ראש הממשלה נתניהו מציג: "תרגיל קובלנץ"

מה עומד מאחורי הניסיון של נתניהו לדחות את הקמת התאגיד, מי הציע לנתניהו לפטר את מנכ"ל התאגיד, ואיך נודע לשר האוצר כחלון על ההצעה שעלותה מוערכת ביותר מחצי מיליארד שקלים? אמנון אברמוביץ' בפרשנות על מאחורי הקלעים של הקמת תאגיד השידור הציבורי

"יקים גלי צה"ל 2", קובלנץ. (youtube)

טיוטת החוק לדחיית ההקמה של תאגיד השידור הציבורי לינואר 2018 הופצה אמש (רביעי) במשרדי הממשלה. המהלך טעון את אישורו של שר האוצר כחלון בשל עלותו הגבוהה: חצי מיליארד שקלים. מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ הודיע היום שמבחינתו אין כל שינוי במועד העליה לאוויר, 30 בספטמבר הקרוב. מה הסיפור מאחורי הנסיון לדחות את ההקמה והאם יש סכנה לפירוק הקואליציה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מעשה שהיה כך היה: בלשכת שר התקשורת, הלוא הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, החליטו שיש להדיח את מנכ"ל איגוד השידור אלדד קובלנץ. באו אליהם אנשים ואמרו: קובלנץ הולך לעשות מהתאגיד הזה "גלי צה"ל 2", חייבים להיפטר ממנו ולהביא מישהו בראש שלנו כמו האנשים מישראל היום או ערוץ 20.

וכך נפלה ההחלטה. אני לא מכיר את אלדד קובלנץ אבל אני שומע שמדובר באיש תקשורת ותיק ומנהל משובח ביותר. על כל פנים, שר האוצר משה כחלון לא ידע דבר וחצי דבר על המזימה, מה שקרוי "תרגיל קובלנץ". איך נודע לו הסיפור בכללו? מכתבת חדשות 2 קרן מרציאנו. משה כחלון קיבל טלפון מקרן מרציאנו בשעת לילה מאוחרת והיא שואלת אותו האם הוא מבין את המשמעות הכלכלית של הסיפור, הוא לא ידע דבר וחצי דבר על דחיית הקמת התאגיד בשנה וחצי.

מדבר כחלון עם מר נתניהו ואומר לו נתניהו: "זה יעלה מקסימום 30 מיליון שקל, כך בדק ומצא המנהל שלי שלמה פילבר". הושיב כחלון את טובי הבנים במשרדו, אמיר לוי ואחרים והסתבר ש"תרגיל קובלנץ" יעלה לנו, לאזרחי ישראל, כ-550 מיליון שקלים לפחות, יותר מחצי מיליארד שקלים.

אמנון אברמוביץ' (חדשות 2)

ואז אומר פילבר: טוב, את הכסף הזה ניקח מאגרות, ממכסים. אומר כחלון: מה זאת אומרת? אנחנו לוקחים את זה מהרשות הפלסטינית? אלו אזרחי ישראל שצריכים לשלם על התרגיל הזה. אתם רוצים להדיח, להחליף מנכ"ל? תעשו את זה. אני לא משלם שקל עבור התרגיל הזה. וכאן אנו עומדים בשעה זו.

נתניהו הגיב להאשמות השבוע והאשים כי מי שמתיימרים לדאוג לחופש העיתונות, זוממים לסגור את ישראל היום וכי המניעים שלהם הם אחרים. בדבריו רמז לנפתלי בנט ואיילת שקד, שבעבר הנסיון שלהם להעביר חוק נגד ישראל היום פרק את הממשלה.

האם לתאגיד הציבורי אותו פוטנציאל נפיץ לפירוק הקואליציה? ככל הנראה שלא, הנושא אינו קרוב לליבו של נתניהו כמו העיתון ישראל היום. הוא יכול לדחות את הקמת התאגיד בכמה חודשים, למנות מנכ"ל כלבבו ולהביא לסיום הפרשה.