מדוע ניסה ליברמן לסכל חוק שיעניק עוד סמכויות למשטרה?

הכנסת תאשר היום חוק שהגיש השר גלעד ארדן, שמטרתו לצמצם את היקף החומר שעל המשטרה להעביר לנאשם. החוק, שצפוי לחזק את המשטרה, נועד לשנות את המצב כיום לפיו עם הגשת כתב אישום, מחויבת המשטרה להעביר לנאשם את כל החומר המודיעיני שנאסף במהלך החקירה. שר הביטחון ליברמן הפעיל לחץ כבד על מנת לנסות ולבטלו

נכשל במאמציו. ליברמן (חדשות 2)

החוק שיחזק את המשטרה שליברמן ניסה לעצור: מליאת הכנסת צפויה לאשר היום (שני) חוק שהגיש השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, שיצמצם את היקף החומר שעל המשטרה להעביר לנאשם בפלילים. החוק נועד לשנות את המצב כיום לפיו עם הגשת כתב אישום, מחויבת המשטרה להעביר לנאשם את כל החומר המודיעיני שנאסף במהלך החקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על פי החוק החדש, יועברו לנאשם רק פרטים הקשורים ישירות לכתב האישום נגדו. כיום, במידה והמשטרה אינה מעוניינת להעביר חומר לחשוד, עליה לבקש מבית המשפט חיסיון -ואילו החוק החדש יאפשר לה לעשות זאת על פי שיקול דעתה.

לחדשות 2 נודע שבימים ואף בשעות האחרונות, הפעיל שר הביטחון לחץ כדי למנוע את העברת החוק, שלדעתו מעניק סמכויות רחבות מדי למשטרה. בין היתר, אמר ליברמן בפורום ראשי המפלגות כי מדובר בהצעת חוק חמורה - ואף נפגש עם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, בניסיון למנוע את העלאתה לקריאה שנייה ושלישית.

הגיע לקדם את החוק. המפכ"ל אלשיך (ערוץ הכנסת)

גורמים בכנסת מתחו ביקורת על כך שליברמן מתערב בחקיקה שנוגעת למשטרה לאור מערכת יחסיו עם מערכת אכיפת החוק בשני העשורים האחרונים - ועל רקע החקירה המשטרתית המתנהלת נגד מפלגתו, ישראל ביתנו. מנגד, אמרו גורמים ששוחח איתם ליברמן כי הוא פשוט מבין את ההשלכות העצומות של החוק על אנשים שמצויים בחקירה - ולכן הוא ניסה לסכלו. למרות הלחץ שהפעיל השר ליברמן - הלחץ לא עבד, והחוק צפוי לעבור ולהיכנס לספר החוקים.

לפני כמה שבועות אף הגיע מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בעצמו לכנסת, כדי לקדם את הצעת החוק שתאפשר למשטרה חופש פעולה גדול הרבה יותר מול חשודים. המשטרה מנסה לקדם את החוק הזה כבר שנים, אך נתקלת בהתנגדות רבה מחשש לפגיעה לא מידתית בזכויות נאשמים להגן על עצמם, בייחוד כאלה שאינם מורגלים בחקירות משטרתיות.