

"לצערנו יש אנשים וארגונים שמקעקעים את יסוד היותה של המדינה כמדינה יהודית דמוקרטית וחותרים תחת המדינה", אמר ח"כ אורלב. "הצעת החוק באה לעגן בחוק העונשין את ההסכמה הרחבה שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית".

"משטרת מחשבות! ירדתם מהפסים?!"

ההצבעה, כצפוי, ממש לא עברה בשקט. "מה עובר עליכם?!", זעק ח"כ חיים אורון, יו"ר מרצ. "הממשלה המטורפת הזאת, מה אתם בדיוק עושים? אני מכין לעצמי כתב אישום. לדעתי, הסכנה הגדולה ביותר למדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית היא המשך כיבוש השטחים. על פי הצעת החוק, אני צריך להיכנס לכלא. משטרת מחשבות! ירדתם מהפסים?!".

ח"כ ג'מאל זחאלקה עלה לדוכן הנואמים אחרי ח"כ אורון. "אינטלקטואלים רבים באקדמיה שמדברים על מדינת כל אזרחיה, מקומם בבית הסוהר. מנהיגים ערבים ויהודים שרוצים דמוקרטיה אמיתית בארץ - מקומם בבית הסוהר. אנשים שלא מסכימים עם זבולון אורלב - הוא רוצה להכניס אותם לבית סוהר. מדובר בחוק מטורף!".

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר בתגובה להצעת החוק כי "זהו מרכיב נוסף בשטף הצעות החוק האנטי-דמוקרטיות אשר מציפות את הכנסת בימים אלה. בדומה להצעת החוק האוסרת על ציון הנכבה, מדובר ביוזמה דרקונית אשר עושה דה-לגיטימציה לשיח ציבורי לגיטימי, ושמטרתה להשתיק מראש דיון חופשי בשאלות מהותיות. יש לקוות שחברי הכנסת יתעשתו ויזכרו שתפקידם הוא להגן על חופש הביטוי, לא לרמוס אותו".