הרמטכ"ל התנצל על התקרית בישיבת התקציב

העימות על תקציב הביטחון: ויכוח בישיבת הממשלה בין הרמטכ"ל אשכנזי לבין רה"מ נתניהו גלש לפסים אישיים - כשנושא קיצוץ פנסיית אנשי הקבע עלה. אשכנזי כעס, נתניהו אמר לו "אני לא מקבל את זה", הרמטכ"ל צעק "אז אל תקבל!" ויצא בזעם. היום הרמטכ"ל התנצל באופן רשמי

עימות חריף וחריג בין ראש הממשלה לרמטכ"ל: תקרית מביכה התרחשה אמש בדיוני התקציב, כאשר פקידי האוצר הציגו בפני השרים את נושא הקיצוץ בפנסיה של אנשי הקבע כ"חטוטרת גדולה על גבה של המדינה". הוויכוח התלהט, והרמטכ"ל אף הרים את קולו על ראש הממשלה - מול כל שרי הממשלה הנדהמים. 

הערב פרסם רב אלוף אשכנזי התנצלות רשמית. "דבריי בישיבת הממשלה בעניין אנשי הקבע נאמרו ב'עידנא דריתחא' ואני מתנצל עליהם, יחסיי עם ראש הממשלה טובים", הדגיש הרמטכ"ל.

בערב התקרית, אמש, נכנס רב אלוף אשכנזי לחדרו של רה"מ נתניהו ועידכן אותו שהידיעה עומדת להתפרסם בחדשות 2. נתניהו הרגיע את הרמטכ"ל ואמר לו ש"הכל בסדר". ההדורים בין השניים יושבו, אולם בניגוד למה שפורסם בכלי תקשורת אחרים - הרמטכ"ל לא התנצל בפני רה"מ.

אשכנזי הטיח בנתניהו: "אז אל תקבל!"

הסיפור החל, כאמור, כאשר פקידי האוצר הציגו בפני השרים את נושא הקיצוץ בפנסיה של אנשי הקבע כ"חטוטרת גדולה על גבה של המדינה". הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, קם ממקומו סביב השולחן ואמר בתוקף: "קציני הקבע הם לא פועלי קבלן. הם לא עובדים אצלנו, הם משרתים". נתניהו השיב לו ואמר "אני לא מקבל את זה". ואז נראה שהרמטכ"ל באמת התרגז ותוך שהוא מרים את הקול הטיח בראש הממשלה: "אז אל תקבל!".

רבים מהשרים הגדירו את שאירע "תקרית מאוד מביכה" ודיברו על "טון לא ראוי" מצידו של הרמטכ"ל. נתניהו ניסה אולי לצנן את הרוחות מיד לאחר הדברים האלו, ובישיבה דיבר על הערכה לאנשי הקבע, על כך ש"יש תמיד מקום להתייעלות".

"בלילה מסכמים - בבוקר לא מקיימים"

אך לרמטכ"ל אשכנזי זה כנראה לא הספיק והוא יצא החוצה מתוך הישיבה. כשהוא עומד במסדרון, הוא דיבר עם כמה שרים ואמר, עדיין בטון זועם, כי "זה מדהים. בלילה מסכמים - ובבוקר לא מקיימים".

אשכנזי התייחס לדיונים שהיו בינו לבין נתניהו וברק עד לשעה שלוש לפנות בוקר, ושם סוכם במפורש שהנושא הזה, הקיצוץ לאנשי הקבע, לא יעלה בישיבה.

אבל זה לא נגמר כאן. לאחר מכן שר האוצר יובל שטייניץ ניסה לגשר בין הצדדים, ויצא גם הוא למסדרון כדי לדבר עם הרמטכ"ל, ואז מתברר שיש קצר בתקשורת. שטייניץ לא ידע שהיה סיכום לגבי הקיצוץ לאנשי הקבע.

לאחר השיחה הטעונה עם הרמטכ"ל חזר שטייניץ פנימה, לתוך חדר הישיבה, ואמר לנוכחים: "דיברתי עם הרמטכ"ל, אנחנו מצטערים על מה שקרה, גם על מה שנאמר ועל הסגנון. אנחנו נטפל בנושא הזה - בנפרד".  בהמשך, כאמור, נכנס הרמטכ"ל לחדרו של ראש הממשלה, וההדורים בין השניים יושרו. לפחות עד הפעם הבאה.

מחוץ לישיבה: הפגנה סוערת של ראשי הרשויות