הקרב על הפיג'ויה בוועדת הכספים

מוכרי השוק הגיעו לכנסת לדיון סוער בוועדת הכספים בנושא הטלת המע"מ על הפירות והירקות. "אני מכיר את אוכלוסיית הקונים, מי שבא ביום שישי הוא עני", אמר נציג המוכרים בכעס. ויכוח מר התעורר בעיקר על מחירי פרי הפיג'ויה

מהדיון הראשון בוועדת הכספים על הטלת המע"מ על הפירות והירקות, נוצר הרושם כי רוב רובה של הוועדה מסכימה על ביטול החלטת האוצר. את המוכרים בשוק, שהגיעו לדיון, זה משמח. קול ענות חלושה עוד נשמע מכיוונו של חבר הכנסת הצעיר אורי אורבך (הבית הלאומי) שציין כי "למרות ההחלטה שנשמעת כפוגעת בחקלאים ובחלכאים, אני יודע שישנו מס אפילו על תרופות מצילות חיים. אני לא שולל אותה לחלוטין".

נציג האוצר בוועדה, רביב סובל, הגן על ההחלטה. "ההצעה הזאת בסופו של דבר היא פרו-חברתית, עם כל האיזונים והבלמים שלה", אמר. "היא לוקחת מהשכבות העשירות ונותנת לשכבות החלשות".

במשך דקות רבות התעורר ויכוח ער בוועדה על מסי הפירות, ובמיוחד מס על פרי הפיג'ויה, מה שהרים קול זעקה בקרב נציגי החקלאים והאופוזיציה, שציינו בגיחוך קולני כי כבר שנים לא מגדלים בארץ את הפרי והציעו בציניות להטיל מס על פרות ה"קרמבולה" הטרופיים.

נציג המוכרים: "לא מכיר עשירים שבאים לשוק"

ח"כ חיים אורון, יו"ר מרצ, קרא בזעם: "אני יודע כבר מה הולך לקרות, הוועדה לא תאשר את ביטול הפטור וזה לא יעבור. בואו נמצא מקומות אחרים לקצץ בהם".

נציג המוכרים בשוק, בני מזרחי, הציג את העמדה שלו ושל חבריו. "כשאני אומר שיש אנשים שלא יודעים לכתוב ולקרוא אני מתכוון לזה. היה זמן שהמדד נמדד לפי השווקים - מדד העגבנייה או אפילו מדד המלפפון", אמר מזרחי במרירות. "אני מכיר את אוכלוסיית הקונים: מי שבא ביום שישי הוא עני. אני לא מכיר עשירים שבאים לשוק".

"למה שלא יחשבו יצירתי באוצר לשם שינוי?", שאלה בדיון ח"כ מירי רגב (הליכוד). "העניים צריכים להרוויח כסף בשביל פירות וירקות. כנראה לזה מתכוונים שמדברים על שתי מדינות לשני עמים. מרכז חזק ופריפרייה חלשה וענייה".

בסיומו של הדיון, ולמרות שעדיין לא הייתה הצבעה רשמית, גילה יו"ר הוועדה משה גפני את דעתו על הטלת המע"מ. "זה לא הולך לעבור פה", אמר. "חייבים לחשוב על חלופות, אלא אם כן יבוא ראש הממשלה ויאמר 'אם זה לא יעבור אנחנו נלך לבחירות'". 

השוק זועם בעקבות המע"מ על הפירות והירקות

החקלאים מאיימים בצעדי מחאה - נחמיה שטרסלר דווקא בעד

עקבו אחר חדשות 2 בטוויטר